Nem várhatunk az EU-ra menekültügyben

2015. augusztus 24. 16:17

Ha biztonságos országon át jött, akkor miért nem ott próbálja benyújtani a menekültkérelmét? Feltehetően ő Németországba vagy Svédországba akar eljutni. Interjú.

2015. augusztus 24. 16:17
Trócsányi László
SzegedMa

Nagyok az eltérések az egyes európai uniós tagállamokon belüli szabályozásokban, vagyis hogy például mi illet meg egy migránst, menekültet, vagy épp mit nyújt számára az adott állam?

Inkább azt mondanám, hogy nagyon bürokratikusak ezek a szabályok. Nincs egységes álláspont még arról sem, hogy melyik ország számít biztonságosnak. Amikor megérkezik a migráns a határhoz papírok nélkül, le kell ellenőrizni amit mond, és közben vizsgálni kell, hogy biztonságos országon keresztül jött-e. Ha biztonságos országon át jött, akkor miért nem ott próbálja benyújtani a menekültkérelmét? Feltehetően ő Németországba vagy Svédországba akar eljutni, méghozzá úgy, hogy ne találkozzon tulajdonképpen senkivel, hivatalos szervvel pedig kiváltképp ne. Ugyanakkor Magyarország feladata, hogy a schengeni határokat védje. Ez kötelezettségünk, és ha ezt nem tesszük meg, akkor minket vonnak felelősségre.

Az egyébként nem okoz gondot, hogy a bevándorlók papír nélkül érkeznek hozzánk, gyakorlatilag bemondásra rögzítik, hogy épp honnan érkeztek és mi a nevük? Mivel a legtöbben közülük nyugati országokba tartanak, ennek kezelésére várható valami egységes szabályozás, együttműködés az EU-tagállamok között?

Nem szeretnék általánosítani – mivel az veszélyes – de nagyon sok olyan eset van, amikor a személyes okmányok elvesztése nem véletlen. Az, hogy egy adott országban vannak gazdasági és egyéb problémák, nyilvánvalóan az ott élőknek gondot jelent, de az Európai Uniónak ezeket a kérdéseket ott helyben kell megoldania. Ezt mondják a britek is. Nagy felelőssége van abban az EU-nak, hogy azokban az országokban, ahonnan útnak indulnak migránsok, vannak-e stabilizációra irányuló gazdasági fejlesztési programok. Megoldás hiányában mindig csak jönni és jönni akarnak majd a kibocsátó országokból az emberek. Vannak, akik vitathatatlanul menekültek, de akadnak gazdasági migránsok is szép számmal, fiatal, huszonéves emberek, akik egyszerűen csak ki szeretnék próbálni magukat és ezért indulnak útnak. Ez nagyon bonyolult helyzetet teremt, és nagy megpróbáltatás elé állítja Európát.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 35 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kukagyerek
2015. augusztus 25. 11:27
"Nem várhatunk az EU-ra menekültügyben" ......... Üres pofázás, ami mögött semmi tenni akarás nincs. Szemét fidesz!
2015. augusztus 24. 23:25
Én azt hiszem, hogy akit történetesen kibombáztak vagy kiágyúztak az otthonából, mert Szíriában vagy Irakban akár ilyen eset is előfordulhat százával-ezrével, az a szó fizikai értelmében képtelen hetedhét határon át menekülni, hanem néhány 10 kilométeres körzetben felkeresi az első menekült tábort. Egy több ezer kilométeres vándorlás már komoly logisztikai eszközrendszert feltételez, ami persze lehet pénz is, és ez esetben már nem az élet mentése az elsődleges cél.
Amondó
2015. augusztus 24. 21:54
A fél évezredes forgatókönyv ismétlése következik. 1541-ben az a csúfság történt velünk, hogy (Trója után talán először) harc nélkül, csellel foglaltak el egy fővárost. A mai hódítók nagyrészt nem is különböznek az akkoraiktól, de a "csel" Brüsszelből érkezik, mindenféle jogszabály, ajánlás, elvárás formájában. A lényeg, hogy nekünk mindenkit, mindenhonnan (nyugatról is) szeretettel be kell fogadnunk, de mi nem ebrudalhatunk ki senkit sehová. A vezetőktől(?) mást sem hallunk, csak a brüszeli előírások miatti jajgatást, vég nélküli magyarázkodást, hogy ezért van megkötve a kezünk, meg azért. A médiában is csak jogászok és hivatalnokok magyarázzák el, hogy mit, miért nem lehet csinálni az EU miatt. Az elcsépelt "történelmi" jelző most az egyszer tényleg találó volna - csak a történelmi léptékű vezetők hiányoznak hozzá. A "jogász nemzet" minden vezető pozícióba jogász hivatalnokokat ültetett, akik csak paragrafusokat látnak. Magyarországon nincsenek államférfiak, csak jogászok. (Meg haszonlesők, emberjogi harcosok és hasonlók.) Az internetes fórumok közönségét is csak az egyes pártok támogatottságának félszázalékos elmozdulása tartja izgalomban. Most az következik, amit megérdemlünk.
Energetikus
2015. augusztus 24. 21:01
Trócsányi László: "Nem várhatunk az EU-ra menekültügyben - meneküljünk mi is - míg van hely ...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!