A kínai-orosz közeledésről

2014. december 02. 16:29

Most, hogy Oroszország kellemetlen megreccsenése nyomán sokan a kínai-orosz szövetség együttdübörgésétől várják a Nyugat újabb rettegnivalóját, érdemes észrevenni a sokszor elfelejtett nagyságrendeket.

2014. december 02. 16:29
Rajcsányi Gellért
konzervatívanarchista

Most, hogy Oroszország kellemetlen megreccsenése nyomán sokan a kínai-orosz szövetség együttdübörgésétől várják a Nyugat újabb rettegnivalóját, érdemes észrevenni a sokszor elfelejtett nagyságrendeket.

Oroszország a maga lakosságával szinte pontosan úgy aránylik Kínához (143 millió az 1,35 milliárdhoz), mint Kanada az USA-hoz (35 millió a 319 millióhoz).

A nemzeti össztermék tekintetében Oroszország (2097 milliárd dollár) és a nála négyszer kisebb lakosságszámú Kanada (1827 milliárd dollár) pont egy súlycsoportban vannak; miközben az USA világelső a nemzeti össztermékben (16000 milliárd dollár), Kína pedig 9240 milliárd dollárnál tart.

Oroszország ugye a világ legnagyobb területű (17 millió négyzetkm), Kanada a világ második legnagyobb területű (10 millió nkm) országa, míg Kína (9.572 millió nkm) és az USA (9.526 millió nkm) területei szinte pontosan megegyeznek.

Oroszország és Kanada is rendkívül gazdag ásványi kincsekben. A különbség viszont az, hogy Kanada déli szomszédja, az USA egy vele szövetséges, baráti, szinte egylényegű angolszász liberális demokrácia; míg Kína és Oroszország viszonyáról és politikai rendszeréről ez enyhén szólva sem mondható el. És az oroszok soha nem lehetnek biztosak abban, hogy Kína nem fogja egyszer lenyelni magának Szibériát; de legalább mindkettejüknek vannak atomfegyvereik.

Oroszország Ázsia Kanadája, csak utóbbi atomfegyverek birtoklása nélkül is nyugodtan alhat; míg Oroszország a lakosságban közel tízszer, gazdaságilag lassan ötször nagyobb Kína árnyékéban töprenghet azon, nem lesz-e egyszer túl nagy étvágya a jövőben egyre inkább általa is táplált sárkánynak. Az orosz-kínai közeledés során inkább az oroszoknak, mintsem a Nyugatnak lesz több aggódnivalója.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 61 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
fradi44
2014. december 18. 08:43
Kína megelőzte az USA-t. Csak halkan mondom.
mustarharmas
2014. december 02. 23:38
Igaz. De. Akinek itt a fejleményeket látva nagyon kell aggódnia, az Kína. Látva az ellene formált ázsiai szövetséget, látva, hogy hogyan készítik ki az amik az oroszokat. Látva az ukrán es arab felfordulásokat, tudhatja, hogy ő lesz a következő. És ilyenkor jól jön, ha egy közepesen erős szomszédod (az oroszok) kellően csalódott a te ellenfeleidben. Akkor szövetségesek lesznek. Ergé...így is lehet.
zolka50.50
2014. december 02. 23:28
Kínától most épp a britek kaptak egy jókora pofont: egy parlamenti küldöttséget nem engedtek be Kínába (kitiltották őket!), akik Hongkongban akartak vizsgálódni. A kínaiak közölték velük, hogy a britek csak vizsgálódjanak otthon.
Corporate Soldier
2014. december 02. 21:42
Nocsak, olvastál Tom Clancy-t, rajcsányi?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!