Elszabadult hajóágyú

2016. február 08. 20:41

Az észak-koreai követségi táviratokban alighanem ott áll, mitől iszonyodik legjobban a külvilág.

2016. február 08. 20:41
Szőcs László
Magyar Idők

Az elszabadult hajóágyúként fellépő kommunista remeteállam olyan, szokatlan egységbe rendezi az Egyesült Államokat, az EU-t, Oroszországot és az ázsiai térséget is, amelyre hiába számítanánk mondjuk az ukrán konfliktus vagy Szíria ügyében. De egyúttal felfedi a nagyhatalmak végtelen sebezhetőségét is: egy alig harmincéves, a médiában rendre hülye gyerekként bemutatott diktátor – apja és nagyapja örökébe lépve – a bolondját járatja velük. Olyan ez, mint amikor – futballhasonlattal élve – egy negyedligás csapat sorra veri ki a nagyokat a kupában.

Észak-Koreáról keveset tudunk, s azt is főleg a dél-­koreaiakon keresztül. A teljes elszigeteltségből Kína emeli ki ezt a tőlünk nemcsak földrajzilag, de kulturálisan és politikailag is távol álló 25 milliós országot, a nemzetközi kapcsolatok sötét lovát. A kínai határ nyitottsága, a gabona- és olajszállítmányok – illetve a felszín alatt, a hírveréstől távol azért működő dél-koreai gazdasági szál – menti meg az összeomlástól Észak-Koreát. De attól tartunk, a diplomáciai játszmák elméletét legalább ismerhetik Phenjanban. Az észak-koreai követségi táviratokban alighanem ott áll, mitől iszonyodik legjobban a külvilág. A humanitárius katasztrófáktól, a válságoktól és a felfordulástól. Továbbá mindentől, ami – valakiknek, valahol – sok pénzbe kerül. Csinálnak hát erre válságot, felfordulást, jó nagyot. Tudják, hogy a világ nem akar Ukrajna, Szíria után újabb háborút, megint egy donorkonferenciát, ahol dollár-tízmilliárdokat kell majd összekalapoznia. Hanem nyugalmat akar, s ennek már az ígéretéért is igen sokat hajlandó tenni. A gyeplő vége Észak-Koreában van: akármilyen visszás, de az elmúlt húsz évben végig azt láthattuk, hogyan gyakorolja a húzd meg, ereszd meg politikáját. Ehhez hozzá lehet venni, hogy milyen félelmeket és beidegződéseket válthat ki a Távol-Keleten egy esetleges atomkonfliktus. Hirosima és Nagaszaki árnyéka máig nem múlt el – Európa érezheti az ilyen fenyegetés súlyát, de a saját bőrén soha nem tapasztalta.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 57 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Peter8811
2016. február 09. 07:02
"Nemi szkepszissel fogadja a nemzetközi közösség az észak-koreai diktatúra űrtechnológiáját. Az amerikai védelmi minisztérium szerint a Kvangmjongszong-4 elnevezésű műhold "bukdácsol a pályáján", ami azt jelenti, hogy a Föld légkörének megfigyelésére szánt eszköz nem megfelelően működik."
tartarossz.blog
2016. február 08. 23:45
Hihetetlen lecsúszott intelligencia és pofa kell ahhoz, hogy valaki lefikázzon egy olyan államot, amelyiknek nem csak szimplán 1000x fejlettebb a hadereje és a haditechnikája Magyarországénál, de fényévekre vagyunk elmaradva attól a fejlett és szociális társadalomtól is a szaros antiszociális bunkó szar antidemokratikus rendőr- meg ügyészállamunkkal
tartarossz.blog
2016. február 08. 22:50
Abban a kommunista remeteállamban ami hihetetlenül fejletlen bizony még koldusok sincsenek, Budapestről a Blaháról készítettek oktatófilmet, mert nem láttak még koldust Észak_koreában és nem tudják mi az baszki ja mellesleg két objektumot lőttek ki a világűrbe földkörüli pályára, műholdakat, ők már az űrprogramjukon dolgoznak, amíg mi a Felcsúti stadiont építettük gumicsizmában.
egysegelem
2016. február 08. 22:12
Ugy nez ki a vilag elkesett Eszak Korea ugyeben, de az elsodleges felelos Kina, amiert hagyta, hogy ez megtortenjen.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!