A csendes amerikai

2015. február 13. 11:32

A csendes amerikai tehát elhagyja Budapestet. Megtehette, amit egy karrierdiplomata nem: rámosolygott az országra. Néhány hét alatt, meglehet akaratán kívül, de nem ellenére, Budapest közismert lakója lett. A sokak szerették, a kevesek utálták.

2015. február 13. 11:32
Friss Róbert
Népszava

„Nem volna abban sem semmi különös, ha André Goodfriend nem családi okok miatt hagyná el Budapestet, bár sokatmondó, hogy a nagykövetség szerdai közleményében külön is kiemeli: »Kérjük a médiát, tartsa tiszteletben a Goodfriend család magánéletét«.

(...)

Nem ezt látjuk. Washingtonnak az égvilágon semmi oka, hogy a diplomata akár néma visszahívásával is bármi olyat tegyen, amit az Orbán-kormány gesztusként értékelhetne, mint apró győzelmet a Washington elleni harcában. Hallgatva Bell nagykövetet pedig biztosak lehetünk benne: a lényegét tekintve az amerikai vonal aligha változik.

A csendes amerikai tehát elhagyja Budapestet. Megtehette, amit egy karrierdiplomata nem: rámosolygott az országra. Néhány hét alatt, meglehet akaratán kívül, de nem ellenére, Budapest közismert lakója lett. A sokak szerették, a kevesek utálták. Többen többet vártak tőle, mint amennyit tehetett.

Nem rajta múlt, hogy dolgavégezetlenül távozik.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 133 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
catalina9
2015. február 14. 10:12
Arthur Miller: Az ügynök halála.
Negue
2015. február 14. 09:54
"A sokak szerették, a kevesek utálták. " Tehát többen vagytok? :DDDDDDDDD "Nem rajta múlt, hogy dolgavégezetlenül távozik.” Istennek hála!
Alamio
2015. február 14. 09:13
Goodfriend, a Csendes amerikai? Hát nézzük! Pyle egy hatalmas önbizalommal, és mély meggyőződéssel rendelkező karakter, aki egy elmaradott, a nyomorból és a gyarmatrendszer igájából kitörni vágyó országba érkezik. Hamar felismeri, hogy a gyarmatosítóknak sem erejük, sem szándékuk nem elegendő a hatalom fenntartásához, miközben az ország egyik felében már a kommunizmus tombol. Ezért robbantásokkal, valamint egy szélsőséges erő (Thé tábornok) támogatásával próbálja meg kialakítani a száraz olvasmányaiban leírt 3. erőt. Csakhogy a valóság sohasem egyezik a szobában megírt könyvekkel. Mélyen beleavatkozik egy idegen ország idegen belpolitikájába; rombol, és közben azt hiszi, hogy épít. Valóban van elegendő áthallás, csak nem biztos hogy az, amit Friss ehhez akart fűzni. Így jár az, aki úgy hivatkozik egy könyvre, hogy csak a jól hangzó címét ismeri.
Fakutya Vigyora
2015. február 14. 00:06
Tom Ripley Der amerikanische Freund.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!