A jutalom mintaállama

2015. február 26. 08:05

Sikerrel hitették el a térség – és benne Magyarország – népével, hogy a rendszerváltás egyenlő a nyugati jóléttel, vagy még inkább a nyugati fogyasztási szinttel.

2015. február 26. 08:05
Bogár László
Bogár László
Magyar Hírlap

Amikor egy »új állam« felépítésének szükségességéről beszél, Applebaum nem teszi fel azt a kérdést, hogy miért is kell új állam, mi van a régivel, s az miért nem jó. Hogy Ukrajna vajon miért van sokkal nyomorúságosabb helyzetben anyagilag, fizikailag és főként lelki, erkölcsi, szellemi szempontból, mint a rendszerváltás előtt volt. És nyilván azért nem teszi fel, mert akkor kiderülne, hogy ez a nyomor a negatív lenyomata annak, hogyan működnek a Nyugat kifosztószivattyúi. Hogy a Nyugat dédelgetett kedvencei – például Julija Timosenko, a dollármilliárdos »gázhercegnő« – fosztották ki kisebb részben »saját zsebre« dolgozva, nagyobb részt a nyugati multinacionális óriások profitjait hizlalva. Tehát, hogyha a Nyugat most »annyi pénzt« adna Ukrajnának, amennyire csak szüksége van az új állam felépítésére, álmai valóra váltására, akkor is csupán egy töredékét csorgatná vissza a cinikus gátlástalansággal onnan kiszívott összegeknek. Arról már nem is beszélve (illetve nagyon is beszélve), hogy Oroszország és annak oligarchikus kollaboránsai (élükön Borisz Jelcinnel) addig szintén dédelgetett kedvencek voltak, amíg a szabad rablást előzékenyen és diszkréten segítették.

Addig az is legfeljebb »jelentéktelen demokratikus botlásnak« számított, hogy Jelcin egy nézeteltérés nyomán 1993 őszén egyszerűen nehéztüzérséggel lövette szét saját parlamentjét, amikor az egy árnyalattal kevésbé kívánt volna gátlástalan kollaboráns lenni, mint ő. Arról meg aztán végképp nem esik szó, hogy Putyin mindössze ezt a brutális szabad rablást szeretné némileg mérsékelni, és azért sem lelkesedik túlságosan, hogy Ukrajnát most éppen ugyanebbe a csapdába próbálják betuszkolni. Szóval Anne Applebaum egy kétségtelenül ügyes és ravasz csavar nyomán ugyanazt a birodalmi logikát követi kíméletlenül, mint az impérium urai a Terror Házában átvett Petőfi-díjával együtt.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 53 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
csombor
2015. február 26. 16:41
Én csak amiatt aggódom a fogyasztási modell okán, hogy hova fér el annyi cukrászda még Bécsbe', ha az összes ukrán is ott fog nyitni üzletet?
Vadjoe
2015. február 26. 12:58
Nem kell ide komprádorszivattyú, meg gonosznyugat. A Nyugat is a saját érdekeit nézi, mint bárki más. A lényeg az, hogy attól még nem fog jól működni egy ország, mert a nyugat azt mondja rá, hogy jól működő mintademokrácia, és bravo, meg így tovább. Ez ennél sokkal bonyolultabb.
Tündér_Lala
2015. február 26. 10:34
Kéremszépen, ez az oligarcházás azért nevetséges... Tessék tudomásul venni, hogy ez a világ erre van felépítve. Nyugaton nincsennek oligachák ? Akkor Rotschildék micsoda ? A politikát pedig az oligachák irányítják a politikusokon és a médián keresztül. A politikusok a zsebükben vannak (az utolsó aki ellent próbált mondani nekik Kenedy volt, tudjuk mi lett a sorsa) A választások pedig nüansznyi különbségekről szólnak legfeljebb, bárkire szavaznak az emberek ugyanazt a szekeret tolják. A rekapitalizált országokban kialakult olichargizmus pedig a nagy nyugati társaik kiszolgálásából alakult ki (többnyire jókor voltak jó helyen és elég lelkiismeretlenek voltak hozzá, hogy hazájuk érdekeit elárulják és ezért a díjazást besöpörjék). Putyin azért lett fekete seggű, mert a (természeti)vagyon átjátszását megtorpedózta és megkövetelte, hogy lgalább részben az orosz emberek életét szolgálják ezek az erőforrások és magánvagyonok. Természetesen ez nagyon nem tetszik azoknak, akik ezt is a saját zsebükbe tömködték volna. A különbség legfeljebb az emberek relatív jóléte körül van, mert keleten az emberek szegényebbek. De ne tévedjünk nyugaton is megy lefelé a kerék, ami abban jelenik meg, hogy "a jóléti állam nem finanszírozható". Nem a fenét, csak a világ termelési szerkezetét nem kellett volna megváltoztatni, az elosztási arányokat nem kellett volna a világoligarchák javára eltolni. (Persze a kommancs ideologia fenyegetésének hiánya lehetővé tette ezt.)
tango47
2015. február 26. 09:56
Putyin csak visszakéri a babaruhát (Hrustyov ajándékát). Nem elegáns, de ilyen is van.)
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!