Görögből európai válság

2015. július 13. 08:08

A görög kérdés újabb alkalom arra, hogy kiderüljön: a megszorításokhoz, a nyugati bankokhoz, s általában a gazdaságpolitikához való viszony élesen kettévágja a magyar demokratikus ellenzéket.

2015. július 13. 08:08
Hegyi Gyula
Hegyi Gyula
Népszava

„A mostani görög válság elején sokan leírtuk, hogy a hitelezők merevsége és az elhúzódó brüsszeli vita sokat árt az euró, mint közös valuta és európai projekt tekintélyének. Mára azonban ennél sokkal több, a közös Európa politikai tekintélye is veszélybe került. Formálódik az orosz-kínai tengely, egyre veszélyesebb az Iszlám Állam, menekültek százezrei özönlenek Európába, bárhol megtörténhet egy szörnyű terrortámadás a kontinensünkön is. Európa vezetői eközben hónapokon át a görögökkel civakodnak egy olyan adósságról, amelyről ép ésszel maguk is tudják, hogy behajthatatlan. És ami még nagyobb baj, az utolsó napokra közöttük is jól láthatóan megjelentek a törésvonalak. Németország azt kockáztatja, hogy megrendül a vezető szerepe az EU-ban, s ezzel az európai egység még instabilabbá válik. Lehet, hogy Merkel asszony jól számol a Sparkasse otthoni befolyásával, de az európai válságok kezeléséhez szükséges tekintélye máris súlyos csorbát szenvedett. Pedig szükség lenne rá, sok válság fenyegeti még Európát.


Hazánk nem része az eurózónának, s a görög válság aligha növeli a magyar euró esélyeit. Annyit sajnos megállapíthatunk, hogy ennek ellenére Magyarországon az ellenzéki táboron belül újabb törésvonal keletkezett. Az egyik oldalon a megszorításokra épülő, neoliberális pénzügyi politika hívei állnak, a másikon azok, akik a Szirizában (és a spanyol Podemosban) az európai baloldal megújulásának útját látják. A görög kérdés újabb alkalom arra, hogy kiderüljön: a megszorításokhoz, a nyugati bankokhoz, s általában a gazdaságpolitikához való viszony élesen kettévágja a magyar demokratikus ellenzéket. Pedig ennek rendezése, feloldása nélkül nehéz elképzelni egy választási sikert. A görög válság körüli éles vitáknak különös fénytörést ad, hogy az amúgy szilárd Amerika-barátságról ismert magyar liberálisok most nem akarják felismerni az Egyesült Államok valódi geostratégiai érdekeit. Pedig a pénzügyi politika nem cél, hanem csak eszköz a hatalmi célok eléréséhez.”
 
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 17 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Mich
2015. július 13. 13:42
"A görög kérdés /.../ kettévágja a magyar demokratikus ellenzéket." "Formálódik az orosz-kínai tengely, egyre veszélyesebb az Iszlám Állam, menekültek százezrei özönlenek Európába..." Kezdtek ébredezni, idióta...?! ...és kétfelé akartok szaladni, egyszerre...
Forsz
2015. július 13. 11:40
Még a végén a görög tragédia kapcsán egy enyhülő hazai közélet alakul ki? Na ennyire nem vagyok naiv, de azért talán mégsem csupa hülye van a baloldalon. Másrészt viszont, ameddig van a DK és az emblematikus tagjai által üzemeltetett gyűlöletgenerátor, amíg van az MSZP vaskalapos, minden ésszerű fordulatra képtelen begyepesedett agyú akár ifjú, akár korosabb gárdája, addig ez a fenti vízió inkább csak egy szép álom lehet - sajnos.
marós
2015. július 13. 10:24
Hegyi et. csak nem a Fidesz módszerét dicsérted meg?
kispufi
2015. július 13. 10:11
"Pedig a pénzügyi politika nem cél, hanem csak eszköz a hatalmi célok eléréséhez.” Cégem a Magyar Köztársaság, mondta egyszer az eszközt célként feltüntetve valaki olyan liberális, akit a hegyigyulák és a népszavák nagyon jól eltűrtek. Ennyit gondoltam volna a hitelesség margójára.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!