Kisebb hiány, magasabb növekedés

2014. december 21. 13:45

Nem volt igazuk azoknak a szkeptikusoknak, akik év elején már húzták a szájukat, hogy magas a deficit. Interjú.

2014. december 21. 13:45
Varga Mihály
Magyar Hírlap

Számos szakértő, köztük a jegybank stábja is azt jósolja, hogy az idén alacsonyabb lehet az államháztartási hiány a kormányzati tervnél. Osztja-e ezt a várakozást? 

Szerintem is alacsonyabb lesz a hiány annál, mint amivel terveztük erre az évre. Ez GDP-arányosan valahol 2,5-2,9 százalék között lesz. Én a deficit év végi számát 2,6-2,7 százalékra várom, ugyanakkor a hiány végső alakulása sok mindentől függ. Pél­dául jelentős szerepe van annak is, hogy a minisztériumok, a költségvetési intézmények hogyan tudták a gazdálkodásukat lezárni. Sokszor az történik, hogy a decemberi véghajrában szerződéseket nem kötnek meg, felduzzadnak a maradványösszegek, nehéz kiszámítani az év végi számot. De valóban arra lehet tippelni, hogy alacsonyabb lesz a hiány a tervezettnél. 

Mi lesz a különbözet sorsa?

Ha kisebb lesz a hiány, akkor kisebb lesz az adósságállomány is. Annak örülünk, hogyha évről évre azt tudjuk üzenni az embereknek és az Európai Uniónak, stabilan és tartósan három százalék alatt van a magyar államháztartás hiánya. 

Mi áll az egyenlegjavulás hát­terében? 

Ebben az évben magasabb lett a növekedés, s ez segítette a központi bevételek kedvező alakulását. Szeptember, október és november hónapban egymást követően többlete volt az államháztartásnak, decemberben is arra számítunk, hogy ez így lesz. Nem volt igazuk azoknak a szkeptikusoknak, akik év elején már húzták a szájukat, hogy magas a deficit. Szinte minden évben úgy alakul, hogy a hiány az év elején meglódul, aztán az év második részében kedvezően alakulnak a számok. Most az a váratlan helyzet állt elő, hogy még a várakozásainknál is kedvezőbben alakult a második félév. 

Gazdasági növekedés tekintetében mi a tárca végső várakozása, és hogyan alakulnak a makropálya más részei? 

Az idén 3,2 százalékos növekedéssel számolunk, és jó esélyünk van arra, hogy ezzel a bővülési mértékkel az Európai Unió huszonnyolc tagállama közül a dobogóra kerülünk. Volt olyan negyedévünk, amellyel az idén az elsők voltunk a közösségben. A második negyedévben 3,9 százalékkal nőtt a GDP. Eközben infláció tekintetében historikus, hatvanas éveket idéző számokat hozunk, 1963-ban volt utoljára 0,7 százalékos a pénzromlás, pontosabban a pénzjavulás mértéke. Miközben adósságállományunk függ az árfolyamszinttől, addig arra számítunk, hogy képes lesz GDP-arányosan a csökkenésre.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 124 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
BőröndÖdön
2014. december 22. 11:31
A fél ország belerokkan,de a számaink szépek...
Laibach
2014. december 22. 08:11
"..A befektetők a kötvényjegyzési folyamat során összesen 2,2 milliárd USD értékben adtak ajánlatot, ezáltal az Eximbank a kötvényeket 4%-os fix kamatozással és 4,15%-os kibocsátási hozammal árazta be.." "..Az EUR devizanemre átszámított, 2,5%-os szintet megközelítő finanszírozási költség így minden idők legkedvezőbb magyar állami vagy állami tulajdonú banki kötvénypiaci tranzakciójának.." "..Az EUR devizanemre átszámított, 2,5%-os szintet megközelítő finanszírozási költség.." Dollár VAGY euro-ról beszélgetünk??????? "..Eximbank a kötvényeket 4%-os fix kamatozással és 4,15%-os kibocsátási hozammal árazta be..." Tetszik tudni olvasni???
incze
2014. december 21. 20:48
:D
Akitlosz
2014. december 21. 16:15
Életszínvonal: Magyarország = 1 Liechtenstein 11,09 Svájc 7,51 Norvégia 6,18 Luxemburg 5,83 Dánia 4,45 Ausztria 4,43 Németország 4,37 Svédország 4,31 Franciaország 3,97 Finnország 3,92 Európa 2,65 Szlovénia 1,99 Szlovákia 1,52 Csehország 1,42 Horvátország 1,06 Magyarország 1 Ukrajna 0,33 Moldova 0,27 Magyarország már Szlovákiától is leszakadt és esély sincsen már csak a szlovákiai életszínvonalra sem, nemhogy az ausztriaira. :-(
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!