A görög probléma

2015. július 11. 10:46

Ha az Európai Unió nem képes egy, az unió GDP-je két százalékát érintő feladatot megoldani, szellemi és erkölcsi hitelessége válik kérdésessé.

2015. július 11. 10:46
Róna Péter
Népszabadság

„A megszorítások pártolói szerint az alul/felülértékeltség problémája kiküszöbölődne a megszorítások és a fegyelem bevezetésével, azaz a bérek és a költségvetési kiadások lefaragásával.

Sajnos az állítás csak ott lehet igaz, ahol a versenyképesség csorbulása a bérköltségekre és a költségvetés túlzott kiadásaira vezethető vissza. De mi van, ha a versenyképesség hiányához hozzájárul a tőke, a technológia, az infrastruktúra, az intézményrendszer, a piacok vagy a képzés hiánya? A görög adóssághalmaz visszafizethetetlen, a görög gazdaságot a fizetőeszköz leértékelése és egy jelentős tőkefeltöltés (a Valutaalap szerint legalább 60 milliárd euró) nélkül nem lehet talpra állítani.

Leértékelés persze csak az euró elhagyásával lehetséges. A jelenlegi szabályok szerint az euró kivezetése az alapszerződés megszegését, és nemcsak az euróövezetből, hanem magából az unióból való távozást is jelenti. Közgazdasági szempontból nézve, a »megoldás« elég világos:

1. Görögországnak ki kell lépnie az euróövezetből; 2. az övezeti és az uniós tagság közötti összekötést fel kell oldani; 3. a hitelezőknek le kell mondani a görög államadósság legalább feléről, és a hátralévő részre egy legalább tízéves moratóriumot adni; 4. mintegy 60 milliárd eurót kell biztosítani megfelelő ütemezéssel az elkövetkező 3–5 év alatt, amelynek folyósítását össze kell kötni a szükséges reformokkal.

E lépések politikai következményei kétségtelenül súlyosak, de a kielégítő megoldás hiánya még súlyosabb következményekkel járhat. Ha az Európai Unió nem képes egy, az unió GDP-je két százalékát érintő feladatot megoldani, szellemi és erkölcsi hitelessége válik kérdésessé. Ez pedig már magának az uniónak a létét veszélyezteti.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 54 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
vero1_
2015. július 13. 07:07
ki/kik a hitelezői görögországnak? tudja valaki? a hitelezők egyértelműen rossz hitelezési gyakorlatot folytattak, ha folyamatosan kitömték a görögöket az elmúlt évtizedekben. a felelősség elsősorban az övék. egy rossz adósnak ha folyamatosan hitelt aD A BANK, és az fizetésképtelen már a folyósítás időszakában is, akkor az egy rossz befektetési stratégia. ha közpénzből megy, akkor hűtlen kezelés. valahol olyat olvastam, hogy az EKB az elmúlt hónapokban magánhitelezők követeléseit vásárolta meg.
tabakur
2015. július 12. 14:35
Egyértelmű,hogy a kialakult helyzetért a görögök hibásak. Az eu. kb. így segített eddig rajtuk: Egy német turista bemegy egy szállodába és letesz 500 eurót a portásnál és megkéri engedje meg,hogy szétnézzen a szállodában. Ha tetszik kivesz egy szobát. A portás ahogy elmegy a turista fogja a pénzt és elrohan a henteshez akinek tartozik . A hentes egyből elmegy a beszállítójához akinek tartozik és odaadja az ötszázat.A beszállító elrohan az autószerelőjéhez és megadja a tartozását. Az autószerelő elmegy a portásunkhoz és megadja az ötszáz eurót amit tőle kért kölcsön alkatrészek vásárlására. Ekkor visszajön a német. Fogja az ötszáz euróját és elmegy.
hátakkor
2015. július 12. 09:43
Megoldás: addig nyújtozkodj, amíg a taród ér! Oxfordi iskola.
tango47
2015. július 11. 19:28
Addig, ameddig az emberiség legrettenetesebb találmánya a KAMATOS-KAMAT nem tűnik el a gyakorlatból, addig minden javaslat az adósságszolgálatokkal kapcsolatban csak mellébeszélés.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!