A fejünk fölött

2015. február 27. 08:37

Az EU és az USA között tervezett szabad kereskedelmi egyezmény olyan horderejű változásokat hozhat, amelyek mellett kevésbé fontos, hogy például Vietnammal hány kétoldalú megállapodást sikerült aláírnunk.

2015. február 27. 08:37
Kiss Gergely
Magyar Nemzet

„Sok szó esik a keleti nyitásról, a külgazdasági mozgástér növelésére tett kísérletekről, az illiberális államokról és a mindezek körül kibontakozó politikai vitákról. A vigyázó szemeket azonban nem árt nyugat irányába vetni. Az Európai Unió és az Egyesült Államok között tervezett szabad kereskedelmi egyezmény olyan horderejű változásokat hozhat, amelyek mellett kevésbé fontos, hogy például Vietnammal hány kétoldalú megállapodást sikerült aláírnunk az elmúlt években.

Ha pusztán azt nézzük, hogy a szabad kereskedelmi egyezmény az áruk, a szolgáltatások piacra jutásának javítását, a beruházások szabályozási akadályainak lebontását és a felek közötti együttműködés erősítését segíti majd elő, akkor valóban szépen csengő célokról beszélünk. Érdemes azonban a körvonalazódó tervek mélyére nézni. Igaz, ez nem egyszerű, hiszen a tárgyalások iratait harminc évre titkosították, ami a demokrácia csődje. Azért így is kiderült egy-két olyan elképzelés, amelyek döbbenetes következményeket sejtetnek.

Csúnya világot sejtet, ha a multinacionális vállalatok pellengérre állíthatják a kormányokat. A tervezett szabad kereskedelmi egyezmény leginkább vitatott passzusa pont ezt tenné lehetővé. Így az unióban befektető amerikai cégek beperelhetnék a tagállamok kormányait, ha azok – például a lakosság védelméért egészségügyi, fogyasztóvédelmi vagy környezetvédelmi céllal – olyan jogszabályokat hoznak, amelyek veszélyeztetik a nyereségüket. Természetesen adott esetben az európai társaságok is perelhetnék az Egyesült Államok kormányát, ám ez kevés vigaszt jelent.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 17 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Mich
2015. február 27. 14:25
Az MNO játssza az ellenzékit, annak ellenére, hogy a kormány már régen képviseli azt, amit az ellenzék csak most kezdett szajkózni...
KannibálTatárÚr
2015. február 27. 09:27
Maroš Šefčovič Az Eurobizottság alelnöke, az energie-únióért felelős biztos. JUDr. Maroš Šefčovič, PhD., hivatásos diplomata 1966 július 24.-én született. (A JUDr. - jogász dr, PhD - tudományos fokozat). Főiskolai tanulmányait 1984-ben a pozsonyi közgazdasági egyetemen kezdte. 1985-1990 között a moszkvai Nemzetközi Kapcsolatok Intézetén tanult. A pozsonyi Jogi Egyetem 1994-ben a moszkvai tanulmányai alapján jogi doktori címet (JUDr.) adott neki (nosztrifikáció). A Jogi Egyetemen 1996-2000 közötti tanulmányai alapján kapta a tudományos fokozatot jelentő PhD. címet. Ez a jogász felelős az energiaúnióért, amelyik az uniós tagországok energia-exportáló országokon való függőségét akarja megszüntetni. Az egyik szlovák hozzászóló megjegyezte: Az Uniótól való függőséget kell csökkenteni, nem az energia-exportáló országoktól valót.
C.Dömötör
2015. február 27. 09:08
" a tárgyalások iratait harminc évre titkosították" Már megint. Csak nincs valami tikolnivalójuk? Attól tartok, hogy az amerikaiak ezt ránk erőszakolják, ha tetszik, ha nem. Mert ahol az akarat..... A hűbéresek meg ne ugráljanak.
vigyor
2015. február 27. 08:51
Kérdés, hogy ha csak az ominózus passzust vétóznák meg, akkor átírnák-e.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!