Én, a Halál

2015. augusztus 06. 08:59

Az egykor leigázott Kína ma dicsőséges birodalom, Japán viszont két kézzel ásta ki magát a nukleáris hamu alól és lett technológiai-gazdasági világcsoda katonai célok nélkül.

2015. augusztus 06. 08:59
Sitkei Levente
Napi Gazdaság

„Csakhogy a politika és az erkölcs nem jár mindig kéz a kézben, a hirosimai megemlékezések, az ígéret, hogy soha többé nem történhet ilyen, üressé válik, hiszen a felelősök voltaképp nem vállalják a felelősséget. Ezen logika mentén pedig bármikor olyan történelmi helyzet alakulhat ki, amikor egyszerűen nincs más lehetőség, mint a legpusztítóbb fegyver bevetése a civil lakosság ellen. De ez persze nem fog megtörténni.

Egyszerűen azért nem, mert annak az időnek vége, a háború már történelem, az egykori ellenségek ma szoros szövetségesek. Néhány hadviselő állam már nem létezik abból a korból, a Szovjetunió ideológiája elkorhadt és terrorszervezetek eszméjévé korcsosult. Az egykor leigázott Kína ma dicsőséges birodalom, Japán viszont két kézzel ásta ki magát a nukleáris hamu alól és lett technológiai-gazdasági világcsoda katonai célok nélkül.

Mindez veszélytelenebbé tette az atombombákat? Igen, egyértelműen. Hirosima borzalmai elvvé változtatták a világpusztító erőt, a politikai rend részévé emelték, s voltaképp örök időkre használhatatlanná tették mint fegyvert. Ha az a fél évszázados rettegés nem lett volna, meg a nyolcvanezer hirosimai és a hatvanezer nagaszaki áldozat, s az általuk szegélyezett történelmi ösvény, akkor Oppenheimer szörnyű önvádja csak őt érintette volna. De sajnos mindez megtörtént, s nem lehet tisztára mosni a felelősöket a történelmi szükségszerűséggel takarózva. Emberek vagyunk, maradjunk is azok, ne legyünk világok elpusztítói.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 45 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Rockpapa
2015. augusztus 06. 14:36
Az atombomba felelőseinek is kelett volna helyet szorítani a Nünbergi padsoron.
C.Dömötör
2015. augusztus 06. 14:13
,, meg a nyolcvanezer hirosimai és a hatvanezer nagaszaki áldozat" Sokkal több áldozat volt, 140 000 Hirosimában, és 74 000 Nagaszakiban. Nagaszakiban azért ilyen ,,kevés", mert a pilóta 2 km-re a várostól dobta le a bombát. Megjegyzem, a hagyományos bombázással (június-július) 400 000 embert öltek meg, amiről alig esik szó. Tegnapelőtt láttam egy dokut, ahol azzal a mesével is leszámoltak, hogy ezáltal emberéleteket mentettek meg, mert a háború így hamarabb lezárult. Az amerikaiak nagyon jól tudták, hogy a japánok keresik a lehetőséget a kapitulációra, mert minden ezzel kapcsolatos táviratot elfogtak, és olvastak. Jelenleg arról is vitáznak Németországban a történészek, hogy nem-e német atombombát használtak fel az amerikaiak, mivel azok is jócskán elől jártak a bomba épitésében.
tevevanegypupu
2015. augusztus 06. 11:40
Hát hogy az atombombák ledobását nem igazolta semmiféle történelmi szükségszerűség..ahogy most sem.Különben tényleg nem. Az atombomba olyan iszonyat volt, hogy talán még a holocauston is túltett..vagy nem is, azon aztán nem, hiszen az atombombával csak sárga bőrű civileket akartak kiírtani..
tyIer durden
2015. augusztus 06. 11:38
A tortenelem legnagyobb haborus bune. A felelosoket vajon miert nem vontak felelossegre?! Mocskos jenki terroristak!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!