Internacionálé

2015. április 30. 11:00

Május elseje már csak majális és nosztalgia – a szerencsétlen Magyarországon pedig a „puha diktatúra” éveiben a nemzetközi osztályharc utópikus ünnepét helyettesítő lufi-virsli-sör háromságra emlékezik.

2015. április 30. 11:00
Tamás Gáspár Miklós
Dinamó Műhely

„Május elseje már csak majális és nosztalgia – a szerencsétlen Magyarországon pedig a »puha diktatúra” éveiben a nemzetközi osztályharc utópikus ünnepét helyettesítő lufi-virsli-sör háromságra emlékezik évenkint a hivatalos, kormánypárti és ellenzéki sajtó, munkásgyűlölettől vibráló, megvető hangon – , előkerül néhány régi jelkép, hogy a proletárok fejébe verjék a vereség tagadhatatlan tényeit.

Újra előáll az a fölvilágosodás előtti szituáció, amelyben az erkölcs mintegy szembekerül az ösztönszerű spontaneitásként megkonstruált emberi természettel, mintha az erkölcs racionális öncsonkítás lenne, amely ezért az emberi nem ellensége, nem pedig kifejeződése. A korszellem csak a fogyasztói hedonizmus kulturális-hagyományos árnyalatai között disztingvál. Az újdonságra érzékeny, laza, laid-back, pátosztalan új polgári ízlés szemszögéből. Innen nézve a gyakorlati ész kissé közönséges, ódon babona.

A szerelőcsarnokokban, a javítóműhelyekben, a vasútvonalakon, a raktárakban, az építkezéseken, a növénytermesztő rendszerekben, a bevásárlóközpontokban, a röpülőtereken, a millió irodában robotoló proletárok munkaidő alatti egzisztenciája, belső élete, elnyomatása és elvágyódása, a nagy sebességre és nagy monotóniára ítélt, a technikai imperatívusznak alávetett emberek társadalma – néhány érdemes szakkiadványtól eltekintve – nem reprezentált, kulturális halott. A munkások nem Marxot és Kassákot olvasnak, hanem gagyit bámulnak a kertévében meg az interneten, véleményük szerint nem a burzsoázia és a tőkés állam a fő ellenség, hanem (a legújabb fölmérések szerint) a Gay Pride és a TASZ.

Ilyen mondatok után a baloldali értelmiség rituális hibáztatása szokott következni. Ez bárgyúság. Az Internacionálé pusztulása valamennyiünket sújt. A kapitalizmus alapvető ellentmondásainak – s ezek között nincs ott a jövedelmi egyenlőtlenség és a szegénység, amely nem sajátossága a kapitalizmusnak, hanem általános minden hierarchikus társadalomban évezredek óta – kiszorulása a politikából és a kultúrából, amelyben az ellentmondások ellentétté fokozódtak, végtelenül lapossá, energiátlanná és lendülettelenné teszi a mai szimbolikus és érzületi kozmoszt, amelyhez képest »Weimar« a maga konfliktusos intenzitásával dionüszoszi ünnepnek és filozofikus Parnasszusnak tetszik.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 31 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
tevevanegypupu
2015. május 01. 11:46
A szakszervezetek - bár ez nem létezik Magyarországon, kivéve az idiótább pedagógusokét - tehetnek arról, hogy nem szerveznek felvonulást vagy valami közös ünneplést. Ez ugyanis a munka ünnepe, nem a bolsevik nyomorultaké, akik kötelezővé tették..
tevevanegypupu
2015. május 01. 08:09
Kár, hogy degradálódott nálunk és a bolsevista-kommunista eszmével fonódott össze, de Május elsejét olyan országokban, ahol ez a gyilkos kór nem terjeszkedett, ünneplik.És jól teszik. Nálunk kicsit röhejes lenne, ha a milliárdos mszp és dk tagok vonulgatnának vörös lufikkal a munkát éltetve.
moricka13
2015. május 01. 05:51
TGM! Önnek a múltja is nagyon tarka, a jelen pedig ZAVAROS! Még zavarosabb szövegeivel több madarat riaszt el a liberálisoktól, mint amennyit odaédesget. Ajánlatosabb a magához méltó tudós társai és elvbarátai elit-klubjában tisztázni magas röptűnek hitt, valójában zavaros gondolatait.
kerekes
2015. április 30. 21:50
Végre dolgozni kéne, nem a segélyt várni, mert segíts magadon megsegít az Isten. Nem Orbánt kell szidni, hanem a saját tehetetlenségeteket!!! 35 évesen nyugdíjba, röhej!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!