A Kárpátok géniuszának diplomáciai öröksége

2015. május 15. 09:31

A székelyföldi területi autonómia kérdése a román politikai elit számára párthovatartozástól függetlenül vörös posztó, így számukra nyilvánvalóan jó hír, hogy a lakosság 80 százaléka egyértelműen elutasítja azt.

2015. május 15. 09:31
Prőhle Gergely
Messzelátó

Manapság valamivel szofisztikáltabb módszerekkel történik ugyanez. Klaus Johannis elnökké választásával ugyebár bizonyítást nyert, hogy a kisebbségi lét akár a legmagasabb állami hivatalra is predesztinálhatja Románia polgárait. Szomorú, de igaz: a német politikai elit nagy többsége ezt ezek után el is hiszi. Nem kétséges, hogy e tévhitnek hamarosan gazdasági, befektetési következményeit is tapasztalhatjuk majd. A hadászati együttműködésben mutatott éltanulóság és a korrupció-ellenes küzdelem intenzitása okán Románia számára mostanság az USA is »kenyérre kenhető«.

A román külügyminiszter múlt heti budapesti látogatása újabb bizonyítékkal szolgált arra, hogy a ravaszkodás folytatódik. Az, hogy Aurescu a megbeszéléseket követően még Budapesten személyesen tájékoztatta a hozzánk akkreditált nagyköveteket, a diplomáciában merőben szokatlan eljárás – a tájékoztatás tartalmáról most nem is beszélve. Természetes, hogy a magyar kormány diplomáciai csatornákon mindezt szóvá tette.

Románia diplomáciai simulékonysága - vagy csalárd külpolitikai mimikrije - általunk nem egykönnyen leleplezhető, különösen olyankor, amikor mi látványosan nem az olcsó népszerűséget keressük sem Brüsszelben, sem Washingtonban. Pedig a romániai magyarságnak van néhány olyan ügye, a marosvásárhelyi orvosi egyetem esetétől az egyházi restitúción át a székelyföldi autonómia kérdéséig, amelyek rendezéséhez nem elég a hazai elszánás, szükség lenne külföldi szövetségesekre is. A mindnyájunk által viselt alkotmányos felelősség a határon kívüli magyarságért e szövetségkeresést is magába foglalja.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 22 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
ottapont
2015. május 15. 18:05
A hadászati együttműködésben mutatott éltanulóság és a korrupció-ellenes küzdelem intenzitása okán Románia számára mostanság az USA is »kenyérre kenhető«. Hagyjuk már ezt a hülyeséget, az USA tesz a román korrupcióra, a hadászat az ami számít. A román korrupció nyesegetése kb annyira sikeres projekt mint a Vona-féle nyesegetés.
Ellensúly
2015. május 15. 16:23
Sajnos ma Magyarországnak nemhogy a területei visszaszerzésére, de még a külhoni magyarság megmaradására, megvédésére irányuló stratégiája – sőt szándéka – sincsen.
kizökkentidő
2015. május 15. 15:08
http://kolozsvaros.ro/-/a-romanok-nostradamusanak-5-joslata-romaniarol
Burmin
2015. május 15. 14:03
Hát békes lehetőség csak Aland esetében volt mind a dél-tiroliak mind a baszkok, mind az észak-írek robantgattak egy kicsit. na ha két nato állam közt megnövekszik a feszültség akkor lesz érdeke az USÁ-nak közbelépni. Addig minden csak duma.Mellesleg Magyarország nagy lehetőségetszalasztott el a román csatlakozás blokkolásával. Nálunk már csak ilyen buta politikusok vannak...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!