„Mégis, hogy gondoltad ezt – miért kellett ennyire hirtelen reagálnod, ráadásul kritikusan fogalmaznod az elhunytakat illetően, illetve számítottál-e ezzel a hatással?
Valamelyest számítottam támadásokra, de ekkora gyűlöletáradatra, bevallom, magam sem gondoltam volna. Nem akartam megosztó cikket írni, csupán megpróbáltam megérteni az eseményeket. Elmondom, mi történt valójában. Ülök a szerkesztőségben, s érkeznek hozzám a hírek. Teljesen ledöbbentett a párizsi esemény, egy másik szerkesztőség elleni terrorcselekmény, ahogy mindenkit. Mivel életemben nem hallottam korábban erről a lapról, akkor szembesültem vele, hogy mi is áll a háttérben. Újságírói feladatomnak tartom, hogy információkat közzétegyek, s ezúttal is ez a szándék vezérelt: megosztani az olvasókkal, milyen lapról van szó. Eszem ágában nem volt meggyalázni a Charlie Hebdo munkatársait. Egy dolog a terror, amit mélyen elítélek, de érdemes szembenéznünk azzal is, amit a rajzok sugalltak.
Tegyünk tisztába egy alapvető dolgot! Vannak, akik úgy értelmezték az írásodat, mintha egyenlőséget tettél volna a gyilkosság és a vallásgyalázó grafikusok tette között. Tényleg így gondolod, vagy sem?
Újságírók vagyunk. Nagyon fontos, hogy megfelelően használjuk a szavakat, s helyesen értsük őket. Morális értelemben szó nincs azonos fokú tettről, szerintem a jó Isten is más mércével méri a két dolgot. Azt gondolom viszont, hogy a maga körén belül mindkettő fundamentalista, szélsőséges cselekedet. Az egyik fegyverrel emberéleteket oltott ki, a másik a toll eszközével vallásokkal gúnyolódott, szellemi pusztítást végzett. Morálisan természetesen milliószor jobban megbélyegzendő az a szélsőséges eszmerendszer – ha lehet egyáltalán annak nevezni –, amit a dzsihádisták képviseltek.
Azt viszont felvetetted, hogy a gúnyolódók is tehetnek arról, ami bekövetkezett. Mivel ebben mi ketten egyetértünk, álkérdésnek, alákérdezésnek pedig nem adok teret, inkább azt kérdezem: szerinted miért nem értik meg a vita túlfelén állók azt, ami a legegyszerűbb logika mentén is nyilvánvalónak tűnik?