Az alku ára

2016. február 22. 07:40

Beköszönthet a nemzetek Európájának kora, amelyre már kétségkívül egyre többen várnak. Elfelejtve azt, hogy ennek az Európának a nemzetei a történelem során mennyit háborúztak egymással.

2016. február 22. 07:40
Stier Gábor
Stier Gábor
Magyar Nemzet

Ördögi körbe került Európa. Az emberek Athéntól Londonig, Rómától Stockholmig félnek az új kihívásoktól. Féltik a biztonságukat, a munkahelyüket, az egzisztenciájukat. Félnek a menekültektől és a vendégmunkásoktól is. Érthető módon kevésbé érdekli őket, hogy az ő kormányaikat is komoly felelősség terheli azért, mert egész régiók süllyedtek háborúba, és azokból menekülnek az emberek, nem foglalkoznak azzal, hogy Európa perifériáján sokan harmad- vagy ötödakkora bérért dolgoznak, mint ők, de az is hidegen hagyja őket, hogy országuk gazdaságának egyébként munkaerőre van szüksége. Erre a félelemre épít demagóg módon pártok sora, erre aztán reagálnak a mérsékeltebbek is, és mint látjuk, diadalt ül a populizmus.

Ennek eredményét tükrözi a brüsszeli csúcs, ahol sokkal többről volt szó, mint Cameron sorsa. A tét az Európai Unió jövője, és bizonyos tekintetben az eredménnyel elégedettek lehetünk. A népszavazást ugyanis sikerre viheti a kormányfő, a britek maradnak, és az EU így nem gyengül. Formálisan legalábbis. A brüsszeli kompromisszum ára ugyanis nagyon magas lehet.

A Cameronnak tett engedmények ugyan csak megerősítik Nagy-Britannia eddigi különállását, a mai általános hangulatban azonban veszélyes folyamatokat indíthat el, ha erre a jogokból, előnyökből mindent követelő, a kötelességekből és a terhekből tetszés szerint válogató magatartásra majd mások is példaként tekintenek. Ez a gondolkodás végképp alááshatja a már most is a globális súlyának, belső kohéziójának gyengülésével küszködő Európai Uniót. Beköszönthet a nemzetek Európájának kora, amelyre már kétségkívül egyre többen várnak. Elfelejtve azt, hogy ennek az Európának a nemzetei a történelem során mennyit háborúztak egymással.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 14 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Vén Csataló
2016. február 22. 18:33
Azért van annak valami penetráns "bája", hogy egy "Magyar Nemzet" című lapban fikázza egy skribler a nemzet jellegű emberi közösségeket.
antioxi
2016. február 22. 17:51
Motto: Simlicska Geci Lajos magyar hangja Stier Gábor. A mai liberálfasiszta és polkorrekt Európai Úniót a sirbe kell tenni Merkellel együtt. Helyébe szuverén nemzetállamok laza szövetségének kell lépni egyenjogú szabad kereskedelmi szerződésekkel. Azt az (elsősorban zsidó-fóbiát) el kell felejteni, hogy a nemzet államok léte automatikusan világháborúhoz vezet.
Nielsen
2016. február 22. 16:14
Gábor, ez a gondolatmenet legalább 40-50, de talán már inkább 60 évvel ezelőtt divatos intellektuális bázisról merít. Nyisd ki a szemed és láss!
Berecskereki
2016. február 22. 13:13
Kardnak, csatnak, fasznak bal oldalon a helye, tartja a mondás. A Magyar Nemzet firkászai is megtalálták a helyüket. Lelkük rajta.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!