Devizás titkok

2014. december 14. 09:43

Jövőre végleg lezárul a devizahiteles történet Magyarországon: a nagypolitika több nekiveselkedés után elszámoltatja a bankokat, forintosítja a kölcsönöket.

2014. december 14. 09:43
Szajlai Csaba
Magyar Hírlap

„Ám térjünk vissza az alapkérdésre, miszerint: ki nevet a végén? A bankok vagy az adósok? Gyaníthatóan egyik fél sem. A hitelintézetek mintegy ezermilliárd forintos terhet kapnak a devizakölcsönök végső kivezetésével a nyakukba, míg az ügyfelek a korábban remélt »egykori« árfolyamon történő forintosítás helyett a jelenlegi piaci kurzussal kell, hogy beérjék. Írtam már róla, de most is szívesen rögzítem: ha mindez nem így történne, pénzpiaci pánik is kialakulhatott volna Magyarországon. Bár a vagyoni átrendezések végső számláját még nem látjuk, a negatív kötelezettség döntő része az államilag is elmarasztalt bankszektorra jut. (...)

Tudni kell, hogy a jövő év végére lezáruló sztori »véres része« már ott van a banki mérlegekben. Bő 330 milliárd forintos veszteséget produkált a hazai bankszektor az első háromnegyed évben. Az árfolyamrés semmissége és a visszamenőlegesen jogtalannak ítélt szerződésmódosítások nyomán a piaci szereplőknek céltartalékolniuk kellett, és most ennek látjuk a negatív eredményét. A bankszektor kvázi zombi üzemmódban van: ha nincs az MNB növekedési hitelprogramja, akkor alig lenne hitelezés Magyarországon, márpedig gazdasági bővülés nincs banki hitelek nélkül. A jegybank projektjének számai impozánsak, ami azt jelzi: lenne éppen igény alacsony kamatozású banki kölcsönre a vállalati szférában. Tehát zajlik a bankrendszer átalakítása, de az állami törekvésekből még alig-alig rajzolódik ki egy halmaz. Eközben a devizahiteles ügyek miatt »felheccelt« társadalomnak is be kell látnia, hogy versenyképes bankszektor, egészséges lakossági piac és önállóan nőni tudó vállalati hitelezés nélkül aligha működik a gazdaság és »üzemel« az ország. 

Miután a pénzügyi ágazat »veszélyes üzem«, ultrakemény, kiterjedt szabályozás alá kerül 2015-től. Innét kezdve azonban hagyni kellene, hogy betöltse alapvető funkcióját.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 31 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
BőröndÖdön
2014. december 15. 09:12
A fidesz alatt lett bevezetve,Járai úrnak külön köszönet,most pedig vége.
heep
2014. december 14. 15:46
"A jegybank projektjének számai impozánsak, ami azt jelzi: lenne éppen igény alacsony kamatozású banki kölcsönre a vállalati szférában." Szerényen megkérdezném, hogy akkor mi búbánatos faxért költ 300 milliárdot az MNB ingatlanra meg közgazdászképzésre? Miért nem tolta bele ezt a pénzt is a projektjébe? Egyébként az elmúlt 25 év legszégyenletesebb játékát folytatta a kormány az elmúlt 4 és fél évben a deviza elszámolású hitlesekkel. Már 2010-ben meg kellett volna oldania az egészet. Akkor kellett volna elszámoltatnia a bankokat az árfolyam trükközéssel, az egyoldalú kamatemeléssel. Megvizsgálni, hogy tényleg devizából váltott forintot adtak-e ki a hiteleseknek. Ha igen akkor azonnal átváltatni a hiteleket forintra a felvételkori árfolyamon. Ha nem akkor meg az egész balhét a bankok nyakába varrni, minden teherrel együtt. Az alaptőke és a mindenkori jegybanki alapkamaton újraszámoltatni a hiteleket és aszerint fizettetni tovább a részleteket vagy ha már kifizette akkor a különbözetet egy összegben (30 napon belül) visszafizettetni a hitelfelvevőknek. Egyébként az addigi túlfizetéseket is hasonló módon egy összegben (30 napon belül) kellett volna azoknak a hiteleseknek is, akiknek még nem járt le a futamidő, vissza utalni a számlájukra. De négy és fél évig tököltek, tologatták a labdát a kúriára, aztán a végén meg jól kibasztak az emberekkel. Azért még szép a világ.
radical
2014. december 14. 15:33
Elvakult fideszes bértollnok!
Jancsipapa
2014. december 14. 13:53
-" A hitelintézetek mintegy ezermilliárd forintos terhet kapnak a devizakölcsönök végső kivezetésével a nyakukba"- --Ez az ezermilliárd forintos "teher" csak a számított és várt irreális bevételhez mérve igaz.A világ szerencsésebb régióihoz mérve viszont még mindig igencsak busás bevétel ...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!