A kivándorlás következményei

2014. november 11. 21:27

A helyzetet valahogyan kezelni kell, mert egyszerűen nem mondhatunk le ennyi jól képzett magyar állampolgárról.

2014. november 11. 21:27
Lukács Csaba
Magyar Nemzet

„A szomszédokra való mutogatás nem megoldás, a helyzetet valahogyan kezelni kell, mert egyszerűen nem mondhatunk le ennyi jól képzett magyar állampolgárról. De nem szabad arról sem megfeledkezni, hogy a jól képzett kelet-európai munkaerő elcsábítása a »fejlett világ« kőkemény gazdasági érdeke. Térségünkből ugyanis fegyelmezett, jó munkabírású, alkalmazkodó, azonos kultúr- és vallási közegből érkezett munkavállalókat kapnak, akik kevés pénzért végeznek minőségi munkát.

Érkezésükkel nem növekedik a terrorveszély, nem akarnak mecseteket építeni és jellemzően beszélik a nyelvet is (a román kivándorlók ezért mennek előszeretettel Olasz-, Spanyol- vagy Franciaországba, mert a nyelvi rokonság miatt nagyon hamar be tudnak illeszkedni). A diplomás emberek elcsábítása mellett (a klasszikus agyelszívás példája az orvosok átcsábítása jó fizetéssel, vagy a tehetséges egyetemistáknak felajánlott ösztöndíjak, majd a végzés után érkező visszautasíthatatlan állásajánlat) a szociális területen van óriási igény becsületes, megbízható és olcsó munkaerőre.

Ausztriában, Németországban, a skandináv államokban, de még Izraelben is idős emberek ezreit gondozzák olyan, tisztességben megőszült kelet-európai fiatal nyugdíjasok vagy ötven fölötti munka nélküli nők, akik hónapokra kiköltöznek az illetőhöz, és nyugati szemmel nézve kevés pénzért gondozzák őket. A nyugat-európai politikusokat nem érdeklik a kelet-európai szétszakított családok, egyszerűen csak örülnek a társadalom elöregedésével jelentkező új problémák (számukra) megnyugtató megoldásának.

A helyzet tragédiáját jól jelzi, hogy sok kelet-európai országban igen jelentős a hazautalt jövedelmektől való függőség, és a szociális ellátórendszereket jobban megviseli a nagyfokú elvándorlás. Romániában, ahonnan legalább hárommillió ember ment el a középkorosztályból, szülők nélkül maradtak a kisgyerekek és segítő kezek nélkül az idősek. A szakemberek új, eddig nem tapasztalt problémák tucatjait azonosították az »eperszedők árvái« között – az ideiglenesen szülők nélkül maradt gyerekeket azért nevezik így, mert az első tömeges kivándorlás jellemzően mezőgazdasági idénymunka, többek között eperszedés miatt indult Romániából.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 56 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kjkj945
2014. november 12. 14:33
http://mek.oszk.hu/05500/05570/html/jozsef_attila0035.html Sok urunk nem volt rest, se kába, birtokát óvni ellenünk s kitántorgott Amerikába másfél millió emberünk. 1937. május
Box Hill
2014. november 12. 11:30
A helyzetet a kommunisták már kezelték, amikor leszorították a magyar béreket. A szabad szakszervezetek tönkretételével és a rabszakszervezetek bevezetésével a munkások érdekvédelmét tönkretették. Azóta se látok bérharcot részükről. A vezetői oldalon meg tönretették a magyarországi vállalkozói réteget. Kommunista párttitkárokkal és leszármazottaikkal nem lehet a generációkon keresztül kialakult nyugati válalkozástudománnyal versenyre kelni, amire most szükség van. Úgyhogy az elmaradt akasztások mindig visszaütnek.
Akitlosz
2014. november 12. 08:54
Nem a helyzetet kell kezelni, hanem a béreket kellene emelni. Ennyire egyszerű. Lenne. De pontosan csak ezt az egyet nem akarják. Ugyan ki a fene akarna Londonban dolgozni, ha Magyarországon magasabbak lennének a fizetések, mint ott? Hát nem sokan.
káli
2014. november 12. 07:05
Igencsak tetszik hogy sem az okokat,(na jó szőrmentén kicsit,de nem igazán belemenősen) sem pedig a mgoldásokat nem keresi az pedig külön tetszik hogy romániát hozza példának. Ahonnan komoly képzetlen tömegek járnak mezőgazdasági idénymunkára, míg tőlünk a szakképzett tanult emberek mennek el!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!