Ezer euró, készpénzben – kétségbeesett ötlettel állt elő Magyarország szomszédja
Ausztriában 2015 óta 87 ezer szír állampolgár kapott menedékjogot.
Legalább negyedszázada halljuk egyfolytában, hogy húsz évre vagyunk Ausztriától, pontosabban az osztrák gazdasági fejlettségtől.
„Miben is bízhatunk pénz- és tőkeszegény országként? Lesz-e felzárkózás? Egyfelől a Brüsszelből áramló forrásokból a felzárkóztatás alapjai megteremtődhetnek, kiszélesedhetnek, amelyet kiegészíthet a külföldről ideérkező vállalati működő tőke. Másfelől a háztartások fogyasztása fellendülőben van, amelyet a hitelek leépülése (forintosítás), a reálbérek és nyugdíjak emelkedése »táplál«, utóbbiak pedig segítik a belső kereslet élénkülését is. A jegybank növekedési hitelprogramja, továbbá más kedvezményes, állami szponzorálású hitelek a kis- és közepes vállalkozásokat »rázhatják fel« – erre várnak negyedszázada, mármint a feltőkésítésre.
És ha már szóba jött a korábbi kormányzati korszak: 2005 végén hazai és külföldi lapokban fizettek a magyar minisztériumok azért az öntömjénező propagandáért, miszerint akkora hazánkban a gazdasági bővülés, hogy bennünket irigyel Franciaország, Spanyolország és Németország. Olyan meggyőzőek voltak ezek a cikkek, hogy állításaikra alapozva a tekintélyes Financial Times olvasói akár mérget is vettek volna, azonban a dübörgésnek hirtelen vége szakadt, csakúgy mint a pannon puma legendájának.
Aztán eltelt néhány év, és láss csodát, a brit üzleti napilap velünk kapcsolatosan néhány napja azt találta írni, hogy Magyarország általánosságban véve jól teljesít, és úgy tűnik, hogy most nincs lemaradva Lengyelország mögött, amihez a régiós országok közül előszeretettel hasonlítják. Vagyis nagyon más a helyzet most Magyarországon, mint pár évvel ezelőtt, amikor a gazdasági kibocsátás csökkent, a forint árfolyama ingadozott, a csődkockázati felár pedig megugrott.
Csodák nincsenek, a felzárkózás azon múlik, hogy Magyarország tudja-e tartani a gazdasági növekedés legalább háromszázalékos dinamikáját középtávon. A Financial Times összefoglalója szerint most relatíve jól állunk. Ezt az elért szintet kellene legalább tartanunk.”