Menekültkvóta az EU-ban – valóban megoldást jelent?

2015. május 29. 15:44

Az EU-nak elsősorban egy erkölcsi döntést kellett hoznia: valamilyen módon lezárja határait a menekültek előtt, vagy igyekeznek humánus, a befogadáson és a „megelőzésen” alapuló megoldást találni.

2015. május 29. 15:44
Angyal Ágnes
Napi Gazdaság

„Az EU-nak elsősorban egy erkölcsi döntést kellett hoznia: valamilyen módon lezárja határait a menekültek előtt (mint tették ezt korábban Thaiföldön és Malajziában, ahol nem engedték kikötni a menekültekkel zsúfolt hajókat; mára a helyzet változott, és engedik kikötni a nagyrészt bangladesi és rohingja menekülteket), vagy igyekeznek humánus, a befogadáson és a »megelőzésen« alapuló megoldást találni. Európa az utóbbi mellett döntött, és a szolidaritás nevében javaslatcsomagot dolgozott ki. Ennek egyik sarkalatos, legtöbb vitát kiváltó pontja az úgynevezett kvótarendszer, amelynek bevezetését 20 ezer menekült szétosztásával kezdenék.

A tagállamok reakciói rendkívül vegyesek voltak, hűen tükrözve az eltérő érdekeket. Mint az Afrika felől érkező menekültek fő tranzitútvonala, a rendkívüli nyomásnak kitett Olaszország üdvözölte a javaslatot, ahogy a tavaly a legtöbb – több mint 200 ezer – menekültügyi kérelmet elbíráló Németország is nyitott a befogadásra. Ausztria és a nem EU-, de schengeni övezeti tag Svájc is részt vállalna. Csehország, Szlovákia és Magyarország elutasította a felvetést, a legújabb tagállam, Horvátország pedig kijelentette, hogy nem készült fel menekültek befogadására.

A fő kérdés azonban az, hogy valóban megoldást jelent-e, ha a tagállamok szolidaritásán alapulva mindenki befogad pár száz, vagy a nagyobb és gazdagabb államok esetében több ezer embert? A koncepció alapvetően logikus. Egyik évről a másikra hirtelen több tízezren, sőt Olaszország esetében több százezren jelentek meg a schengeni határon; a menekültügyi rendszer ekkora embertömeget már szinte képtelen kezelni. A tenger felől bárkákon, csónakokon érkezők életének mentése, regisztrációjuk és ellátásuk, a menekültügyi eljárás lefolytatása hatalmas apparátust és infrastruktúrát igényel, ráadásul rengeteg pénzt emészt fel. Főleg mivel a dublini rendeletek értelmében a menedékkérők regisztrációját az esetek túlnyomó többségében annak az államnak kell elvégeznie, ahol először az unió területére léptek. A fő migrációs útvonalakat figyelembe véve ennek terhe elsősorban Olaszországon, Görögországon, Máltán és Magyarországon van. (Ne feledjük, hogy az év eleje óta hazánkban is több mint 46 ezer menedékkérelmet adtak már be.)

A menekültek számára a fent felsorolt »beléptetőországok« elsősorban tranzitországok, csak kis részük kíván ott letelepedni; a fő cél Németország, Svédország, Franciaország, Nagy-Britannia. Véleményem szerint éppen ez a kvótarendszer talán leggyengébb pontja: az író­asztalnál az adott tagállam nagyságát, lakosságszámát és gazdasági adatait figyelembe vevő számítások alapján kikalkulálnak egy kvótát. A meghatározott számú menedékkérőt kiválasztják, és a megjelölt uniós tagállamot kötelezik a menekültügyi eljárás lefolytatására. Ennek lényege, hogy megállapítsák, egy adott menedékkérő valóban háború vagy üldöztetés miatt hagyta maga mögött a hazáját, vagyis jogosult-e menekültstátusra – nemzetközi ol­talomra – az ENSZ 1951-es genfi menekültügyi egyezménye alapján. Az eljárás során személyes meghallgatások vannak, amelyekben a kérelmező elmondja személyes történetét. Kérdés, hogy milyen apparátus szállítja ehhez az adott tagállamba, és milyen forrásból gon­doskodnak ellátásukról, hiszen ebben az esetben tagállamonként több ezer vagy akár több tízezer emberről van szó. Kérdés továbbá az is, hogy amennyiben nem kerülnek menekültügyi őrizetbe, mi a garancia arra, hogy valóban az országban maradnak, amíg az ügyükben folyik az eljárás, és nem utaznak tovább az unión belül már azelőtt, hogy az lezárulna. Ugyanez vonatkozik a már menekültstátust kapottakra, akiket az uniós kvóta alapján az adott országnak (Magyarországnak évi háromszázhét főt irányoztak elő az első tervekben) egy áttelepítési program keretében be kell fogadnia, gondoskodnia kell ellátásukról, integrációjuk támogatásáról. Az Európai Unió egyik alapelve a személyek szabad mozgása, nincsenek belső határok, így a lehetőség adott, hogy továbbutazzanak azokba az országokba, amelyek eddig is célállomásnak számítot­tak. Azaz épp azt a célt nem érné el az unió, amelyet kitűzött: az egyenlőbb teherviselést.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 33 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
balbako_
2015. május 30. 15:45
A megoldás az otthontartás és pont. Ennek egyik eszköze a betelepülési tilalom és az embercsempészet súlyos büntetése.
heep
2015. május 29. 19:33
Lehet, hogy nem humánus amit most írok de ha Európa Európa akar maradni akkor le kell zárnia a határait a menekültek elől. Különben pár évtizeden belül már mi menekülnénk el innen, csak nekünk nem lesz hova.
áfonya
2015. május 29. 18:07
Menekültek több millió forintot fizetnek az embercsempészeknek ,kiderült a menekültek nem is szegények.Sok több mmilió magyarnak nincs több milliója ,,ezeket pénzes menekülteket szegény magyarok tartsák el ,NEM.. Magyaroknak joguk van hogy kit engedjenek be az otthonukba hazájukba ,ne a külföldi burzsujok döntsék el..Izrael gazdag ország ne csak fegyverkezzen hanem menekülteket fogadja be...
Akitlosz
2015. május 29. 17:51
"A koncepció alapvetően logikus." Nem az. Az adott pillanatnyi helyzetre akarnak megoldást és azt hiszik, hogy ez egy pillanatnyi helyzet, ez most így kvótásan megoldják és ettől elmúlik a probléma. Hát nem. Nagyon nem. Inkább csak olaj a tűzre, milliók MÉG EZUTÁN IS fognak útra kelni. Afrikában már így is túl jó híre van Európának. Afrikában úgy tartják az emberek, hogy aki Európába érkezik ő automatikusan meggazdagodik. Ráadásul ez afrikai mércével mérve igaz is. S éppen ebben rejlik a kvótarendszer csapdája. Jelenleg elfogadják a kvótákat X számú menekültből kiindulva százalékosan, aztán hamarosan tízszer ennyien jönnek és akkor tízszer ennyi embert kellene befogadni ugyanakkora kvóta alapján. Egy nagy humbug MINDIG, amikor a százalékot mértékegységként akarják kezelni, az államadósságnál is. Szóval a lényeg, hogy konfliktusmentes probléma kezelés erre nem létezik, így csak az a kérdés, hogy a határokon vagy itt bent legyen-e a konfliktus. Ha a nagyon szabad és nagyon demokratikus Amerikának szabad falat húzni a határaira és lelövöldöznie a határsértőket meg kitoloncolni őket, hasonlóképpen "Isten ajándékainak" az országához, akkor nem is értem, hogy miért lehet kérdés, hogy ugyanezt az EU is megteheti-e. Spanyolország már épített falakat afrikai határaira. Muszáj bolt nekik, mert különben állandó lenne ott az invázió és már milliónyi afrikai ember juta minden afrikai spanyol terület négyzetméterére. Sőt igazából már régen el is késett Európa mivel már egy halom ország állampolgárságot adott nagyon nagy számban az ide bevándorlóknak. a hírekben angolokról, franciákról beszélnek mert ottani állampolgárok, de a valóságban irakiak, arabok, négerek, látszatra, ránézésre sem Angliából, nem Franciaországból származnak. Aztán meg ha csak egyetlenegy is legálisan bejöhet, akkor utána kezdetét veszi a családegyesítés nevű játék. Lásd a friss spanyol esetet, amikor bőröndben próbáltak be becsempészni egy gyereket Spanyolországba mert csak az apának volt tartózkodási engedélye, a családja többi része meg eddig nem mehetett be. Eddig.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!