Az Obama-álom vége

2014. november 06. 10:39

Ha a tehetség, a megvalósításra való képesség nincs arányban azzal a reménnyel, amit a vezető ébreszt, olyan csúfos hanyatlás lehet a végkifejlet, mint aminek most tanúi lehetünk.

2014. november 06. 10:39
Zord Gábor László
Magyar Nemzet

„Immár a szenátusban is többségre tettek szert a republikánusok, az alsóházban pedig akkora fölényre, amilyenre a második világháború óta nem volt példa. Nem tudják ugyan semlegesíteni az elnöki vétójogot, de gúzsba kötik Obamát. Ha a rendkívül kiélezetté vált politikai szembenállás miatt az elmúlt években többször is sikerült a fizetésképtelenség határára juttatni a világ legnagyobb hatalmát, akkor az ilyen extrém, és a világgazdaságra veszélyes manőverek lehetősége most még tovább nőtt: a vergődő elnök és az újonnan szerzett hatalmukat próbálgató, szélsőséges elemeket sem nélkülöző republikánusok birkózása nagy hullámokat fog vetni. A helyzet alól nem vonhatja ki magát az óriási adóssághegyet felhalmozott, bürokratikus állam- és hadigépezet sem, amelynek finanszírozását a közelmúltban többször is fenyegette ez az irracionális szembenállás. Egyre nagyobb késztetést érezhetnek arra, hogy érdekérvényesítő mechanizmusaikon keresztül, mint amilyen a katonai-ipari-titkosszolgálati komplexum, felülemelkedjenek ezen a politikai káoszon, kezükben olyan hazai és globális informatikai eszköztárral, amelyre Edward Snowden leleplezése révén vethettünk pillantást.

Obama elnökségének lehanyatlott íve nehezen vonatkoztatható el a birodalmi attribútumokat magára öltött Egyesült Államok sorsának alakulásától. Nehezen feledhető ugyanis az a reménység, amelyet a háborús Bush-éra lezárásának az ígéretével ébresztett úgy otthon, mint világszerte. Az Egyesült Államok világban betöltött szerepének normalizálására, a sokoldalú együttműködésre, a külföldi helyett a hazai nemzetépítésre vonatkozó felvetései ugyanis semmivé váltak. Még mindig vannak foglyok Guantánamón, a Közel-Keleten az amerikai intervenció nyomán káosz keletkezett, konfrontatív lett a viszony Oroszországgal, odahaza pedig olyan reformlépések keresztülerőltetése ébresztett példátlan ellenállást, amelyek minden jó szándékuk dacára homlokegyenest szembemennek Amerika individuális felelősségvállalásra épülő hagyományaival. Az elvonatkoztatás nehéz, de mégis, nagyon fontos a tanulság: ha a tehetség, a megvalósításra való képesség nincs arányban azzal a reménnyel, amit a vezető ébreszt, olyan csúfos hanyatlás lehet a végkifejlet, mint aminek most tanúi lehetünk.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 52 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
csurcsányi
2014. november 06. 23:36
Egy afroamerikai után lehet meg lesz majd az első elnök asszony USA-ban?
csurcsányi
2014. november 06. 23:32
Obama kampányait a BUNGE sok millió dollárral támogatta,most a Bunge kért támogatást,mert úgy látszik,hogy itt is lebukik adócsalással,mint világban már sok helyen.
Zokni
2014. november 06. 15:51
" Ha a tehetség, a megvalósításra való képesség nincs arányban azzal a reménnyel, amit a vezető ébreszt, olyan csúfos hanyatlás lehet a végkifejlet, mint aminek most tanúi lehetünk." - írja INNEN. És? Az ágyban milyen?
Mich
2014. november 06. 15:50
Obamát (és bukását) illetően nem szabad megfeledkezni a Sorostól való függőségről és a Budapestre küldött CIA-majom majomkodásairól...!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!