Az álhírek terjesztésével a vesztünkbe rohanunk: ijesztő gyakorlat terjed a közösségi oldalakon
Négyből három hírt anélkül osztanak meg a felhasználók, hogy elolvasnák. Íme, az álhírek terjedésének pszichológiája.
A „kalifátus” kikiáltása óta az IS következetesen sokkolja a világot brutalitásával. Az egyre kitolódóbb ingerküszöb miatt azonban a figyelem fenntartása csakis a tét tendenciózus emelésével lehetséges.
„Az Iszlám Allam tradicionális iszlámtól idegen, hibrid vizualitása a szervezet vezetője, Abu Bakr al-Baghdádi öltözetében is visszaköszön. Első, és azóta egyetlen, 2014 júliusi nyilvános szereplése alkalmával az önjelölt kalifa fekete turbánban és köpenyben szónokolt a moszuli nagymecsetben. Az öltözet eredete – a fekete szín méltóságteljes üzenetét nem számítva – nehezen értelmezhető, hiszen Mohamed prófétáról azt lehet tudni, hogy zöld köpenye volt, a későbbi kalifák pedig díszesebb viseletet hordtak. Az pedig, hogy a kalifa a síita vallástudók öltözetét másolná teljességgel kizárható. Valószínűnek látszik tehát, hogy Bagdádi nem a muszlim múltból merített ihletet ruházatához. Legvalószínűbbnek az tűnik, hogy az ötletadó egy film, nevezetesen a Közel-Keleten és a Nyugati muszlimok körében is népszerű Mennyei Királyság lehetett. A keresztes háborúkról szóló eposzban ugyanis a rendező, Ridley Scott az arab és iszlám világban közismert és nagyra becsült szultánt, Szaladint öltöztette hasonló fekete ruhába.
A figyelem fenntartása
A »kalifátus« kikiáltása óta az IS következetesen sokkolja a világot brutalitásával. Az egyre kitolódóbb ingerküszöb miatt azonban a figyelem fenntartása csakis a tét tendenciózus emelésével lehetséges. 2014 eleji előretörésükkor még »csupán« golyó általi kivégzésekről születtek felvételek. Miután ez nem volt már elég, jöttek a keresztrefeszítések. Ezeket követte augusztusban James Foley amerikai újságíró teátrális lefejezése. Szeptemberben a tétet tovább emelték több száz iraki síita kormánykatonának videóra vett kivégzésével. Januárban egy – állítólag – homoszexuális férfit dobtak le egy épület tetejéről. 2015 februárjában egy elfogott jordán pilóta, Muad al-Kaszaszbeh élve elégetésével sokkolták a közvéleményt. Zárójelben érdemes megjegyezni, hogy efféle kivégzési módokra az iszlám történetében nem volt precedens. Az egészre február végén az IS líbiai szárnya tett rá egy lapáttal, a huszonegy egyiptomi kopt keresztény látványos lemészárlásával. A brutalitás persze az éremnek csak az egyik oldala. Más propagandaanyagok az Iszlám Állam békésebb – ad absurdum – emberibb arcát próbálják kidomborítani. Videók tucatjai születnek arról, ahogy terményt takarítanak be, édességet osztanak a meghódított területek gyermekeinek, vagy éppen kiscicákkal játszanak.”
(A teljes cikk a Demokrata hetilapban jelent meg.)