Magyar jobboldal: átépítés alatt

2015. május 07. 10:09

A rendszerváltoztatást követő húsz év minden ígéretes próbálkozása egy korlátozottan sikeres projekt maradt. Ha nem is volt eredménytelen, de semmiképp sem vált közös sikerélménnyé, az ország negyvenévnyi kommunista elnyomása utáni elrugaszkodási ponttá.

2015. május 07. 10:09
Lánczi Tamás
Napi Gazdaság

 „2010-ben a Fidesz világossá tette, hogy amit tenni akar, az több mint kormányváltás, több mint rendszerváltás, egyenesen forradalom. A kétharmados Fidesz-győzelemmel Magyarországnak hosszú idő után újra olyan kormánya lett, amely következetesen kiáll a nemzeti érdek védelme mellett. A példa nélküli választói felhatalmazással bíró erős nemzeti kormány olyan helyzetet jelentett és jelent, amellyel a hazai és a nemzetközi szereplők lényegében nem találkoztak a rendszerváltás óta, bár helyesebb úgy fogalmazni, hogy azelőtt sem. Nem csoda, ha egy ilyen erős érdekérvényesítési szándékkal és potenciállal bíró kormány a kezdetektől fogva támadások kereszttüzében áll, itthon és külföldön egyaránt. Hogy kinek áll útjában egy erős magyar kormány? Lényegében mindenkinek; mindazoknak, akik az ország gyengeségének vámszedői voltak. Lássuk be, igazából kár lenne őket hibáztatni, csak azt tették, amit mi, magyarok engedtünk nekik, és ami a lényegük: profitot realizáltak. (...)

Bár sok hasonlóság van a 2010-es és a 2014-es ciklus politikai forgatókönyve között, legalább annyi különbség is látható. Először is a Fideszt ért támadásoknak részben más következményei lettek, mint azt a baloldal külső és belső támogatói várták. A mesterséges gyengítés egyik negatív externáliája a Jobbik erősödése lett. A másik jelentős különbség, hogy a Fidesz a második ciklusát tölti kormányon, amelyre a jobboldalnak egyelőre nincs kipróbált politikai eszköztára. Harmadrészt a Fidesz történetének egyik legjelentősebb belső konfliktusát rendezi éppen, amely meggyengítette a jobboldal belső integritását. Negyedrészt a Fidesz ellenfelei ma sokkal kevésbé tűnnek fenyegetőnek, mint az előző ciklusban, ami csökkenti a jobboldali szavazók harci kedvét. A 2014-es három választási vereség után a baloldal pártjai rosszabb bőrben vannak, mint négy éve, és a jobboldali választók politikai veszélyérzete ma kisebb, mint volt négy esztendővel ezelőtt. Mindemellett azt sem szabad elfelejteni, hogy a gazdasági vészhelyzet – épp a Fidesz kormányzásának köszönhetően  elmúlt, és ez a tény szintén szűkíti a kormány kommunikációs mozgásterét.

Végezetül pedig az Orbán-kormány számos, a rendszerváltás hajnalán megfogalmazott célt elért. Kiszorította az utódpártot a hatalomgyakorlásból, új alaptörvényt alkotott, új szabályrendszert fektetett le a nagyvállalatok és a magyar kormány kapcsolatrendszerében, integrálta a határon túli magyarokat az anyaországi politikai közösségbe, kitört az adósságspirálból. A következő időszak legnagyobb feladata immár nem az ellenfelek legyőzése, hanem az új célok kitűzése. Ahogy Napóleon írja emlékirataiban: a csatát megnyerni semmiség, a győzelmet kihasználni a valódi művészet.

 
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 22 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Területvédő
2015. május 07. 14:26
11. Mióta nemzeti érdek szankciókat megszavazni amerikai parancsra, és a magyar sertéstenyésztők ellehetetlenítésére?
Területvédő
2015. május 07. 14:25
Azt írja ez a kegyenc: "A kétharmados Fidesz-győzelemmel Magyarországnak hosszú idő után újra olyan kormánya lett, amely következetesen kiáll a nemzeti érdek védelme mellett". Én meg azt kérdezem: 1.Mióta nemzeti érdek a nemzeti parkok földjeinek szétrablása? 2. Mióta nemzeti érdek a 27%-os ÁFA? 3. Mióta nemzeti érdek katonákat küldenünk Irakba amerikai parancsra, és ezáltal terrorfenyegetettségnek kitenni az országot? 4. Mióta nemzeti érdek Ukrajna területi integritásáért való kiállás? 5. Mióta nemzeti érdek a cafeteria megadóztatása? 6. Mióta nemzeti érdek az üzemanyagok jövedéki adójának emelése? 7. Mióta nemzeti érdek a devizahitelesek átverése, és a bankok megsegítése? 8. Mióta nemzeti érdek milliárdok költése nem használt zsinagógákra, a holokauszt emlékév bevezetése, és az említett kérdéssel szemben kétségeket megfogalmazók meghurcolása? 9. Mióta nemzeti érdek stadion építése 3,5 mrd-ból Felcsútra, 1 mrd-ból Kisvárdára az egészségügy finanszírozása helyett? 10. Mióta nemzeti érdek a Magyarország számára háborús kockázatot jelentő NATO-tagság?
ördöngös pepecselés
2015. május 07. 12:37
jó ellemzés
*ufó*
2015. május 07. 12:27
--Kiszorította az utódpártot a hatalomgyakorlásból, új alaptörvényt alkotott, új szabályrendszert fektetett le a nagyvállalatok és a magyar kormány kapcsolatrendszerében, integrálta a határon túli magyarokat az anyaországi politikai közösségbe, kitört az adósságspirálból. -- Aha, éppen csak az adófizető állampolgárok jóléte maradt ki a felsorolásból, hiszen őket nagyívben vastagon leszarja a Fidesz-Kdnp, ez remekül látszik az egészségügy és közbiztonság egyre borzalmasabb állapotaiból.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!