Egyensúly és növekedés

2015. március 16. 14:43

A növekedés és az egyensúly hamis metafogalmai valójában a globális hatalmi függés nyomán a lokalitásokra (jelen esetben a Magyarországra) rátelepített kifosztószivattyúk működésének két fázisát írják le.

2015. március 16. 14:43
Bogár László
Bogár László
Magyar Hírlap

„Itt, a Magyar Hírlap hasábjain azonban nyugodtan »kifecseghetjük« azt a lényeget, amit Matolcsy könyve emelkedett, hűvös eleganciával inkább csak sugall, egyébként nagyon helyesen. Szóval, ha a hatszáz oldalas könyv mondandójának lényegét néhány mondatban foglaljuk össze, az nagyjából a következő módon hangzik.

A növekedés és az egyensúly hamis metafogalmai valójában a globális hatalmi függés nyomán a lokalitásokra (jelen esetben a Magyarországra) rátelepített kifosztószivattyúk működésének két fázisát írják le. Amikor a növekedés nekilódul, akkor – lévén az ország »tőkeszegény« – ez csak külső forrásból valósulhat meg. Lehet ez külföldi pénztőke, tehát devizahitel, vagy lehet konkrét »működő« tőke formában behozott többleterőforrás. Igen ám, csakhogy mindkét esetben, lévén, hogy ezek a tőkebevonási formák a globális hatalomgazdaság elemei, a bekapcsolásuk feltételeit ez a hatalmi rendszer diktálja számunkra.

Ezek a feltételek azonban minden esetben kizárólag a globális birodalmi érdekeket szolgálták. Vagyis olyan feltételekkel kényszerültünk hitelt felvenni, hogy az ezért fizetendő kamat egészen biztosan tartósan magasabb legyen, mint a hitelből megvalósuló befektetéseink minket gyarapító hozama. (Ezért beszél a népi humor arról, hogy ez »hozam« helyett inkább »viszem«.) Másrészt olyan feltételekkel vontuk be a külföldi tőkét, hogy az általa itt fizetett adónál és bérnél többe került nekünk az általuk használt értékmezők újratermelése (előzetes »konszolidáció«, »feltőkésítés«, jelentős állami juttatások, támogatások, adókedvezmények, garantált profit, képzett, de igen olcsó munkaerő, olcsón használható infrastruktúra és egyebek). Ezért mondja a népi humor, hogy ez befektetés helyett »kifektetés«.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 43 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Tündér_Lala
2015. március 16. 18:27
Tökéletes, a lényeget leíró cikk. Másrészt azért vagyunk kénytelenek összeszerelő üzemeket idecsábítani, mert különben éhen döglünk és csődbe megyünk mielött elkezdetnénk a saját ipar kiépítését. Vagyis ez a túlélésheu szükséges lépcső, lépéskényszer.
tommybravo
2015. március 16. 16:18
"A tőke olyan holt munka, amely vámpír módjára csakis az élő munka erejének kiszivásából él, és minél több munkát szív magába, annál jobban él!" Mondta Bogár László. Ja, nem is. Marx mondta.
marko11
2015. március 16. 16:13
Na, kivételesen elolvastam az összes hozzászólást. Nem nagy meglepetés, sokan már a szivattyú szó láttán beindulnak. Nekik inkább csak a péniszhelikopterről kellene írni. Azt talán még megértenék. Bogár László, hiába ír közérthetően, nekik elérhetetlenül magas kategória.
holmes
2015. március 16. 15:23
Abban van igaza, hogy a Birodalomnak hamarosan vége, bukása történelmi törvényszerűség. http://tirpakbokretas-migrations.blogspot.nl/2015/03/a-vilag-ahogy-ma-ismerjuk.html
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!