Ne zárt ajtók mögött dőljön el – 5 érv az előválasztás mellett

2015. május 30. 18:43

Ha az előválasztás nyitott és azon bárki elindulhat, akkor a pártokkal szemben kritikus, de politikai ambícióval rendelkező szereplők megmérethetik magukat.

2015. május 30. 18:43
Tóth Csaba
Magyar Narancs

1. Mert előválasztás mindenképpen lesz.

Magyarországon a baloldalon 2014 előtt is volt előválasztás – csak éppen nem így hívtuk, és ami lényegesebb, nem voltak egyértelmű szabályai. Az a küzdelem, ami 2012 és 2013-2014 között zajlott Mesterházy Attila és Bajnai Gordon között – Gyurcsány Ferenc eseti részvételével –, voltaképpen egy sajátos előválasztás volt: a felek gyakran a nyilvánosság és a baloldal politizáló közösségének felhasználásával igyekeztek elérni saját miniszterelnök-jelöltségük elfogását. Nincs okunk azt feltételezni, hogy mindez 2018-ban másképp lenne: biztosan több jelölt lesz, aki alkalmasnak gondolja magát például miniszterelnök-jelöltnek, és közöttük a baloldali pártjainak valahogyan dönteni kell majd.

A 2014 előtti előválasztás azonban szabályozatlan előválasztás volt: a kimenetelt a felek aktuális hatalmi-taktikai pozíciói határozták meg. Közvélemény-kutatások eszközszerű felhasználása, médiakapcsolatok mozgósítása és értelmiségi nyomásgyakorlás jelentették a fő fegyvereket. Éppen az előzetesen elfogadott szabályok hiánya okán nem lehetett tudni, mi a folyamat vége – így amikor a miniszterelnök-jelölt személye (sokadig nekifutásra) eldőlt, már túl késő volt.

Egy előzetesen meghatározott szabályok szerint rendezett előválasztás garantálja, hogy a mindenképpen kialakuló személyi és szervezeti viták világos szabályok mentén, transzparens módon menjenek végbe.

2. Mert a baloldal többszörösen plurális marad 2018-ra is.

A baloldal szervezeti problémái abból adódnak, hogy miközben a Fidesz által rákényszerített választási rendszer egyfordulós jellege együttműködési készséget követel meg, addig ez az oldal belülről erősen tagolt. E tagoltság két elemből áll. Egyrészt, nagyon különböző identitású és világképű pártok és politikusok helyezkednek el ezen a térfélen. Másrészt, a dinamika és innováció gyakran nem a pártok felől, hanem a civilek, mozgalmak és tüntetésszervezők felől érkezett az utóbbi évben – akik viszont a jelenlegi pártoktól igyekeznek távolságot tartani. A baloldal nem nyerhet anélkül, hogy becsatornázná ezeket az energiákat – ám ezt a jelenlegi pártokon keresztül nem fogja tudni megtenni.

Az előválasztás lehetőset ad arra, hogy hidat képezzen a különböző pártok, valamint a pártok és a civil szervezetek között. Ha az előválasztás nyitott és azon bárki elindulhat, akkor a pártokkal szemben kritikus, de politikai ambícióval rendelkező szereplők megmérethetik magukat – demonstrálva valódi társadalmi súlyukat és mozgósítási képességüket. Nem elhanyagolható a legitimációs szempont sem: ha valaki egy több hónapon át tartó, nyilvános előválasztáson teljesít jól és kap szavazatokat, a potenciális partnerek is jobban elfogadják majd az eredményét.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 66 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
puszika
2015. május 31. 11:55
Mit mondjak? 2010 óta a balkezesek felvonultattak már több száz CSALHATATLAN módszert a hatalom megszerzésére. Basszus! Egy sem jött be. Na,most itt van ez az előválasztási csodafegyver.Ha eddig nem gyilkolták halomra egymást az elvtársak akkor az meg fog történni. Egyre több információ kerül elő a fegyverek köszörüléséről,karaktergyilkosságok előkészítéséről,de már a mószerolások is elkezdődtek. Tessék a jó ülőhelyeket előre biztosítani az arénában,garantált szórakozás lesz!!!
KannibálTatárÚr
2015. május 31. 09:39
És mit tesztek, ha az előválasztást is a Fidesz nyeri a Jobbik előtt?
KannibálTatárÚr
2015. május 31. 09:37
"Egyrészt, nagyon különböző identitású és világképű pártok és politikusok helyezkednek el ezen a térfélen," Igen. A balközép MSZP-től a szélsőjobb DK-ig.
justiceforhungary
2015. május 31. 09:00
''Dr. Tóth Csaba, a Republikon Intézet egyik alapítója és stratégiai igazgatója politológus és szociológus diplomáját az ELTE Állam- és Jogtudományi,...'' Így taníttatjuk, mi magyarok a magyar nép ellenségeit !
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!