Veszprém üzenete: A Fidesz veszített, az ellenzék nagyon keveset nyert

2015. február 23. 08:02

Ha a győztes „független” jelölt a baloldali pártok színeiben indult volna, nem biztos, hogy nyerhetett volna. Kész Zoltán sikere minden bizonnyal egy új baloldali szereplő, egy új párt megjelenését hozza magával.

2015. február 23. 08:02
Török Gábor
törökgáborelemez

1. A Fidesz veszített, ráadásul 2006 óta ez volt az első igazi komoly küzdelem, ahol alulmaradt. A kormánypárt helyzete, megítélése láthatóan rosszabb annál, amit az elmúlt hetekben gondoltunk. A közvélemény-kutatásokhoz képest lényegesen gyengébb eredményt ért el a párt jelöltje, jelentős számú olyan jobboldali szavazó lehetett, aki azzal üzent, hogy nem szavazott. A kormánypártok győzelmi reményét ma már csak az ellenzék megosztottsága és gyengesége biztosítja, ha ez változik (legalább a szavazók szintjén - mint ma láttuk), a mostani támogatottság mellett az új választási rendszer egy parlamenti választáson egyharmad közelébe zsugorítaná a Fidesz-KDNP frakcióját.

2. A baloldal helyzete semmivel sem jobb annál, amit az elmúlt hetekben gondoltunk. Az ellenzék nagyon keveset nyert: a Fidesz kezéből ugyan kiütötte a kétharmadot, de a mandátumot csak a Fidesszel szembeni ellenérzés és a valódi támogatók elrejtése hozta. Ha a győztes »független« jelölt a baloldali pártok színeiben indult volna, nem biztos, hogy nyerhetett volna. Kész Zoltán sikere minden bizonnyal egy új baloldali szereplő, egy új párt megjelenését hozza magával: ő és a mögötte állók kétségtelenül sokat nyertek ezzel a választással. A baloldali ellenzék hitelessége és cselekvési egysége azonban nem javult.

3. A Jobbik veszített azzal, hogy jelöltje jelentősen lemaradva a harmadik helyen végzett. Az országos közvélemény-kutatásokkal szemben a párt nem látszott kihívónak, de még érdemi szereplőnek sem. A mostani választási rendszer leginkább a Jobbiknak árt: ha nem tud esélyes jelölteket állítani, vagy nem képes együttműködéseket kialakítani, akkor 20 százalékos pártként is esélytelen lesz az egyéni kerületek többségében. Mindez hatványozottan igaz az LMP-re, amely a következetes különutas politikájával a választási rendszer ezen ágában mindenhol kispályás szereplő.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 42 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Vadjoe
2015. február 23. 14:12
"Kész Zoltán sikere minden bizonnyal ...egy új párt megjelenését hozza magával" Felőlem, csináljanak új pártot. De könyörgöm, ne vegyék be a Gyagyás Feri pártját!
qccqccqcc
2015. február 23. 12:28
Egy óra múlva te leszel a Zorán seggében a nácikok nyelve. Csak mondj ilyeneket baszd meg... méghogy nem nyertek nolna a balliberós logókkal. Hülye vagy te, Török?! Azé nem voltak logók, nehogy mingyá az egész országot legyőzzék, Veszprémben, tudod? Na. Okos fiú... Különben is, gyagya Ferkó nem ért rá fellépni, mert gitározni tanította a kis Rikárdót.
Onurisz
2015. február 23. 11:30
Az 1. és a 3. pont igaz, a 2. nem értelmezhető. Miért jönne létre új párt ebből az eredményből? Kész egy percemberke, akire legközelebb senki nem fog szavazni, mert amikor az ország kormányzása a tét, senki nem szavaz egy anarchistára. Éppen ezért nem alkalmas arra sem, hogy egy új baloldali párt vezéralakja legyen. S amikor majd az ország kormányzása lesz a tét, a Fidesz szavazói is el fognak menni szavazni, mert végig fogják gondolni, mit veszíthetnek egy szoclib kormány visszatérésével. Most úgy gondolták, hogy elegük van a fideszes politikusok vagyonügyeiből és pökhendiségéből, abból, hogy Orbán egykori barátja részegen beleokádott a közéletbe.Elegük van egyes politikusok zavaros ötleteléseiből, az utódjelölt Lázár önkényes háborúiból, a kormány előkészítetlen intézkedéseiből, s a KDNP népnevelő törekvéseiből, mint a vasárnapi zárvatartás kikényszerítése. Ezek azonban egyszeri és alkalmi motivációk, általános választás esetén nem érvényesek. Kétségtelen azonban, ha a Fidesz nem érti meg, mit nem látnak szívesen a választói, s továbbra is úgy kezeli őket, mint mozgósítási alanyokat, úgy járhat, mint 2002-ben, amikor a megsértett, megbántott támogatók egy része az első fordulóban otthon maradt, s annak nyolc év vesszőfutás lett a következménye.
Berecskereki
2015. február 23. 10:44
1. Tévedésen alapszik, hogy a mostani, vagy a tapolcai választás komoly küzdelmet jelentett. Lényeges változás sem történt, azon kívül, hogy bebizonyosodott nem a választási törvény milyensége a döntő, hanem a szavazók hozzáállása. Egy időközi választásból nem lehet mélyreható következtetést levonni. Olyan következtetést, amely eredménye, hogy egy országos választásnál a Fidesznek egyharmad mandátuma lenne. A következtetés legfeljebb annyi lehetne, hogy a szavazók egyharmadának elege van a politikából és ha nincs nagy tétje a választásnak nem megy el szavazni. Szerintem minden más következtetés csak fikció. 2. A baloldal helyzete annyival jobb, hogy bebizonyosodott – Kész Zoltán ugyanannyi szavazatot kapott, mint áprilisban Pál Béla – a baloldali törzsszavazókat mozgósítja a Fidesz ellenesség, bárki is legyen a jelölt. Ez azonban az ország egészére nézve elszomorító, mivel azt támasztja alá, nem az ész dominál, hanem a gyűlölködés. Ugyanakkor negatívumként értékelhető, hogy a bizonytalanokból, ellentáborból nem tudtak támogatókat szerezni, ami azt jelenti április óta egy fikarcnyit sem nőtt a támogatottságuk és a Fidesz ellenesség a támogatottságuk növeléséhez nem vezet eredményre. Kész Zoltán megjelenése és megválasztása, megismerve a felfogását semmilyen új baloldali párt feléledését, vagy létrejöttét sem vetíti előre. A megnyilatkozásaiból – figyelembe véve a korábbiakat is – jól látható, hogy egy identitás zavaros egyéniség. Szerintem, hosszabb távon többet árthat a baloldalnak, mint amennyi előnyt ma belemagyaráznak. 3. A Jobbiknak és az LMP-nek pedig tanulság lehet, hogy nem lehet kétfrontos „harcot” vívni, mert így nem tudnak előbbre lépni. Elsődlegesen az MSZP-DK-EgyüttPM konglomerátumot kellene legyőzni és utána következhetne a Fidesz. Ehhez olyan hiteles jelöltek kellenek, akik képesek ennek bizonyítására.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!