CIA-jelentés: Embertelen és sikertelen amerikai hírszerzés

2014. december 10. 10:02

Mostanra, amikor 9/11 veszélye nem nyomja már úgy rá a hatását a mindennapokra, kérdéses, hogy az amerikai (és a nemzetközi) közvélemény megértően áll-e majd a fejleményekhez.

2014. december 10. 10:02
Mészáros Tamás
DiploMaci

Összességében tehát azt láthatjuk, hogy a kép, amelyet már-már riogatóan szoktak lefesteni a CIA-ról, sajnos igaz. A Központi Hírszerző Ügynökség, visszaélve az elnöki felhatalmazással, olyan módon próbált harcolni a terrorizmus ellen, amelyre a jelenlegi emberjogi alapkövek nem adnak, nem adhatnak jogot. Ráadásul – nem mintha ez kifejezetten fontos lenne egy ilyen elvi kérdésben, de – még csak nem is értek el sikereket az erőszakos technikákkal. Az ENSZ és más jogvédő szervek mára egyértelműen kijelentették, bíróság elé kell állítani a program felelőseit, mert amennyiben ez nem történik meg, a kínzás opcionális lehetőség marad minden amerikai elnök számára. Barack Obama azonban úgy tűnik, hogy inkább a jövőre fókuszálna, és nem nyitná fel ennél jobban a múlt sebeit. Ezt a felfogást erősíti az Igazságügyi Minisztérium is, amely jelenleg nem kíván feljelentést tenni a feltételezett bűnösök ellen.

Mostanra, amikor 9/11 veszélye nem nyomja már úgy rá a hatását a mindennapokra, kérdéses, hogy az amerikai (és a nemzetközi) közvélemény megértően áll-e majd a fejleményekhez, valamint hogy a kormányzatnak sikerül-e mostantól hatásos felügyeleti jogokat szereznie a jövőbeli CIA programok felett. Az első reakciók alapján a társadalmi támogatottsága meglesz hozzá, sőt, valószínű, hogy a nemzetközi nyomás is hasonlót fog elvárni az országtól.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!