Csak remélni tudom – nem különösebb optimizmussal –, hogy az újabb világlista-végi kullogással töltött négy évben legalább minimálisan fejlődni tud a politikai kultúránk. Nem kvóták segítségével, hanem bátor és öntudatos nők politikai arénába való belépésével, fokozatosan, organikusan alakítva az összképet. Nem lesz könnyű menet, az biztos. A balkáni állapotokat is meghaladóan macsó politikai szféránk férfitöbbsége belátásról és önkontrollról, míg a közélet iránt érdeklődő, képzett és tehetséges nők kellő bátorságról tehetnének tanúbizonyságot a következő években. Ezzel hosszú helyben járás, sőt, visszasüllyedés után talán ezen a téren is újra közeledni tudnánk az európai politika és kultúra centrumához. Mondom, csak remélni tudom ezt, de nem sok optimizmussal.”
Vagy ezt: „hol vagytok ti, magyar Stefanikok, akik egyszer igazán áttörhetnének a mi macsó, kontraszelektált, centralizált, elmamelukosodott közéletünkben?”
Látod ezekben a sorokban a nők tárgyiasítását, lenézését, a nőkkel kapcsolatos társadalmi problémákkal szembeni ignoranciát?
2. Azt írod: „a Batachlan-tragédia utáni órákban neki éppen civilizációk harcát volt kedve játszani”
Mégis, mi volt a Bataclan-tragédia, ha nem a civilizációk harca? Vajon miért pont egy párizsi rockkoncerten meg bárokban, éttermekben mészároltak a terroristák? Pontosan azért, hogy a civilizációnk, kultúránk és az életmódunk kellős közepe ellen intézzenek világraszóló támadást. A mindenkori terror leglényegének megvalósítására törekedtek, hogy remegjen meg a lábunk, amikor az életmódunk szerves részét képező cselekményekre, helyszínekre, tevékenységekre készülünk. Ha ennyit nem tudsz megérteni a világban zajló folyamatokról, minek írsz róla?
Azt írtam a terroristákról és a közegről, ahonnan elindultak:
“Mi a szabadságban élünk. Ti az alávetettségben. Mi este éttermekbe járunk, koncertekre, bárokba − vagy templomba, szabadba, önképzőkörbe vagy sehová; vagy csak egyszerűen haza, a szeretteinkhez. Vagy akihez akarunk. Választhatunk, szabad az akaratunk. Ti nem választhattok. Nincs szabad akaratotok. Mi azt ehetünk és ihatunk, amit akarunk. Ti nem. Mi tiszteljük és védelmezzük a nőket, a gyermekeket és azt valljuk, a világon mindenkit megillet az egyenlő, alapvető emberi méltóság. Ti nem ezt valljátok. Mi türelemmel vagyunk a más nézeteket, más hitet vagy hitetlenséget vallókkal szemben. Ti nem bírjátok elviselni azt, aki mást gondol, mint ti. Ti a sötétben szervezkedtek, eltakarjátok kiléteteket és nőitek arcát, gyáván támadtok ártatlanok tömegeire. Mi a világosságot szeretjük, vállaljuk magunkat és nőink arcát, és nem támadunk gyáván ártatlanok tömegeire.”