„Az EU-nak elsősorban egy erkölcsi döntést kellett hoznia: valamilyen módon lezárja határait a menekültek előtt (mint tették ezt korábban Thaiföldön és Malajziában, ahol nem engedték kikötni a menekültekkel zsúfolt hajókat; mára a helyzet változott, és engedik kikötni a nagyrészt bangladesi és rohingja menekülteket), vagy igyekeznek humánus, a befogadáson és a »megelőzésen« alapuló megoldást találni. Európa az utóbbi mellett döntött, és a szolidaritás nevében javaslatcsomagot dolgozott ki. Ennek egyik sarkalatos, legtöbb vitát kiváltó pontja az úgynevezett kvótarendszer, amelynek bevezetését 20 ezer menekült szétosztásával kezdenék.
A tagállamok reakciói rendkívül vegyesek voltak, hűen tükrözve az eltérő érdekeket. Mint az Afrika felől érkező menekültek fő tranzitútvonala, a rendkívüli nyomásnak kitett Olaszország üdvözölte a javaslatot, ahogy a tavaly a legtöbb – több mint 200 ezer – menekültügyi kérelmet elbíráló Németország is nyitott a befogadásra. Ausztria és a nem EU-, de schengeni övezeti tag Svájc is részt vállalna. Csehország, Szlovákia és Magyarország elutasította a felvetést, a legújabb tagállam, Horvátország pedig kijelentette, hogy nem készült fel menekültek befogadására.
A fő kérdés azonban az, hogy valóban megoldást jelent-e, ha a tagállamok szolidaritásán alapulva mindenki befogad pár száz, vagy a nagyobb és gazdagabb államok esetében több ezer embert? A koncepció alapvetően logikus. Egyik évről a másikra hirtelen több tízezren, sőt Olaszország esetében több százezren jelentek meg a schengeni határon; a menekültügyi rendszer ekkora embertömeget már szinte képtelen kezelni. A tenger felől bárkákon, csónakokon érkezők életének mentése, regisztrációjuk és ellátásuk, a menekültügyi eljárás lefolytatása hatalmas apparátust és infrastruktúrát igényel, ráadásul rengeteg pénzt emészt fel. Főleg mivel a dublini rendeletek értelmében a menedékkérők regisztrációját az esetek túlnyomó többségében annak az államnak kell elvégeznie, ahol először az unió területére léptek. A fő migrációs útvonalakat figyelembe véve ennek terhe elsősorban Olaszországon, Görögországon, Máltán és Magyarországon van. (Ne feledjük, hogy az év eleje óta hazánkban is több mint 46 ezer menedékkérelmet adtak már be.)