Nagy bejelentést tett Varga Mihály: kiderült, hogy ebben a mutatóban Magyarország toronymagasan vezet az Európai Unióban
„Történelmi eredményt ért el az ország” – mondta a pénzügyminiszter.
Nem fordult elő 2011 óta, hogy egyik évről a másikra ne csökkent volna a bruttó hazai össztermékhez (GDP) viszonyított államadósság. Úgy látszik, ez alól 2014 és 2015 fordulója kivételt jelent.
„Nem fordult elő 2011 óta, hogy egyik évről a másikra ne csökkent volna a bruttó hazai össztermékhez (GDP) viszonyított államadósság. Úgy látszik, ez alól 2014 és 2015 fordulója kivételt jelent, miután a GDP-arányos mutató – az előzetes, nem végleges adatok szerint – ugyanúgy 77,3 százalékon állt múlt év december 31-én, ahogy 2013 utolsó napján. Ez stagnálás, noha a teher forintban kifejezett értéke még nőtt is, egy év alatt 1436 milliárd forinttal, ami tetemes. Öröm az ürömben, hogy ellensúlyt jelentett a vártnál nagyobb gazdasági bővülés, így arányában szinten tartotta a kormány az adósságot. Mindez azonban bőven elég arra, hogy a kormány adósság elleni harca össztűz alá kerüljön. Tegyük hozzá, hogy inkább az keltene meglepetést, ha fordítva történne.
Mindenesetre fel kell tenni a kérdést: vajon mi történt tavaly, ami ennyire keresztülhúzta a kormány számítását? Döntően a forint árfolyamának gyengülése áll annak hátterében, hogy nem sikerült lejjebb nyomni az adósságot. December közepén 305–310 forintot adtak egy euróért, ám a hónap végére a forint tovább gyengült. Ha ez nem történik meg, akkor a ráta 77 százalék alá kúszott volna. Hozzá kell tenni azonban, az államadósság mutatója lényegében pillanatfelvételnek számít, így ha csak a mai árfolyamot nézzük, jó eséllyel most kisebb a teher GDP-hez viszonyított aránya, mint múlt év végén. Mindezzel együtt a december végi stagnálás azt jelenti, hogy nem sikerült eleget tenni az alaptörvénynek, az ugyanis csökkentést ír elő. Attól viszont nem kell tartani, hogy az unió elmarasztalná az országot, miután Brüsszelnek három év átlagában kell az adósság mérséklését felmutatni.”