70 éve ért véget a II. világháború Európában

2015. május 09. 14:56

Minden hibája és esendősége ellenére lenyűgöző az Unió sikere, ami ezt a világháborúban tönkrevert kontinenst azzá tette, aminek ma látjuk.

2015. május 09. 14:56
Jávor Benedek
Jávor Benedek
Facebook

„70 éve ért véget a II. világháború Európában. Több mint 50 millió halottjának sokkja vezetett többek között oda, hogy Európában sokan belátták: a háborúknak nincsenek győztesei. Az igazi győzelem a háború megelőzése, a legjobb stratégia, ha megtaláljuk a módját, hogy bajaink, nézetkülönbségeink, ellentéteink másképp ütközzenek és másképp oldódjanak meg. Ebből a gondolatból született a német-francia megbékélés és az Európai Unió. Azóta, majd háromnegyed évszázada, Európában nem voltak háborúk azokban az országokban, amelyek tagjai lettek ennek az Uniónak. Amelyek nem, azok jó részében voltak.

Háborúk, polgárháborúk, forradalmak. Közel félmillió ember halt meg ezekben a konfliktusokban az Unió határain kívül. Boszniában, Horvátországban, Szerbiában, Koszovóban (összesen több, mint 300.000-en), a görög polgárháborúban és puccsokban (150.000), 1953-ban Berlinben (200), 1956-ban Magyarországon (több, mint 3000), 1968-ban Csehszlovákiában (100), 1989-ben Romániában (1100), Ciprus török megszállása során (több ezer) és újabb ezrek most Ukrajnában. Ajánlom azok figyelmébe, akik összekeverik azt, hogy az EU nem tökéletes, hogy sok javítanivaló van rajta, hogy sok belső feszültségünk megoldatlan, azzal, hogy az EU megbukott, hogy elnyomó brüsszeli hatalom, hogy jobb lenne kívül. Minden hibája és esendősége ellenére lenyűgöző az Unió sikere, ami ezt a világháborúban tönkrevert kontinenst azzá tette, aminek ma látjuk.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 48 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kérdés
2015. május 09. 22:59
Most a háború egyik legnyomorultabb követekezményét szeretném megemlíteni, amiről nem nagyon szoktak beszélni. Pedig nagyon sok helytelen viselkedésformát eredményezhet. A harcok idején, majd utána félárván, árván felnövő gyermekekről, csonkán maradt családokról lenne szó. Furcsa helyzet állt elő. 70 éve nem volt háború, mégis olyan állapot 'teremtődött', hogy az intézeti elhelyezések száma sem nagyon csökkenthető(depresszió, függőség klf formái, nemcsak árvaság, vagy elégtelen ellátás), sőt a csonka családban felnövő gyermekek száma(válások, vagy eleve apa nélküli gyermekvállalás), illetve a szétszakított családok száma (tartós külföld pl.) is elérte már azt a határt, mintha nem éppen hetven éve béke lenne. Lehet, hogy nem elégséges csupán a béke fenntartása, hanem valamiféle más lelki kiegyensúlyozás is kellene? Ahogy az sem volt elégséges a töretlen gazdasági fejlődéshez, hogy nem volt 70 éve háború itten. Mégis az eu-s országok nyakában is ott a gazdasági válság. Szóval, akárhogy is ragozom, nem nagyon sokat gondolkodhatott még JB önszorgalomból mindenféle összefüggésekről. Tévedés ne essék, nem a háborút hiányolom. Hanem azt szeretném, ha észrevenné, hogy háború nélkül is az ember hajlamos maga generálni olyan állapotokat, mintha végigsöpört volna a történelmén egy hurrikán. Például JB hiperaktivitása is ilyen állapotokat képes eredményezni.
alex.leopardi
2015. május 09. 21:20
hülye vagy boci,beperelhetsz ha tudod használni a gépet
Mich
2015. május 09. 18:09
Mihez ért ez a Seggfej Benedek...? Semmihez. Annak ellenére, hogy az EU-n élősködik, még az EU jelentőségét sem tudja helyesen felfogni... A II. világháború "csak" az 1914 és 1989 között zajló Nagy Európai Belháború egyik fejezete volt. És az EG/EU-nak ennek a 75(!) éves belháborúnak (ha úgy tetszik európai polgárháborúnak) a megszűnésében volt fontos szerepe. (Más fontos tényezők: a világ vezető szerepének elvesztése ez idő alatt és a II. világháborút követő külső megszállás ellehetetlenülése.)
birak
2015. május 09. 17:27
Ez kb. olyan mint amikor a kommunisták jöttek azzal, hogy a falvakba ők vezették be az áramot.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!