Stratégiai kőolajfegyverek

2016. január 22. 07:43

A kőolaj stratégiaifegyver-jellegét mi sem bizonyítja jobban, mint hogy az Egyesült Államok éppen a múlt év végén oldotta fel azt a szabályt, ami 1975(!) óta tiltotta a nyersolaj kivitelét.

2016. január 22. 07:43
Boros Imre
Magyar Hírlap

„Az Egyesült Államokban jelentőssé vált a réteggázok kitermelése, és újabb kőolajlelőhelyeken is megkezdték a kitermelést. Amerika megszabadult az évtizedes kőolajimport-függőségétől, részben úgy, hogy az olajat a frissen feltárt gázzal helyettesítette. Hirtelen nemcsak a dollár, a pénz, hanem az olaj is geostratégiai fegyverré vált, fegyelmező eszközzé. Az olaj ára ismét lejtmenetbe kezdett 2014-ben, nyolcvanöt dollárra süllyedt, és tavaly már megjárta a negyvendolláros szintet is. A kőolaj stratégiaifegyver-jellegét mi sem bizonyítja jobban, mint hogy az Egyesült Államok éppen a múlt év végén oldotta fel azt a szabályt, ami 1975(!) óta tiltotta a nyersolaj kivitelét.

Azóta az amerikaiak is eladók, az ár meg csúszik egyre lejjebb, az olajárfegyver is eléri a célpontokat. Talán az Iránnal szembeni embargó feloldásának időzítése sem maradhat kommentár nélkül. Iránból is tetemes mennyiségek kerülnek piacra rövid időn belül. A háborúban vannak nyert ügyek, de saját veszteségek is, ez természetes. Így van ez az olajháború esetében is. A fő stratégiai célpont, Oroszország szenved, ez tény, de túl fogja élni. Venezuela is sok borsot tört az Egyesült Államok orra alá. Az ottani rendszer viszont már bedőlt, a gazdaság romokban, Hugo Chávez megbukott, száznegyven százalékos az infláció.

A háborút indító Egyesült Államok egyes stratégiai szövetségesei is szenvednek, ez viszont járulékos veszteség. Szaúd-Arábia kritikus pénzügyi helyzetbe került, az IMF szerint öt éven belül beállhat az államcsőd. Ott szinte minden az olajból származó bevételektől függ, azok meg gyorsan apadnak. Izrael viszont egyenesen pánikba esett az iráni atomenergia-egyezmény miatt, ez komoly belpolitikai zűrt kelthet a választások előtt az Egyesült Államokban, de az olajfegyver vitális stratégiai célra való alkalmazása még ezt az érdeket is háttérbe szorította. Az életben nekünk, magyaroknak is lehet egyszer már szerencsénk, ha történelmünk során sokszor el is puskáztuk a lehetőségeket. Nagyon megdolgoztunk érte, és meg is érdemeljük.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 30 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
áfonya
2016. január 23. 06:35
Valahogy azt az országokat ahonnan jönnek a tömegek fel kéne szólítani hogy járuljanak már hozzá az állampolgáraik eltartásához...Nem vagyunk kötelesek még köszönöm fejében se etetni gyógykezeltetni ,rájuk fűteni .
áfonya
2016. január 23. 06:30
Amerika tetszés szerint lebombázza szórogatja a bombákat az energiában gazdag országokra ezért kap ingyen energiát ,ellenük ilyen Isis féle terroristákat pénzel ,,közben az ingyen energíát kihordja magának ,,,,Európára rá zúdítja a lebombázott menekültjeit ,közben Európa drágán kapja az energiát.....hol ott Európának is járna abból az ingyen energiából a menekültek fenntartása fejében.
Békanász a hasadon
2016. január 23. 01:11
stratégiaifegyver-jellegét EZt a szóösszevonást a hávégé kezdte, mi ne csináljuk.
bumburi
2016. január 22. 19:22
Az alacsony olajár nekünk jó, de ez hosszabb távon nem marad így. Amikor visszaemelkedik az olajár az nekünk gáz lesz :(
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!