Rugalmas elszakadás

2014. december 03. 09:31

Háború van. Ha nem is a szó szoros értelmében, átvitt értelemben azonban egyre zajosabb az Oroszország és a Nyugat között zajló geopolitikai ütközet.

2014. december 03. 09:31
Stier Gábor
Stier Gábor
Magyar Nemzet

Háború van. Ha nem is a szó szoros értelmében, átvitt értelemben azonban egyre zajosabb az Oroszország és a Nyugat között zajló geopolitikai ütközet. Ennek része az is, hogy Kelet-Ukrajnában messze nem csupán virtuálisan dörögnek a fegyverek és naponta halnak az emberek, mint ahogy a harc a szankciók révén kiterjed a gazdaságra, és javában dúl az információs térben is. Washington és Moszkva áll egymással szemben, az elefántok viaskodásába azonban belerángatták az Európai Uniót, a haragos bikák közé szorulnak a saját utat keresve a csordától elkóborlók, mint Magyarország, Ukrajnában pedig a bevadult ormányosok lassan teljesen letapossák a füvet. A fő cél Oroszország meggyengítése, kiszorítása az európai energiapiacról, járulékos veszteségként pedig elkönyvelhetjük Ukrajna destabilizálódása, esetleges szétesése mellett az eurázsiai geopolitikai térség megosztását, Moszkva és Brüsszel elhidegülését, s végső soron Európa további gyengülését is.

Ebben a háborúban a Nyugat egyre nagyobb nyomás alá helyezi a Krím visszacsatolásával hosszú és bonyolult játszmába bonyolódott Moszkvát. Aligha véletlenül, de esik az olaj ára, vele zuhan a rubel, a nehezen, európai részről meglehetősen vontatottan induló, majd a maláj gép tragédiájával varázsütésre megkeményedő szankciók elvágják az orosz cégeket nemcsak az energiaszektor modernizálása miatt kulcsfontosságú csúcstechnológiától, de a befektetésektől és a hitelforrások többségétől is. Ezzel párhuzamosan Washington a hidegháborús logikát követve egyrészt vállalhatatlan katonai akciókba igyekszik belerángatni Moszkvát, másrészt minden lehetséges módon próbára teszi az orosz gazdaság teherbíró képességét. A Kreml ez idáig jól mérte fel lehetőségeinek a határát, így legfeljebb úgynevezett proxy-háborúba bonyolódik, mint ahogy a költségvetését sem hagyja megroppantani, s a körülmények kényszerítő hatására még az olyan presztízsberuházását is kész elengedni, mint a Déli Áramlat.

 

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 12 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
líder_máximó
2014. december 03. 15:59
Stier, Putyin csicskása volt mindig, most sem tagadja meg magát. Elfelejtetted hozzátenni: ezt a háborút is elvesztettétek.
ppix
2014. december 03. 10:19
"mint ahogy a költségvetését sem hagyja megroppantani..." Muhahahaha. Ez a majom hol él? Az orosz állami bevételek kb. 50%-a az energiahordozókból jön. Szerinte nem roppant _már_ meg a költségvetés, amikor 30%-ot esett az olajár. Szánalmas mesebeszéd, ez olyan rugalmas elszakadás, mint amit a németek gyakoroltak 1942-45 között :) :)
kuwiq
2014. december 03. 10:06
Végre valaki felfedezte, hogy a projekt leállítása egyben a kínai vezeték építésének preferenciáját is jelenti, s mint ilyen, nem feltétlenül jó Európának. Ja, ez a cikk nem szemlézett részében van. Hamarosan kiderül, hogy időben vagy későn sikerült Putyint provokálni az ukrajnai eseményekkel. Ha az oroszok kibírják a gazdasági nyomást, akkor későn.
vigyor
2014. december 03. 09:59
...az amik a hatalomgyakorlás legrégebbi módszerét választották, miszerint csinálj válságot, hogy szükség legyen rád.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!