Mennyit nem keres anya?

2015. augusztus 10. 09:06

A Kúria döntése alapján nincs elvi akadálya annak, hogy nemcsak a nők, de a férfiak is nyugdíjba mehessenek negyven év szolgálati idő után.

2015. augusztus 10. 09:06
Bogár László
Bogár László
Magyar Hírlap

A gazdasági teljesítmény legelterjedtebb mérőszáma a Gross Domestic Product (GDP), vagyis bruttó hazai termék, amelyről mindenki tudja, hogy számos megrendítő vagy éppen mulatságosan groteszk fogyatékossága van. Például valamilyen rejtélyes okból a hivatalos gazdasági teljesítménymérés e módja nem akar tudomást venni a nem marketizált és/vagy nem monetizált tevékenységekről, mint amilyen például az otthon, a saját család számára végzett házimunka. Vagyis a tradicionális életvilág teljesítményét igyekszik nem létezőnek tekinteni a modern világ számbavételi rendszere, és csak a piacgazdasági tranzakció keretében (marketizált) és pénzközvetítéssel végbemenő (mo­netizált) cserében realizált teljesítményt ismeri el. Éppen ezért minél tradicionálisabb keretek között él egy emberi közösség, annál valószínűbb, hogy gazdasági teljesítményét a hivatalos statisztika jelentős mértékben aláértékeli. Részben ehhez kapcsolódik a Big Mac Indexnek nevezett összehasonlítás, amelyből kiderül, hogy a leggazdagabb, következésképp leginkább piacosított és pénzgazdálkodásra átállított országok, pél­dául Norvégia, Svájc, Dánia, hét-nyolc dollárnak megfelelő hazai valutáért árusítják azt az ugyanannyi emberi munkaráfordítással és ugyanolyan feltételekkel létrehozott Big Macet, amit viszont Indiában vagy Vietnamban egy dollárért árusítanak. Ezekben az utóbbi országokban azért olcsó a Big Mac, mert nagyon olcsó a munkaerő, és azért olcsó a munkaerő, mert »előállítása« még javarészt egészen tradicionális »családüzemekben” megy végbe. És ezeknek a hagyományos keretek között működő családüzemeknek az »ember-újratermelő« munkája nincs beleszámítva a hivatalos gazdasági teljesítménymutatókba, és ami nincs beleszámítva, az, mint tudjuk, valójában »nincs« is. Vagy­is a hagyományos családüzemek hatalmas teljesítménye elsősorban az olcsó munkaerőben jelenik meg. Ám ez a munkaerő csak azért lehet olcsó, mert a globális tőkestruktúrák éppen a gazdasági teljesítménymérés eltorzításán keresztül nem engedik realizálni ezeket a költségeket. Vagyis tulajdonképpen a valójában őket terhelő költségeket eleve áthárítják a tradicio­nális családüzemre. Igazából a világ minden részén ez történik, valójában még a leginkább piacosított és pénzgazdálkodást folytató országokban is, mert ezt az »áthárítást« ugyanaz a rejtett hatalomgazdasági mechanizmus vezérli – tértől és időtől függetlenül – az elmúlt évszázadok nyugatias modernitásának létszerveződési módja alapján.

Mostanában azonban már egyre több olyan tanulmány készül, amely ezt az áthárítást legalább számszerűsíteni próbálja, ha már mérsékelni, vagy pláne felszámolni aligha lehet. Az egyik ilyen legutóbbi felmérés megdöbbentő eredményeket hozott. A kérdés úgy merült fel, hogy mennyivel kellene növekednie az anyák jövedelmének ahhoz, hogy ez a történelmileg meg nem fizetett rész is megfizetésre kerüljön. A válasz, hogy elképzelhetetlenül sokkal! Ausztráliában nagyjából évi 66 ezer (amerikai) dollár, vagy­is 18 millió forint, Németországban pedig 42 ezer euró, azaz majdnem 13 millió forint kárpótolna teljesen az anyaságért (ha egy pia­ci állás logikája szerint akarnánk beárazni ezt a tevékenységet).

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 72 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
OberEnnsinnen
2015. augusztus 10. 15:17
Ha egy nő 40 évet ledolgozik, mellette naponta csak átlag 150 percet számolunk el otthoni munkavégzésként, ez a napi 150 perc=4500 perc/hó. Azaz: 75 óra pluszban. Azaz: 900 óra évente. Azaz: az évi 12×170 órás munka mellett=2040 óra mellett + 900 órát dolgoznak. Magyarul: egy férfihez hasonlítva a nők (családanyák) 40 év alatt közel egyharmaddal több munkát végeznek, azaz: kb. 65 évet. Ezért JOGOS az ő nyugdíjba menetelük 100%-osan. Ill.: a 100%-tól jóval jobban rászolgáltak.
tas0125
2015. augusztus 10. 12:54
Erről az a véleményem. Hogy rendre valami nem aktuális oda nem illő ügyet szoc-libesek előkapnak, mert odébb van, de talán lehet egy pár szavazat pontot összegereblyézni. Abortusz ügy, nők egyenjogú fizetése, most meg a férfiak 40 éves egyenjogúsága. Lehet erről rágni a gittet, de nem aktuális. Aktuális most az, európai elvárás mellett megoldani nálunk idegen kultúrák elözönlését. Ez ügy! De ügy az anyáknak, hamarább elmenni, mert szívükkel testi kőzsigeredéssel, megérdemlik. Nyugdíjas, férfi ként mondom. Annak ellenére, hogy bizonyos szakmákban a férfiak is egészségileg tönkre mennek. De ezeket is, ha már van egy kis plusz erő, próbálni kell afelé terelni és képezni is olyan feladatokat, amelyben a tapasztalt tudása és nem a nyers ereje szükséges. Jelenleg még nagyon friss a pszeudó-orvosi vizsgálati eredmény.
abekesharcos
2015. augusztus 10. 12:54
"A bruttó nemzeti termék nem méri fel gyermekeink egészségét, oktatásuk minőségét vagy játékuk örömét. Nem foglalja magában költészetünk szépségét vagy a házasságaink szilárdságát, közéleti vitáink intelligenciáját, vagy köztisztviselőink feddhetetlenségét. Nem méri értelmünket és bátorságunkat, bölcsességünket és tudásunkat, együttérzésünket és országunk iránti odaadásunkat." A GDP-t már amikor az USA kongresszusának bemutatták, mint egy lehetséges mérőszáma a gazdasági teljesítménynek, kiemelt fejezete volt annak hogy milyen hiányosságai vannak és mik a korlátai. Aki azt hiszi hogy az emberek jólétét és boldogulását ilyen adatokkal mérni lehet az rossz úton jár. De a GDP-nek nem is ez a funkciója. Nem kell többet látni benne mint amekkora szerepet szántak neki.
ördöngös pepecselés
2015. augusztus 10. 11:47
"a környezetem 95%-a a másik kizsákmányolása árán próbál célt érni" fiatal komcsikból lesz a kaptalista szalonna
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!