„»Érdekkijáró posztkádári kultúrában élünk harminc éve.« Leszámítva azt a tényt, hogy a posztkádári struktúra csak huszonöt éves, a bürokrácia burjánzását illetően Lázárnak fájdalmasan igaza van. Mert amióta a főminiszter nekiment a bürokráciának, az – úgy érezzük – alaposan megdagadt. A bürokráciának csak egyik következménye a lassú ügyintézés, a lényege a döntések elodázása, a felelősség elhárítása. Ha az önmagát családbarátnak hirdető kormány főminisztere kijelenti, hogy az általa vezetett minisztérium nem családbarát munkahely, akkor joggal támadnak kétségeink a kormányzati kampány komolyságát és hitelességét illetően, továbbá felmerül bennünk az alapos gyanú: nyilván a túlszabályozás, az értelmetlen és öncélú bürokrácia, a létezését igazolni vágyó túlméretezett apparátus tehet arról, hogy a kormány egyik alapértéke nem érvényesül a Miniszterelnökségen.
S ha Lázár a saját hivatalában nem képes a tőle elvárt célt megvalósítani, hogyan tehetné meg a többiben? Az Index által készített videoriportra utalunk, amelyben a riporterek Hódmezővásárhelyen, a képviselői fogadóóráján látogatták meg Lázár Jánost, aki a helyi kisemberek gyámolaként karolja fel az egyszerű népet. Igazi plebejus hős, mindenkit üdvözöl, mindenkihez van egy jó szava, miként azt egy választott képviselőtől joggal elvárjuk. (A többségük erre sem képes.) Majd a kérelmezőkkel szemben megértő, készséges, figyelmes, empatikus, ügyüket hallva pörög, forog, telefonál, intézkedik. Egy idős férfinak inzulint szerez, a kerékpárúton lévő kátyú ügyében intézkedik, egy rosszul mért földterület kiigazításán serénykedik, segélycsomagot ígér egy magányos néninek.
Többletkijárónak nevezi magát, aki így szokta meg, hogy segít az embereknek, gyorsan és bürokráciától mentesen. Pedig valójában ez a bürokrácia maga. Ha normálisan működnének a különböző intézmények, akkor a főminiszter közbenjárása nélkül adna az orvos inzulint a cukorbetegnek, az útkarbantartók betömnék a kátyút, a földhivatal pontosan mérne, a segélyszervezetek osztanának csomagot. Így, hogy a miniszter dönt helyettük, a felelősségtől megszabadulnak, de mégis ők maradnak az illetékesek. Lázár szerint 350–400 éve így működik ez az ország.
Lehet, hogy 350–400 éve posztkádári kultúrában élünk?”