Kusza frontvonalak

2015. október 05. 07:31

Az összekuszálódott szíriai frontvonalakat és a sűrűsödő feszültséget látva ezután joggal merülhet fel bárkiben, hogy a közvetett módon egymással is szemben álló hatalmak képesek lesznek-e az összefogásra.

2015. október 05. 07:31
Stier Gábor
Stier Gábor
Magyar Nemzet

„De arról sem nagyon hallhattunk a főáramlati médiában, hogy a terrorizmus ellen állítólag oly elkötelezetten fellépő hatalmak miért nem találtak el egyetlen olajfinomítót sem, s tényleg a dzsihadisták megtörése-e az első számú cél. S ha igen, akkor miért segíti Törökország vagy Izrael az Iszlám Állam olajexportját? Miért támogatja pénzzel az amerikai szövetség egyik oszlopos tagja, Szaúd-Arábia a terroristákat? A magukat nagy nehezen a bombázásokra rávevő törökök miért támadják jóval intenzívebben ősi ellenségük, az egyébként az Iszlám Állam ellen harcoló kurdok állásait, mint magukat a dzsihadistákat?

De azon is el lehetett volna merengeni, hogy miért támogatja az Egyesült Államok a kurdok mellett az iszlamistákkal szemben a szárazföldön egyedül harcoló Aszad-kormánnyal szemben álló lázadókat, ha tényleg az Iszlám Állam az első számú ellenfél?

S e sort még folytathatnánk, de enélkül is egyértelmű, hogy álszent a szíriai elnök melletti, a vele szemben álló erőket válogatás nélkül támadó orosz fellépés miatti aggódás. Moszkva ugyanis másokhoz hasonlóan a saját érdekeiből indul ki, amelyek között éppúgy ott van az Iszlám Állam megtörése, mint – nem mellesleg ezzel összefüggésben – Aszad pozícióinak erősítése. E kiállással a Kreml nemcsak régióbeli befolyásának megőrzését tartja szem előtt, de a szuverenitás elvét erősítendő azt is tudatosítani kívánja minden – egyébként a jog nevében gyakran krokodilkönnyeket hullató – szereplőben, hogy a legitim hatalmat sehol nem lehet kívülről megdönteni.

Az összekuszálódott szíriai frontvonalakat és a sűrűsödő feszültséget látva ezután joggal merülhet fel bárkiben, hogy a közvetett módon egymással is szemben álló hatalmak képesek lesznek-e az összefogásra. Taktikai értelemben, időlegesen a kemény szavak ellenére sem lehet ezt kizárni, míg azt talán biztosan, hogy egymással bonyolódjanak háborúba.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 33 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
medve
2015. október 05. 07:55
A feltett kérdésre egy válasz van: nem, nem fognak koordinálni. Amúgy szerintem is érdekes elemzés.
matykox
2015. október 05. 07:45
Igen szép elemzés, nagyjából Stier úr az egyetlen, aki töretlen - magas- színvonalon ír az MN-ben. Jó lenne, ha sokan megértenék ezt az egyáltalán nem olyan bonyolult, mint amennyire összekuszált helyzetet!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!