A Magyarországon történt szexuális erőszak miért nem érdekes a magyar sajtónak?

2016. január 22. 16:39

Hetente meghal egy nő családon belüli erőszak következtében. A nők közel fele mondja azt, hogy élete folyamán kezdeményeztek vele szemben erőszakos szexuális érintkezést. Az adatok származási helye nem Szomália, hanem Magyarország.

2016. január 22. 16:39
Jámbor András
Jámbor András
Kettős Mérce

Ott van például a Budai Irgalmasrendi Kórház vezetőjének, egy gyerekorvosnak az esete, aki egész egyszerűen sósavval öntötte le barátnőjét.

De csütötökön a Magyar idők(!) adatigénylése után derült ki, hogy Magyarországon tavaly 354, fiatalkorúak sérelmére elkövetett, szexuális erőszakkal összefüggő eljárás zárult le, a cikkből pedig az is kiderül, ennél sokkal több ilyen eset lehet, mert nagyon ritkán jutnak el az áldozatok a feljelentésig, és ha el is jutnak addig, tanúk hiján nagyon nehéz a nyomozás.

Pénteken pedig lezárult annak a 4 huszonéves férfinak a pere, akik egy házibuliban letépték egy kiskorú lány ruháját,, majd hárman majdnem megerőszakolták, míg negyedik társuk videóra vette az egészet. Végül a lány effektív megerőszakolására csak azért nem kerül sor, mert a »házibuli« egy másik résztvevője közbelépett. Az egyik letöltendő börtönbüntetésre ítélt férfi apja szerint »a fiúk csak játszottak«.

És ezek az esetek és számok csak azok, amik legalább megkocogtatják a sajtó ingerküszöbét. A csoportos erőszakról egyelőre csak a HVG és a Bors írt, a Magyar Idők statisztikája csak az Index számára volt érdekes, a gyerekorvos ügyét pedig alig hozta valaki címlapon. Ami pedig még nagyobb hiányosság, hogy ezeket az ügyeket a sajtó nem átfogó társadalmi problémaként kezeli, hanem elszigetelt esetekként mutatja be őket.

Pedig a folyamatosan, hétről-hétre, hónapról-hónapra fel-fel bukkanó erőszakolási ügyekből levonhatnánk végre a konzekvenciát, hogy itt egy súlyos társadalmi problémáról beszélünk. Méghozzá egy olyan problémáról, ahol, ha felfedeznénk az ügyek egyes sajátosságait és egymással viszonyrendszerbe kerülnének, szembesülhetnénk a nők elleni erőszak beágyazottságával, mindennapos, szörnyű, de banalizált valóságával. Ez lenne talán az első lépés ahhoz, hogy mindannyian, a társadalom és az intézményrendszerünk egésze neki lásson, hogy visszaszorítsuk, meggyengítsük azokat a beidegződéseket, rossz mechanizmusokat, amelyek nap mint nap hozzájárulnak ahhoz, hogy a Magyarországon élő nők ezrei-százezrei lelki és fizikai erőszakot és elnyomást szenvedjenek el. Már ha ez cél lenne.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 156 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kuwiq
2016. január 24. 10:48
Azért érdekes volna a nemzetiség szerinti eloszlás megnézni, esetleg a Jámbor elvtársnak leesne az álla és hónapokig kéne keresgélnie. Ugyan Magyarországon kiknek a rovására lehet írni az átlag erőszakos cselekmények zömét, ideértve a nemi erőszakokat is? És nem csak a "szabad" világban, hanem a börtönökben is? Kit nem büntetnek meg a rendőrök, vagy hajtanak mellettük tovább, ha a nyílt utcán félig agyonverik az asszonyt? Ahogy a németek kerülik a migráns elkövető kifejezést, ugyanúgy nem pc nálunk a római elkövetőkről beszélni. Persze nem 100%-ban rómaiak, vannak vak komondoros esetek is, na meg persze az exfőpolgármesterről is keringtek érdekes hírek. De a túlnyomó többség az mégiscsak túlnyomó többség.
Sulammit
2016. január 23. 21:12
Ezt bármely országban megírhattad volna Jámbor. "Pedig a folyamatosan, hétről-hétre, hónapról-hónapra fel-fel bukkanó erőszakolási ügyekből levonhatnánk végre a konzekvenciát, hogy itt egy súlyos társadalmi problémáról beszélünk."
Peter8811
2016. január 23. 20:47
https://www.youtube.com/watch?v=Bvq07KBfhnQ Jámbor feminista.
csergolec
2016. január 23. 12:59
"De csütötökön a Magyar idők(!) adatigénylése után derült ki, hogy Magyarországon tavaly 354, fiatalkorúak sérelmére elkövetett, szexuális erőszakkal összefüggő eljárás zárult le," Tegyünk egyenlőségjelet a két eset közé: Mo. 10 millió lakos,365 nap alatt 354 eset, Köln, 1 millió lakos kb 6-8 óra alatt több mint 1000 eset. erre szokták mondani,nem kicsit hülye!!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!