Osztrák fegyverletétel: a kormány fizet a szíriai menekülteknek, ha hajlandók hazatérni
2015 óta 87 ezer szír állampolgár kapott menekültstátust az osztrák hatóságoktól.
Kósa Lajosnak, aki amúgy a parlament rendészeti bizottságának az elnöke, láthatóan fogalma sincs róla, miről beszél, mégis egy nappal később már azon értetlenkedett, hogy a menedékkérők miért nem nyújtják be a kérelmeiket a magyar követségeken.
„Hogy csak egy okot mondjak: azért, mert nem lehet. És ez nem véletlenül van így. Képzeljük csak el, miként működne, mondjuk egy ankarai svéd vagy egy nairobi német nagykövetség, ha több millió iraki, szíriai, szomáli odamehetne és menedékjogot kérhetne, sőt menedékkérőként utána már azt is jogosan igényelné, hogy az adott ország a kérelem elbírálásáig gondoskodjék róla? Ezért van az, hogy menedékkérelmet az Európai Unióban csak személyesen az adott országban lehet beadni. (Csak megjegyezném, hogy az tévhit, hogy egy nagykövetség területe nem tartozik a követségnek helyt adó állam területéhez).
A fenti szabály alól legfeljebb néhány különleges és hangsúlyozottan csak egyedi esetekben szoktak kivételt tenni, azt esetleg el tudnám képzelni, hogy egy magyar képviselet befogad valakit, ha azt kifejezetten magyarsága vagy a magyar államnak tett szolgálatai miatt üldözik, és közvetlen veszélyben van, de ennyi.
Egy politikusnak nem kell mindenhez értenie, megjegyzem azoknak az újságíróknak sem, akik szerint azért butaság, amiket Kósa mond, mert egy háborús országban fizikailag nehéz eljutni az adott követségre vagy repülőtérre. De ha nem ért valamihez, és ráadásul még saját ötlete is van a témában, akkor még mielőtt a világ elé állna vele, nem árt előtte megkérdezni valakit, aki ért hozzá. Vagy legalább keressen egy kicsit az interneten, meg fogja találni például az alábbi tanulmányt, ráadásul csak 15 oldal, két tévéfellépés között is el lehet olvasni.”