Szuverenitás

2015. május 12. 10:27

Arra a kérdésünkre tehát, hogy képes-e megfelelő választ adni az Európai Unió korunk égető problémáira, a válasz: igen.

2015. május 12. 10:27
Kottász Zoltán
Napi Gazdaság

„A hét végén újabb dilemmával szembesült Európa vezetése. A Konzervatív Pártnak a brit parlamenti választásokon elért sikere alapjaiban változtathatja meg az unió működését. Mint ismeretes, David Cameron brit miniszterelnök legkésőbb 2017-re népszavazást ígért országa EU-tagságáról, ha a választásokon újra a konzervatívok kapnak felhatalmazást a kormányzásra. Ez a forgatókönyv végül megvalósult, a népszavazást tehát minden bizonnyal megtartják. Az EU felbomlásától mégsem kell tartanunk, mert az uniós tagságból rengeteg előnyt kovácsoló brit nagyvállalatok és bankok érdekeit képviselő David Cameron nem fogja arra buzdítani szavazóit, hogy a brit kilépésre voksoljanak. A népszavazás inkább abból a szempontból érdekes, hogy az elkövetkezendő két évben mindent megtesznek majd az uniós vezetők azért, hogy a briteket az EU-ban marasztalják. Cameron pedig ki fogja használni ezt az alkalmat arra, hogy engedményeket csikarjon ki Brüsszelből, a bevándorlás korlátozásának és a személyek Európán belüli szabad mozgásának kérdésében szabad kezet kapjon az Európai Bizottságtól.


Hogy a miniszterelnöknek a tárgyalások során milyen eredményt sikerül elérnie, egyelőre kérdéses, az azonban világosan látható, hogy a nagyobb függetlenség és szuverenitás elnyerésére való törekvés nem egyedülálló brit jelenség. A globalizáció és az EU egyre mélyebb gazdasági-politikai integrációja paradox módon növelte Európa-szerte a nemzeti identitás megőrzésére irányuló vágyat. Ezt támasztja alá a szeparatista és függetlenségi mozgalmak megerősödése, de az egyes uniós tagállamok is megelégelték azt, hogy Brüsszel és Berlin diktátumai szerint kell kormányozniuk. A londonihoz hasonló különutas politika még népszerűbbé válik attól, hogy az emberek azt látják: a sűrűsödő gondokra, a menekültválságra vagy a bevándorlók áradatának problémájára nem talál megoldást a szervezetlennek és hatástalannak tűnő uniós vezetés.

Arra a kérdésünkre tehát, hogy képes-e megfelelő választ adni az Európai Unió korunk égető problémáira, a válasz: igen. Ha az uniós döntéshozatal tisztességes vitán és párbeszéden alapul, a tagállamokat egyenrangú tárgyalópartnerekként kezelik, az egyes tagországok nemzeti szuverenitását pedig senki sem kérdőjelezi meg.”
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 11 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Akitlosz
2015. május 12. 14:18
"Arra a kérdésünkre tehát, hogy képes-e megfelelő választ adni az Európai Unió korunk égető problémáira, a válasz: igen" A frászt! Az EU nem fogja leállítani az EU elnégeresítését, eliszlámosítását, mert az az érdeke, hogy a tagállamai meggyengüljenek, hogy így könnyebben tudják megvalósítani a politikai uniót, az európai Egyesült Államokat. Egyetlen hatalom sem csökkenti önként a saját hatalmát, csak nyomásra, míg minden hatalom a hatalma erősítésében,növelésében érdekelt, s ebben Brüsszel sem különb.
Akitlosz
2015. május 12. 14:15
"Mint ismeretes, David Cameron brit miniszterelnök legkésőbb 2017-re népszavazást ígért országa EU-tagságáról, ha a választásokon újra a konzervatívok kapnak felhatalmazást a kormányzásra. Ez a forgatókönyv végül megvalósult, a népszavazást tehát minden bizonnyal megtartják." Mert az úgy szokott ám lenni ugye, hogy ha egy párt ígér valamit, csak hogy megválasszák, akkor hatalomra kerülve be is tartja? Gyurcsány is milyen remekül megvalósította az ötéves adócsökkentési programját 2005-2010. között ugye? Szóval elég naiv, aki mérget vesz egy politikus ígéreteire.
alles müller oder was
2015. május 12. 11:43
Választ adni én is tudok. Cselekedni nem tud. Amikor meg igen... nos, bár ne tenné!
egyetmondok
2015. május 12. 11:34
Hogyan lehetne szervezettebb és hatékonyabb az unió (bármely kérdésben,pl.a bevándorlás ügyében),ha egyébként a szerző szerint az az üdvös,hogy az uniós döntéshozatali kompetenciák csökkenjenek ? Ez vicces, úgy várjuk el a Uniótól a hatékonyságot,szervezettséget,egységes fellépéseket,hogy okosan és jól bármi kérdésben,hogy egyidejűleg azt követeljük,hogy ilyen véletlenül se legyen... (Azt persze én értem,hogy a E.K.az unió gyengítésében miért érdekelt. Maga is unió,évszázados múlttal,páratlanul sikeres államhatalmi berendezkedéssel,stabil társadalommal,gazdasággal,stb. De,hogy egy folytonosan gyengített unió pl. nekünk miért érdekünk,azt elképzelni se tudom.)
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!