„Szevasztok, én meghalok!”

2015. október 24. 10:46

1956 még mindig nincs a helyén: sem az oktatásban, sem a köztudatban, sem a politikai megítélésben, sem a művészet és kultúra területén. Továbbra is folyik a ködösítés, a hazugságkampány a balliberális erők és a volt kommunisták szellemi örököseinek részéről.

2015. október 24. 10:46
Stefka István
Stefka István
PestiSrácok.hu

„Máig  sincs semmi rendben az 1956-os forradalom és szabadságharc körül. Az első szabadon választott parlament hiába szavazta meg az első törvényt, hogy 1956 forradalom és szabadságharc volt, tehát nem ellenforradalom. Az Alaptörvénybe, a Nemzeti Hitvallásba hiába került be 2010-ben a kétharmados többséggel bíró jobboldali kormány idején, hogy 1956 egyenes folytatása volt a rendszerváltásnak, mégis e nemzeti felkelés még mindig nincs a helyén: sem az oktatásban, sem a köztudatban, sem a politikai megítélésben, sem a művészet és kultúra területén. Továbbra is folyik a ködösítés, a hazugságkampány, a dezinformáció, a forradalom kisajátítása, elcsaklizása a balliberális erők és a volt kommunisták szellemi örököseinek részéről.

Nem Nagy Imre, nem a reform-kommunisták robbantották ki a forradalmat, nem a csalódott párttitkárok, párttagok harcoltak a szovjet tankok és a pufajkások ellen, hanem a pesti és budai srácok, az egyetemisták, a munkások és a magyar értelmiség nagy része, amihez különböző módon csatlakozott a magyar parasztság, és a vidéki városok döntő többsége. Össznépi felkelésről volt szó a szabadságért, a függetlenségért az idegen elnyomás ellen, a megszállás ellen, amit teljes szívből támogatott a fegyverrel nem harcoló civil lakosság. Az általános iskolákban, a gimnáziumokban még mindig nem elégséges az oktatás, nevelés 1956-ról, mert ezek a kamasz fiatalok egyrészt azt sem tudják, hogy mi volt ötvenhatban, másrészt többen azt hiszik, hogy ellenforradalom volt. Kérünk végre szigorú elszámoltatást a forradalom és szabadságharc tanításáért. Ez nem egyéni ügy. Itt nem lehet egy tanár független, hogy azt tanítson amit akar. 

Ezerkilencszázötvenhatot úgy kell tudniuk a magyar diákoknak, mint a Himnuszt. Mert Himnuszt, áhítatot jelentettek azok a csodálatos napok a magyar nép számára akkor október 23-tól november 4-ig, a véres megtorlás kezdetéig.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 68 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
nimród
2015. október 24. 19:54
Nehezményezem, hogy a mandiner kihagyta Stefka írásából a címadó történetet, ami a következő: "Mementó az a történet, amely egy 16 éves önkéntes mentőápoló, Magyar Katalin haláláról szól. 1956 november 7-én az a mentőautó, melyben ő volt az ápoló, egy kilencéves gyermeket szállított az Andrássy úton. Egy szovjet tank sorozatot lőtt a vöröskeresztes mentőautóba, melytől a gyermek azonnal meghalt. Magyar Katalin súlyos sérüléseket szenvedett. Mikor társai kihúzták a kocsiból a fehér köpenyes lányt, a tank újabb sorozatot lőtt a fehér köpenyes sebesültre. Utolsó szavai ezek voltak társaihoz: “Szevasztok, én meghalok!” Megrendítő, de egyben felemelő mondat! Magyar Katalinhoz hasonló önkéntes mentők sora kockáztatta és nem egyszer áldozta életét 1956-ban. Magyar Katalin egyike 1956 hőseinek. Fiatalsága, hősi halála és ez a mondat reményem szerint közel hozhatja a személyét a mai fiatalokhoz. Megérdemelné, hogy szobor örökítse meg az ő, és egyben hősi halált halt bajtársai emlékét.Szép gesztus volna a mandiner részéről, ha felkarolná ezt a kezdeményezést. A magam részéről szívesen közreműködnék ebben a munkában.
Rike
2015. október 24. 18:48
Anyátok ötvenhatját 2015.10.24. 00:33 | jotunder | 55 komment Édes bóbitás Magyarországocskám, úgy áll rajtad az ötvenhat, mint tehénen a gatya. Tapsolsz te mindennek, ami mozog. Egy ideig csak hazudtad, hogy forradalmár voltál, de ma már hiszed is, mert úgy könnyebb. Pedig hogy beszartál, amikor a Jenőke megtalálta a munkásőr igazolványodat a pornógyűjteményed alatt. Még megvan a kötött zokni, amelyet a jubileumra kaptál a pártbizottságtól, de már azt terjeszted róla, hogy abban lőtted a Konyev marsallt az Üllői úton. Szép, nagy Pozsgay Imre-fejet növesztettél magadra drága Bokrétám, pedig harminc éve még olvasói levelet írtál a Pajtás újságba, hogy mennyire meg akarod őrizni a Münnich elvtárs emlékét. Nyolcvannyolc végén három hét alatt jöttél rá, hogy a fehérterroristák még sincsenek a spájzban, miután harminc évig a hetet a nyolccal nem merted összeszorozni. Te valahogy mindig akkor jöttél rá a dolgokra, amikor szükséged volt rá. Még a memóriád is haszonelvű, Kárpátok büszkesége. Úgy kell neked a kádárjános, mint egy falat kenyér. A te nemzeti egyetértésedre általában rendszert építenek. Veled lehet alkudozni. Ha ellenforradalom, akkor ellenforradalom, ha forradalom, akkor forradalom, csak a sajtos pogi árát ne emeljék fel, mert akkor odacsapsz. Aztán felemelik, és persze nem csapsz oda. Szabadságharcos nép vagy. Mondjuk nem tudom röhögés nélkül leírni, de azért próbálom. A szabadság számodra azt jelenti, hogy valakinek szabad, teszem azt, csak a példa kedvéért, egy bazinagy stadiont építtetnie a budija mellé, és szabad neki olyat mondania, hogy nem közpénzből van, hanem a magyar úri osztály végtelen jó indulatából, és ezt szabad a néptelevízióban a takácsmarinéninek többször egymást után hibátlan hangsúlyozással közölni a szocializmust építő népünkkel, hogy végre elkezdődhessen a táncdalfesztivál. Schmidt Mari már tervezi a gusztuskát a hatvanadik évfordulóra, lesz majd ankét, plénum, meg aktíva, sok-sok ütemes taps, és a krumplileves újra krumplileves lesz, és majd csak találsz valakit jövőre is, akibe jól belerúghatsz. Muszlimok sajnos már nem jönnek, de azért nem féltelek. Ha egyszer úgy adódik, hogy a fekete megint fehér lesz, de legalábbis szürke, akkor a mai napot fogod letagadni. Előveszed a kötött zoknit, amelyben egyszer majdnem csúnyát gondoltál az Orbán Viktortól, megbíráltad Bayer Zsolt hexameterjeit, kétszer is késve kapcsoltad be a Híradót, kiviszed a Jenőkét a Simicska újratemetésére és megfogadod, hogy mostantól tényleg rendes demokrataarcú ember leszel. Aztán majd nem.
Berecskereki
2015. október 24. 13:55
Vita a prágai tavasz örökségéről http://www.enrs.eu/hu/articles/149-vita-a-pragai-tavasz-oeroeksegerol Kiegészítve a wikiből "A prágai tavasz egy csehszlovákiai kísérlet volt a gazdaság, a párt és az állam demokratizálására, egy „emberarcú szocializmus kialakítására” 1968 januárjától augusztusig. Miután 1968 januárjában a reformer Alexander Dubček került a Kommunista Párt főtitkári posztjára, hozzákezdett a párt és a rendszer átalakításához, hogy sikerüljön úrrá lennie az elégedetlenségen és a tüntetéseken, amelyeket két évtized rossz gazdasági irányítása és a kormányzat elnyomása okoztak. Véget akart vetni az igazságtalan pereknek, szabadlábra helyezett minden politikai elítéltet. A sajtó cenzúráját is beszüntette márciusban, az utazási korlátozásokon is enyhítettek. Dubček bizonyos szempontból nagyon sikeres volt, mert bár az országban nagy volt az elégedetlenség, a Kommunista Párt hegemóniáját továbbra sem kérdőjelezték meg tömegesen. Kérdéses, hogy hosszú távon is így maradt volna ez. Bár Dubček törekedett arra, hogy Moszkvával továbbra is jó kapcsolatot tartson fent, nem tudta felmérni, hogy reformjai milyen nagy kihívást jelentenek a szomszédos országok politikai rendszereinek. A keletnémet és a lengyel kommunista pártnak is megvoltak a maguk legitimációs problémái, és ezeknek a vezetői nagyon is tisztában voltak azzal, hogy az esetleges reformok, amikre a cseh példa ösztönzött, könnyen hatalmuk végét jelenthetik. Mindez akár a Varsói Szerződés összeomlásához is vezethetett volna, és a helyzet Brezsnyev számára is nagyon veszélyesnek tűnt. Ezért augusztus 21-én szovjet csapatok léptek be Csehszlovákiába, kísérték őket lengyel, magyar és bolgár csapatok is. A csehszlovák hadsereg nem állt ellen nekik. Ezzel véget ért a prágai tavasz, az új főtitkár Gustáv Husák lett, aki ismét keményvonalas politikát képviselt."
Tündér_Lala
2015. október 24. 13:08
Tündér_Lala 2015-10-24 at 08:12 56 népfelkelés volt. Abban hogy kitörhetett, abban volt része a kommunisták belharcának. A népfelkelésnek több oka volt. Nem csak az életszinvonal játszott szerepet, hanem a társadalom minden szegmensére kiterjedő terror, az emberek naponta történő megalázása emberségükben, vallásukban, magyarságukban, önbecsülésükben. Mindenki torkig volt és ahogy kicsit enyhült a szorítás (taktikai okoból) kitört a népharag. Hiába tiporták el, hiába álltak véres bossszút, mementó maradt, amely megmutatta, hogy bármit nem engedhetnek meg maguknak a hatalmasok, mert a cérna elszkadhat. A későbbi enyhülés (a legvidámabb barak) bizony 56 felemás eredménye volt. Somorú, hogy az emberek elfelejtették az 56 elötti vezetőréteg viselt dolgait és utódaik az SZDSZ képében újból becsapták és kifosztották ezt a nemzetet, új ideologiák alapján továbbrais társadalmának tönkretételén, a magyarság ellen dolgoztak. Nem érdemes szavakon lovagolni forradalom, ellenforradalom, szabadságharc, mert mindegyik együtt, a dolog természetéből adódóan.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!