„Dühös vagyok a németekre” – elszabadultak az energiaárak Svédországban
Nem kellett volna bezárni az atomerőműveket a miniszterelnök szerint.
Tárgyalni és tárgyalni kell arról, hogyan tudja az EU megvédeni magát a migrációs válság következményeitől. Az előjelek nem biztatók.
„Fontos tudni: nem csak mi feszegetjük az uniós normák, egyezmények nyújtotta kereteket; azok is ezt teszik, akik akár csak ideiglenesen lezárnak egy belső uniós határt. Kérdéses, mekkora elrettentő ereje van e helyzetben Brüsszel esetleges kötelezettségszegési eljárásának. Ha az életszerűtlen, idejétmúlt szabályok közös megváltoztatása nem látszik lehetségesnek, egyre többen választják a dezertálást, és semmi nem szab gátat a tagállami érdekérvényesítésnek, ami a határ egyik oldalán a menekültek előzékeny továbbengedésében, a másikon a határ lezárásában, a migránsok visszatoloncolásában nyilvánul meg. Szélsőséges esetben még az is megtörténhet, hogy Európa egyes vidékeit nemcsak jelképes, hanem valóságos falak választják majd el egymástól. Riasztó jövőkép; nem hiszem, hogy Magyarország jól járna ezzel. Ezért hát tárgyalni és tárgyalni kell arról, hogyan tudja az EU megvédeni magát a migrációs válság következményeitől.
Az előjelek nem biztatók. Ha az ukrán vagy a görög válságot nézzük, úgy tetszik, az unió nem képes a problémák kezelésére. Az Oroszország elleni szankciókkal önmagát bünteti, a görög krízist, az eurózóna perifériájának gondjait pedig jórészt a közös európai piac előnyeit leginkább élvező Németország okozza. Eközben az uniós szabályok mintha nem volnának egyformán érvényesek kicsikre és nagyokra. Ahhoz, hogy az EU kezelni tudja a menekültügyet, át kellene lépnie a saját árnyékát. Vajon a brüsszeli apparátus irányítói, a tagállamok választott vezetői képesek lesznek erre legalább ebben a kérdésben? Most valóban sok múlik rajtuk.”