Beijedtek Orbán javaslatától a németek, fel is mondták gyorsan a sablondumát
Orbán még mindig nem azt teszi, amit elvárnának tőle a németek.
A Fideszen belül eddig is voltak ellentétek, hatalmi harcok, csak annyira le voltak fojtva, hogy most meglepetésként hat a konfliktusok nyilvánosságra kerülése. Interjú.
„A Századvég az elemzéseiben, a miniszterelnök az interjúiban azt hangsúlyozza, természetes a népszerűség csökkenése, majd a ciklus második felében fordítanak. Talpra tudnak még állni?
Ez a remény. És nem is teljesen alaptalan, hiszen az előző ciklusban álltak ennél lényegesen gyengébben is. Ez a remény persze ott él a szocialistákban is Őszöd után. Hogy a »Feri majd ebből is jól jön ki«. Nem jött ki jól. Ennek ellenére úgy gondolom, egyedül Orbán képes arra a Fideszben, hogy ezen a helyzeten változtasson. Kérdés, hogy elég-e a kommunikáció, vagy ehhez már sokkal több kell. A közhangulat a legnagyobb ellenfél? Látszatra igen, de az okokat máshol kell keresni. Itt nemcsak a véleményklíma változott meg, hanem valamilyen betegség rágja a Fidesz testét. Elég-e ilyenkor a sápadt beteget kirúzsozni? Azt hiszem, itt valódi kúrára lenne szükség: rendezni kellene a viszonyt az amerikaiakkal, megoldani valahogy a Simicska-kérdés, és véget kellene vetni a párton belüli vetélkedésnek. Nem véletlen, hogy nem hatnak most a kommunikációs ellenoffenzívák.
Vegyük egyenként. Belső konfliktusok?
Soha korábban vezető fideszes politikusokkal kapcsolatban ennyi negatív hír nem jelent meg. S nem nagyon jöhetnek máshonnan, csak belülről. Ez valahol természetes, így működnek a politikai szervezetek, a szereplők versengenek házon belül is. Ami Fidesz-specifikus: a párt vezetése átalakult a korábbi időszakhoz képest, tünedezik az az erő, ami a korábbi generációt még a szakkollégiumi évek óta – akár baráti alapon – összetartotta. A fiatalabbak már klasszikus hatalmi politikát folytatnak. Ezeket Orbán eddig megpróbálta az erős tekintélyét latba vetve, illetve különféle hatalmi technikákkal, kamarillapolitikával keretek közé szorítani. Ha viszont megrendül egy ilyen politikai vezető tévedhetetlenségébe, zsenialitásába vetett hit, akkor a belső harcok kikerülnek a nyilvánosság elé. Ez történik éppen.
Miért rendült meg ez a hit? Orbán idén háromszor győzött.
Mert a politikában soha nincs pont. Folytatódott a történet a választások után is. Ugyanakkor közhely: ciklus közben egy feltörekvő politikus számára az igazi ellenfél nem az ellenzék padsoraiban ül.
Gyülekeznek a Brutusok?
Tele van Brutusokkal a Fidesz, mint bármelyik másik párt. Kérdés, hogy kialakul-e egy olyan helyzet, amikor egy Brutus meghozza azt a bizonyos döntést. A Fideszen belül eddig is voltak ellentétek, hatalmi harcok, csak annyira le voltak fojtva, hogy most meglepetésként hat a konfliktusok nyilvánosságra kerülése.
Hogyan tudná ezt mederbe terelni Orbán?
A siker ígéretével. Ha továbbra is azt hiszik a szereplők, hogy ezt a siker Orbán szállítani tudja. Addig nem lesz lázadás a Fideszben, amíg a vezetői úgy gondolják, »hogy Orbán a pártból kilépve, másik pártot szervezve meg tudná verni őket«. Ha viszont ez a hit elillan, akkor az ifjú törökök egy percig sem fognak hezitálni.”