Egy évtizeden belül végük van az illiberális demokráciáknak

2015. október 10. 17:43

Ami igazán meglepő és veszélyes Orbánban, az az, hogy meg sem próbálja színlelni, hogy Magyarország egy valódi liberális demokrácia. Interjú.

2015. október 10. 17:43
Francis Fukuyama
Index

Tudta, hogy pár éve kiszivárgott Orbán Viktor egyik nyaralásáról néhány kép, melyen látszik, hogy a miniszterelnök az ön híres könyvét, az Amerika választúton-tolvasgatja? 

Tényleg? Nem tudtam.

Pedig így volt. Ebből merített ihletet az illiberális államról szóló koncepciójához, ami a CEU demokratikus válságtünetekről szóló konferenciáján is többször felbukkant. Mit gondol, az illiberális állam valódi ideológiai kihívást jelent a liberális demokráciáknak? Vagy csak olyan gyakorlatról van szó, mely elemeit a liberális-demokratikus rendszerekből szemezgeti, csak épp ezt nem vallja be?

Illiberális államok már jóideje léteznek. Fareed Zakaria egy egész könyvet írt a témáról a kilencvenes években. Ő állapította meg, hogy a rendszerváltás során sok önkényuralom illiberális demokráciává alakul. De ami igazán meglepő és veszélyes Orbánban, az az, hogy meg sem próbálja színlelni, hogy Magyarország egy valódi liberális demokrácia, hanem fel akar állítani egy olyan elméletet, ami a kulturális, vallási elkülönülésen alapul. És ezt az ideológiai szándékot valóban komolyan kell venni.

De ez csak egy szlogen, vagy valóban vannak olyan ideológiai sajátosságai, mint a fasizmusnak vagy a kommunizmusnak, melyekről azt írta, hogy komoly alternatívának lehetett őket tekinteni – egészen addig, amíg meg nem buktak?

Én azt gondolom, hogy az illiberális rendszerek nem igazán mutatnak akkora gazdasági stabilitást, mint a fejlett liberális demokráciák. Oroszország növekedése is csak a szénhidrogén-exportból fakadt, és amint az olajár zuhanni kezdett, egyből súlyos válságba került. A »liberális« előtag ugyanis a gazdaság szempontjából is fontos, mivel ez takarja a jogállamot, a tulajdon biztonságát, melyek nélkül törvényszerűen felbukkan a korrupció és az oligarchák.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 258 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Selamat
2015. október 12. 08:24
Minek akarják, tetejébe önként, saját magukat lejáratni magukat az olyanok, akiknek idáig sem jöttek be az ötleteik? Ebben a szerencsétlen megmondóban is csak a vérvonalainak keveredése sikerült. Látszólag életben van.
yes_we_can
2015. október 12. 02:02
Lehet,hogy nem az első tévedése,de biztos,hogy az.
Rák úr
2015. október 11. 23:22
Fukuyama összes idióta elmélete megbukott, mindegyik kevesebb, mint egy évtizeden belül. Ki veszi komolyan ezt a bohócot?
mgi_
2015. október 11. 21:30
"Szintén nagyobb fontosságot tulajdonítok a jól működő államnak, melyet szerintem nehezebb létrehozni, mint magát a demokráciát." Egyeztetni kéne a magyar liberálisokkal, mert szerintük az állam a rossz gazda. Talán Fukuyama készül a holnapra... Új rendszerben is kell kenyér a családnak.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!