Legyünk-e hálásak az Európai Uniónak?

2015. augusztus 11. 14:43

A magyar közéletben kétféleképpen szokás az Európai Unióra gondolni: dacos dühvel vagy áhítatos tisztelettel. Mindkét viszonyulás az Európai Unió jelenlegi lényegének és a magyar érdekeknek a félreértésén alapszik.

2015. augusztus 11. 14:43
Techet Péter
hvg.hu

A keleti térség felé – amelyet a nyugat-európai államok megszálltak vagy megszállni hagytak, majd a szovjeteknek prédaként odadobtak – a nyugat-európai tagállamoknak történelmi felelősségük (lenne) azon hátrány felszámolása, amelyet a térségben a 20. századi politikájukkal idéztek elő. És ezzel nem azt akarjuk mondani, hogy Magyarország például a német megszállás és a szovjet uralom nélkül skandináv vagy akár csak osztrák szinten élne – elvégre Magyarország a két világháború között is egy ugyanolyan szegény, periférikus, feudális ország volt, mint amivé ma egyre inkább válik –, de a különbségek nem lennének ennyire szembeötlőek, mint ma. A rendszerváltás huszonöt éve sem hozott lényeges felzárkózást, ami szintén csak azt bizonyítja, hogy a nyugatiak nem vették komolyan egy percig sem a történelmi felelősségüket e térség nyomoráért, és ma is csak annyi EU-támogatás csepeg, ami a térség szociális felzárkóztatását sohasem fogja lehetővé tenni. Ez persze szintén a mag-Európának (is) érdeke, amely számára a térség olcsó munkaerőt jelent, márpedig az életszínvonal a bérek emelkedésével is járna, ami nem érdekük a nyugati cégeknek.

A jelenlegi magyar kormány – miközben retorikailag a dacos dühöt szítja – teljesen bele is törődött ebbe az állapotba. Sőt, a dacos düh szítása, a nemzetállami szuverenitás védelme kifejezetten nyugati érdek is, ugyanis így még csak meg sem fogalmazódhat egy egységesebb, szociálisabb Európa gondolata, ahol nem az európai össztermék egy, hanem (mint az USA-ban) legalább huszonöt százaléka felett rendelkezhetne a föderáció, és így sokkal hatékonyabb újraelosztással, egységes szociális rendszerrel tudná kiegyenlíteni a különbségeket. Amikor a magyar kormány a nemzetállami szuverenitást védi, az ország nyomorát tartósítja, mert még az esélyét is elveti annak, hogy egy egységes Európai Unióban nagyobb és szociálisabb újraelosztás jöhessen létre.

Az áhítatos tisztelet azonban szintén káros, mert azt az illúziót kelti, mintha elégséges lenne az az EU-újraelosztás, ami jelenleg létezik. (Sőt, a hála hangsúlyozásával a mag-Európa történelmi felelősségét is elmossa.)

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 37 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Peter8811
2015. augusztus 11. 16:20
HVG Techettek volna igazat írni, akkor el is olvasnám!
Senye Péter
2015. augusztus 11. 15:44
Ha semmi sem akadályozza meg, a gazdaságilag fejlettebb régiók a szegényebbek rovására tovább gazdagszanak.
kjkj945
2015. augusztus 11. 15:42
LOL
tas0125
2015. augusztus 11. 15:25
Szúnyog, "Buta Techet megint hazudozik. Kis szar.! De még mekkora! Élelmezésben, köröttünk (pl. Német, Lengyel, román) éheztek, Ausztriában csak azért,mert mint vesztes ország megkapta Várföldet, mint vesztes országot. Ipar, az igaz csonka-Mo-n nem túlzó! De az viszont Igaz Budafoki út; Fehérvári út; Váci út, ezeken a fővárosi úton elhelyezett gyárak Eu-i és világszínvonalon termelt magyar cégek tömege működött. Plusz: Ganz és Láng Plusz: Győr és Diósgyőr. Ausztria GDP-e mindössze 17 %-kal volt több a pár darab gyárunknál. 38-ban. Ma ca. 500 %. Mielőtt leírsz valamit, ne apád népköztársasági könyveit bújd! Megj: Már többen is mesélték, ez akár Techet, akár nem tehet Péterke, úgy hazudik, mintha marxizmusból, tanulná.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!