Jöhet a poligámia?

2015. július 07. 09:21

Ha a házasság intézményének a megvalósulásához többé már nem számít a felek neme, akkor ugyan miért számítana a felek száma?

2015. július 07. 09:21
Köntös László
Reposzt.hu

„Ha létezhet olyan legfelsőbb jogi fórum, amely kötelező erővel dönthet egy olyan komplex kérdésben, mint a házasság meghatározása, akkor ettől kezdve minden eszmei kérdés jogi kérdéssé transzformálható, s egy végső jogi fórum úgy jelenhet meg, mint az értelmezés, a legitimáció végső és megfellebbezhetetlen intézménye. Ez persze valamelyest érthető. Hiszen ha megroppannak vagy megszűnnek a legitimáció bevett formái, mint például a hagyomány, a kulturális emlékezet, a történelmi múltból fakadó közös megegyezés, amelyre egyébként Roberts többször hivatkozik, akkor is kell valamiféle végső világnézeti érték, elv, amelyre alapozva például a házasság új értelmezése megfogalmazható. Mint arra Roberts rámutat, az igazi kérdés az, hogy mi teszi a házasságot házassággá. Pontosabban: ki dönti el, hogy mi teszi a házasságot házassággá? »A többség nagyban figyelmen kívül hagyja ezeket a kérdéseket, és a házassággal kapcsolatos történelmi emberi tapasztalatot néhány paragrafussá minősíti.«(ii)


Szóval miféle eszme dönti el, hogy mi a házasság, s ezen eszmét ki értelmezi? Ezt az eszmei legitimációs űrt látszik betölteni ma az egyén autonómiájának az ideája. Ám azon túl, hogy ennek a princípiumnak az elsőbbségét bizonyítani nem lehet, fennmarad a kérdés, hogy vajon miféle intézmény lesz az, amely ennek az elvnek a tartalmát értelmezi. Így kaphat szerepet egy jogi testület, amely eredendően és lényegében egy eszmei-világnézeti kérdés kapcsán már-már úgy tűnik fel, mint egy deszakralizált világ kvázi-szakrális pótléka, amelynek az a feladata, hogy a végső szót kimondja. Mert ha egy legitimációs válságban szenvedő világban racionálisan nem is lehet megalapozni semmilyen végső érvet sem, minek következtében minden megkérdőjelezhető, akkor is kell valami, ami legitimál, és olyan elvont tartalmakat gondol végleg értelmezhetni, mint például a házasság. Okkal teszi fel a kérdést Roberts a Legfelsőbb Bíróság tagjainak: »Mégis, mit gondolunk, kik vagyunk mi?«

Ami pedig a poligámia-kérdést illeti, Roberts teljes joggal érvel úgy, hogy az azonos neműek házasságának az engedélyezése valójában a házasság újraértelmezése. Ettől kezdve viszont kérdéses, hogy miféle végső érv szól amellett, hogy a házasság kizárólag két ember ügye? Ha a házasság intézményének a megvalósulásához többé már nem számít a felek neme, akkor ugyan miért számítana a felek száma?”
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 68 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kaktuszvirág
2015. július 10. 18:37
Azonnal akarok 40-50 feleséget! Mind menjen dolgozni!Én meg eljárok a kupiba kikapcsolódni!
Zokni
2015. július 07. 14:42
Nem tudom, hogy eme eszmefuttatás mire akar kilyukadni, mindenesetre az az érv, hogy "miféle eszme dönti el, hogy mi a házasság, s ezen eszmét ki értelmezi..." erős öncáfolatot rejt magában. Ugyanis, ha nincs, és megnyugtató módon nem is lehet bizonyítékkal megtámogatni egy ilyen fórumot, akkor miért nem jó erre maga a joggyakorlat-jogelmélet, mely megfelelő kiindulópontot adhat? (Ha jól értem...) Ami engem illet, sztem az "... eszmei legitimációs űrt..." NEM "...az egyén autonómiájának az ideája..." "...látszik betölteni"! Hanem a közösség autonómiájának ideálja, mely ebből a szempontból ezúttal fontosnak, és nélkülözhetetlennek tartja az azonos neműek közötti házassági forma legitimációját éppen a közösség érdekében, mert a nemi beállítódás a közhaszon szempontjából irreleváns. Ugyanis a társadalmilag hasznos tevékenység ebben a szférában NEM a párzás módja, hanem az utódok világra hozatala és felnevelése.
kjkj945
2015. július 07. 13:19
Mor Mon Moon szekta
KannibálTatárÚr
2015. július 07. 12:59
És miért számít a felek fajtája? Miért ne lehetne házasságot kötni egy tehénnel? De akkor már miért ne többel is? A buzik meg bikákkal köthetnének házasságot. Ez az igazi szabadság!!!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!