Riadót fújtak Brüsszelben: rádöbbentek, hogy nagy a baj, és a magyar ötletbe kezdtek el kapaszkodni
Ráébredtek arra, hogy Európa nehezen tart lépést az Egyesült Államokkal és Kínával.
Bizonyára felettébb unja már mindenki, hogy ajnározzuk a kormány makrogazdasági pályáját és a központi költségvetés lemenedzselését.
„De nem akarom bagatellizálni a problémát: sokan élnek méltatlan körülmények között, szegénysorban – felemelkedésükért, amely egyébként rajtuk is múlik, nem pusztán az állam bácsin, még többet kell tenni. A segélyezés azonban láttuk, hová vezet. Akkor inkább a közmunka lehetősége, amely jobb találmány a járadéknál, és az ország legelmaradottabb pontjain nincs is alternatívája.
A másik, újból felkapott sztori, a »becsapott« devizahitelesek története. Az összes szakértői kimutatás szerint átlagosan 25 százalékkal fog csökkenni fizetési terhük a jelenlegihez képest, rendszerszinten pedig jövő őszre megtisztul Magyarország ettől a gondtól – a devizahitelek túlnyomó részét forintosítják. Amúgy a kormány elment a falig: ha hatóságilag nyúlt volna bele a kölcsönök átváltásába, az valószínűleg a bankok alaptőkéjét is »elégetné« – onnét pedig a képlet egyszerű: pénzpiaci pánik Magyarországon. Ezt akarják?!
Reálisan azzal lehet kalkulálni, hogy a pozitív hatások megjelennek a gazdasági növekedésben, a fogyasztásban és a költségvetésben is. Nem mellesleg a 2015-ös büdzsé lényeges jellemzője, hogy az eddigi gazdaságpolitikát folytatja, amely makrogazdasági szinten sikeres. Miután hazánk jelentős külgazdasági kitettséggel bíró ország, minden attól függ – piaci besorolásunk, tőkevonzó képességünk, csődkockázati megítélésünk, hitelminősítésünk, adósságunk finanszírozási helyzete –, hogy alacsony szinten tudjuk-e tartani a költségvetési hiányt, csökkentjük-e az államadósságot, és képesek vagyunk-e fenntartható módon növekedni.”