„Amit az európai és magyarországi helyzet ma megmutat az, hogy a közösségek, a hagyományok, a nemzet imádata csak arra jó, hogy egyesítsen minket a gyűlöletben azok ellen, akik állítólag a vesztünkre törnek. Ez minden csak nem megoldás a gyökértelenség problémájára. Hiszen amit hiányoltunk az életünkből, az sohasem a gyűlölet és félelem volt. Nem az hiányzott nekünk, hogy ellenségeket, árulókat, és veszélyes őrülteket lássunk magunk körül. Vissza akartuk kapni a gyökereinket: egy megértő és befogadó közösséget akartunk, amelyet végre a magunkénak érezhetünk, amely nyitva áll előttünk, nem taszít el magától.
Talán ha egy percig úgy néznénk a világra, hogy meglássuk az emberek sokaságát, akik mint mi, szenvednek az átható idegenségtől, akik gyökereket keresnek, akik szeretnének boldog és teljes emberi életet élni egy társadalomban, amely idegen tőlük, egy földrészen, amelyet nem választottak – talán ha így néznénk egymásra, megtalálhatnánk a közösséget, amit keresünk.
Népszerű ma azt mondani: ez a gondolat veszélyes. Nem szabad túl nyitottnak lennünk, fel kell készülnünk a támadásokra, védekeznünk kell azokkal szemben, akik rosszat akarnak. Mintha ugyan a kölcsönös kirekesztés és gyűlölet, az egymás leigázásának, megsemmisítésének vágya ködös ábrándképek nevében a biztonság és a boldogság záloga lenne: mintha nem csak örökös félelemhez, társadalmi szintű paranoiához vezethetne. Mintha egy zárt társadalom, amelyben azzal hitegetjük magunkat, hogy mi és akik minket vezetnek Jók, ők pedig, akikkel szemben állunk a Rosszak, végül elhozhatna egy megértő és boldog világot, amelyben végre mind kiteljesedhetünk.
Akik így gondolkodnak, azok valóban szemben állnak velünk. És mi mégsem gondolhatunk rájuk ellenségként, nem akarhatjuk őket száműzni magunk közül. Meg kell mutatnunk nekik, hogy a gyökerét vesztett társadalom csak akkor találhat újra magára, ha felhagy káros ködképei kergetésével – mert ezek egyedül a folytonos félelem és gyűlölet ideológiájához vezethetnek. De épp azért szeretnénk végre ismét gyökeret verni a világban, hogy megszabaduljunk a gyűlölettől és félelemtől.”