Egy új feminizmus felé 1. – Mi a helyzet a női fronton?

2015. április 10. 21:14

A régi feminizmus a nemek harcát helyezte előtérbe. Ahelyett, hogy lételméleti értelemben arra kérdezett volna rá, mit jelent igazából nőnek lenni, az emberekről egy agresszív képet rajzolt elénk, amiben a két nem a hatalomért harcol.

2015. április 10. 21:14
Kölnei Lívia
Talita

Janne Haaland Matlary: A felvirágzás kora. Jegyzetek egy új feminizmushoz című munkája több mint tíz éve jelent meg, s azóta nem sok vizet zavart a hazai közéletben. Mi is csak azután olvastuk el a könyvet, hogy felhívták rá a figyelmünket. Mivel nagyon fontosnak tartjuk, háromrészes ismertetőbe kezdünk a kötet kapcsán. (...)


Az 1970-es–80-as évek „régi feminizmusának" kritikája

Pozitív elemek:

- Janne Haaland Matlary nagy elismeréssel adózik azoknak a (korábbi) feministáknak, akik kiharcolták a nők politikai szavazati és felsőfokú iskoláztatási jogát. A '70-80-as évek feminista törekvéseiben is elismerésre méltó az emberi jogok kiterjesztésében elért sok eredmény. Ők a funkcionális egyenlőségre törekedtek: egyenlő képzés, egyenlő elvárások; a nők vegyék át a férfiak uralta területek felét, a férfiak vegyék át a nők uralta területek felét. Ha ez nem megy önként, akkor kényszert is lehet alkalmazni (pl. kvóták). Ennek volt több pozitív következménye, pl. a férfiak is közvetlenebbül részesei lehettek a családon belüli felelősségvállalásnak, javult a munkahelyi egyenlőség, stb.

Negatív elemek:

- Hiányzott belőle az antropológiai megközelítés, vagyis a nemek közötti (a biológiainál mélyebb, pl. az apává és anyává váláskor megtapasztalható antropológiai) különbségek ismerete. Megpróbálta eltüntetni ezeket a különbségeket a funkcionális egyenlőség jegyében. Ezzel azt érte el, hogy a nők utánozni kezdték a férfiakat.

- Támogatta, hogy a nők a politikában, a szakmai életben a férfiak viselkedését utánozzák – ezzel gátolta azoknak a tulajdonságoknak a kifejlesztését, amelyek specifikusan a nők érvényesülését segíthették volna. (...)

- A terhességet és a szoptatási időszakot a karrier kényszerű megszakításának tekintette.

- Az anyaságot jelentőségétől megfosztotta, nem tisztelte és nem várta el érte a tiszteletet, mert olyan tényezőnek tekintette, amely a nőket a kiszolgáltatott létbe húzza vissza. Az anya: maradi és ostoba nő, aki otthon tölti az életét, ahelyett, hogy kiteljesítené magát a szakmájában. Komoly mulasztás, hogy a nők ezt hagyták, mert ez nagymértékben hozzájárult ahhoz az abszurd helyzethez, hogy ma általában választani kell: család vagy munkahely?

- A családot nem tekintik természetes intézménynek, amelyet az államnak támogatni kellene.

- A nők eredendő, személyi jogává tette az abortuszt, tekintet nélkül az apára vagy magára a gyerekre. A nő így természetes környezetéből kiragadott, önálló és független személyiséggé vált, akinek hátterét csak a családon kívül végzett, fizetős munka biztosítja.

- A régi feminizmus a nemek harcát helyezte előtérbe. Ahelyett, hogy lételméleti értelemben arra kérdezett volna rá, mit jelent igazából nőnek lenni, az emberekről egy agresszív képet rajzolt elénk, amiben a két nem a hatalomért harcol. Holott a nők gazdasági és politikai befolyása nem végcél, hanem csak eszköz, hogy megszabaduljunk életünknek a férfiak által megszabott feltételeitől a közös emberi kibontakozásunk érdekében. »Egyébként a feministák joggal koncentrálnak az elnyomás mechanizmusaira (...), de teljesen megfeledkeztek arról, hogy mire lesz szükségük a nőknek akkor, ha véget ér ez az elnyomás.«”
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 70 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Selamat
2015. április 12. 09:15
Nem igazán tudtam volna elképzelni, hogy a Mandin majdnem egészében egyet lehet érteni egy szerző gondolataival. Ez most megtörtént. Végre egy normálisan gondolkodó feminista.
duzur
2015. április 11. 17:34
Ez az elemzés nagyon jó. A feministák majdhogy mindmáig abban a keretben igyekeznek a nök érdekeit megfelelöen képviselni, amit a férfiak szabtak valamikor meg. Miközben maga ez a keret sem az, ami alkalmas minél több ember harmónikus életének kialakítására. Semmikép se pártolja ez az eszmefuttatás a nök anyagi kiszolgáltatottságát, hanem azt akarja, hogy az "eredeti nöi szerep" ugyanannyi megbecsülésbe -anyagilag is- részesüljön, mint a férfiaké. Teljesen igaza van abban, hogy nem az a jó megoldás, ha a nök utánozni akarják a férfiakat. Már csak azért se, mert nem annyira tökéletes az a világ amit föleg ök eszeltek ki. Most már csak az a kérdés, hogy milyen lehetöség van arra, hogy uj keretek között egy kedvezöbb jövö alakulhasson ki. Ilyen és ehhez hasonló gondolatok miatt lettem híve a létpénznek. Mivel se a munkanélküliség, se a végzetes nyomor és nélkülözés, nem szolgál egy békésebb világot.
vigyor
2015. április 11. 09:20
...végigolvasva a kommenteket ismét megállapítható, hogy a férfiak egymás közt megbeszélik, miért nem jó az, amit a nők csinálnak:-))))) És aztán megy a nyávogás a feminizmusról.
Tündér_Lala
2015. április 11. 09:01
Azon túl, hogy sok igazság van benne, az eredmények (!!??) az előnyük mellett további hátrányokat is jelentenek. A társadalom átalakult, a nők munkába állításáával. A családok képtelenek megélni egy fizetésből, tehát nem válsztható az új életforma. Megszűnik tehát a családi munkamegosztás. A férfi felelőssége a család ellátása, anyagi biztonsága, az asszonyé az otthon teremtés, annak rendben tartása, a gyerekek nevelése, ellátása. Ennek következménye, hogy mindkét fél állandóan hajszolt, a biztos otthon szétesik és harcok színterévé válik, a gyerekek neveletlenek és nem kapnak elég figyelmet, ami felmérhetetlen károkat okoz. A széteső családok mellett, nem elegendő a szaporulat. A társadalom nem képes munkával ellátni a népességet, munkanélküliség nő. Csak címszavakban felvázolva. Bizony megérne egy valóban objektív szociologiai tanulmányt a valódi előnyok és hátrányok felmérése. Az elvakult politika miatt (a munkavállalón képzett tőkés haszon miatt) ez nem fog megszületni vagy ha mégis tönkre tennék aki ilyesmire vállalkozik. (Szakmailag kikezdenék, emberileg tönkre tennék, olyan vádakkal aminek köze nincs a valósághoz.)
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!