Felzárkózni, felzárkózni!

2015. május 05. 08:01

Legalább negyedszázada halljuk egyfolytában, hogy húsz évre vagyunk Ausztriától, pontosabban az osztrák gazdasági fejlettségtől.

2015. május 05. 08:01
Szajlai Csaba
Magyar Hírlap

Miben is bízhatunk pénz- és tőkeszegény országként? Lesz-e felzárkózás? Egyfelől a Brüsszelből áramló forrásokból a felzárkóztatás alapjai megteremtődhetnek, kiszélesedhetnek, amelyet kiegészíthet a külföldről ideérkező vállalati működő tőke. Másfelől a háztartások fogyasztása fellendülőben van, amelyet a hitelek leépülése (forintosítás), a reálbérek és nyugdíjak emelkedése »táplál«, utóbbiak pedig segítik a belső kereslet élénkülését is. A jegybank növekedési hitelprogramja, továbbá más kedvezményes, állami szponzorálású hitelek a kis- és közepes vállalkozásokat »rázhatják fel« – erre várnak negyedszázada, mármint a feltőkésítésre.

És ha már szóba jött a korábbi kormányzati korszak: 2005 végén hazai és külföldi lapokban fizettek a magyar minisztériumok azért az öntömjénező propagandáért, miszerint akkora hazánkban a gazdasági bővülés, hogy bennünket irigyel Franciaország, Spanyolország és Németország. Olyan meggyőzőek voltak ezek a cikkek, hogy állításaikra alapozva a tekintélyes Financial Times olvasói akár mérget is vettek volna, azonban a dübörgésnek hirtelen vége szakadt, csakúgy mint a pannon puma legendájának.

Aztán eltelt néhány év, és láss csodát, a brit üzleti napilap velünk kapcsolatosan néhány napja azt találta írni, hogy Magyarország általánosságban véve jól teljesít, és úgy tűnik, hogy most nincs lemaradva Lengyelország mögött, amihez a régiós országok közül előszeretettel hasonlítják. Vagyis nagyon más a helyzet most Magyarországon, mint pár évvel ezelőtt, amikor a gazdasági kibocsátás csökkent, a forint árfolyama ingadozott, a csődkockázati felár pedig megugrott.

Csodák nincsenek, a felzárkózás azon múlik, hogy Magyarország tudja-e tartani a gazdasági növekedés legalább háromszázalékos dinamikáját középtávon. A Financial Times összefoglalója szerint most relatíve jól állunk. Ezt az elért szintet kellene legalább tartanunk.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 82 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
yanoo
2015. május 05. 14:13
A kocsmai melós a pontos hír??:)) Igen. "A gazdasági mutatók alapján a közép-kelet-európai országok közül az európai uniós tagság egyértelmű nyertesei Lengyelország és Szlovákia voltak. Szlovákia közel 20 százalékponttal, Lengyelország pedig 17 százalékponttal került közelebb az uniós életszínvonal átlagához (lásd a grafikont), míg Magyarország csupán 4-gyel, Csehország 2-vel, Szlovénia pedig 2004-hez képest 4 százalékponttal visszaesett." EZ A LÉNYEG! Nem ez a lényeg.Menj ki, beszélgess az emberekkel.Ne hülye statisztikákkal támaszd alá ezeket a marhaságokat.Szlovéniában a legmagasabb az életszínvonal és a jövedelem közép-európában. Finom voltam??:))) Nem.Hanem hülye.De csak olvassgass tovább, hogy milyen jó mindenkinek közép-európában csak nekünk nem.Ki ne mozdulj otthonról, mert szembetalálnád magad a valósággal.Fotellibsi.
hátakkor
2015. május 05. 12:36
"Közünk nincs az osztrák mentalitáshoz, tudatossághoz, következetességhez." Azért nekik is sikerült az I.VH végétől az Anschlussig nyomorogniuk szépen..
hátakkor
2015. május 05. 11:54
A felzárkózásról annyit, hogy Osztrákiához képest mindegyik új EU tagállam távolsága MARADT. Ennyit a 45 kommunista zúzásról. Mo. adósságilag eleve a legrosszabbul indult, mert a lengyeleknek több magán, meg államközi hitelük volt, azokból mértékkel elengedtek
alles müller oder was
2015. május 05. 11:43
Szerintem kifejezetten szívás a magyaroknak, hogy miközben a világ felső harmadában, de inkább negyedében van az átlagos életszínvonala (200 országból kb. 50. környékén - az OECD 35 tagja között ott van Magyarország), addig a a világ 10 leggazdagabb országa közé tartozó Ausztria a szomszédja, ami ugye a bezzeg "külföld"... :) Persze nem azt mondom, hogy örvendezni kellene ennek, de Ausztriát példaként állítani elég irreális - nekünk a környező poszt-szovjet országokhoz kell mérnünk magunkat. Ausztriát utolérni elméletileg is csak akkor lett volna esélyünk, ha a vasfüggönyt anno nem az osztrák, hanem az ukrán határon állítják fel. A vörösök 40 éves pusztító tevékenysége után erre már semmi esélyünk nem maradt.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!