Az Index cikkében egy állítólagos Nézőpont Intézet által készített kutatást ismertet: a cég VIP-kutatása csak részben nyilvános, annak lényegi eredményeit a megrendelők kapják meg. Az Index szerint a februári kutatásból kiderül: a megkérdezettek 44 százaléka nem támogatta a kormány javaslatát a terrorveszélyhelyzetes alkotmánymódosításról, míg 42 százalék támogatta azt. A tervezettel 17 százalék értett teljesen egyet, míg 29 százalék utasította el azt teljes mértékben.
Az alkotmánymódosítás hetekig szerepelt a kormány napirendjén, majd miután az ellenzéki pártok világossá tették, hogy ebben a formában nem, csak módosításokkal támogatják a tervezetet, a kormány még a beterjesztéstől is elállt. A kutatásból az is kiderült, hogy a kerítésépítés és a határ szeptemberi lezárása trendforduló volt a kormány migrációs politikájának megítélésében: június után 45 százalékról 80 százalékra nőtt a kerítést támogatók aránya.
A többség a tanárokkal ért egyet
A közoktatási reformokat 33 százalék támogatja, míg 43 százalék utasította el, miközben az emberek majdnem fele úgy gondolta, hogy a rendszer átalakítására egyébként szükség volt. A megkérdezettek 24 százaléka támogatta a központosított oktatási rendszert; míg hatvan százalék úgy gondolta, hogy túlzottan központosított lett a rendszer. A többség, 65 százalék szerint jogos a tanárok elégedetlensége, míg 19 százalék szerint egyáltalán nem.
Ezzel együtt sokan (63%) gondolja, hogy csökkenteni kell a diákok óraszámát, 72 százalék támogatja a mindennapos testnevelést. Mikor arról kérdezték az embereket, hogy a kormány meg fogja-e oldani a pedagógusok által felvetett problémákat, 42-42 százalék gondolta úgy, hogy igen, illetve hogy nem. A kutatásból az is kiderült, hogy a megkérdezettek többsége (62%) leginkább áfacsökkentést szeretne, míg a jövedelemadó csökkentését csak 22 százalék támogatja.