A magyar ősz érthetetlensége teljesen érthető

2014. november 20. 12:59

Az értelmiségi szereplők, közírók, újságírók, pár kivételtől eltekintve, nem is próbálják meg értelmezni, valójában mi történik, csupán a saját létező logikájukba illesztik be a történéseket.

2014. november 20. 12:59
Jámbor András
Jámbor András
Kettős Mérce

A mostani tüntetéseket lényegében az hívta elő, hogy a hagyományos politikai tér kiüresedett. A politikai elemzők azon csodálkoznak, miért a három választás után jött létre ez a tiltakozás, pedig pontosan ez magyarázza, miért most ez a fellángolás. A választás mint a politikai véleménynyilvánítás tere, teljesen kiüresedett. Míg a korábbi választásokon legalább azt tudtad üzenni, mi nem tetszik neked, idén erre nem volt lehetőség, a Fidesz által átírt rendszerben és ellenzék hiányában értelmetlenné váltak a választások, a feszültséget, amit a rossz kormányzás hozott, máshol kellett kiadni. Maradt az utca. (…)

Ha valóban példát akarunk keresni a mostani történésekre, nem a múltunkba kell visszanéznünk, hanem kitekintenünk a világba. Nyilván nem szükségképpen arról van szó, hogy a tüntetők ismerik ezeket a mozgalmakat, belőlük merítenek példát, de a szerveződés spontaneitása, a düh kifakadása miatt a mostani tüntetések sokkal közelebb állnak ezekhez a megmozdulásokhoz, mint a magyar belpolitika történéseihez. Hiszen ezek a megmozdulások mind a tüntetők szociológiai összetételében, mind az elérési csatornákban, mind az üzenetekben nagyjából úgy néznek ki, mint a jelenlegi »magyar ősz«.

De egyes hasonlóságokra persze a magyar belpolitikában is találunk példákat az elmúlt évekből, és ez nem véletlen. A Hallgatói Hálózat és Az Alkotmány Nem Játék tüntetései sok szempontból hasonlóak voltak a mostani tüntetésekhez, de ez a szervezői körök átfedéseiből adódik, és nem maguknak a megmozdulásoknak a dinamikájából, amik teljesen más alapokkal rendelkeznek; míg azok a tüntetések végig adott szakpolitikákról szóltak, most a szakpolitikák, konkrét ügyek, csak lehetőséget adnak a felháborodás kifejezésére. A szintén sokat emlegetett Milla pedig csak a tömeg nagyságában mutat hasonlóságot a mostani eseményekkel, ők félévenként tudtak nagy tömegeket az utcára vinni (az első néhány, pár héten belül lezajlott Milla-tüntetésen lényegesen kevesebben voltak), és más volt mind a tömeg összetétele, mind az a düh-faktor, ami a mostani tiltakozásokat hajtja.

Ezért is furcsák azok az elemzések, amelyek most az eddig megszokott keretekből kiindulva, a megszokott értelmezési tartományban vezetik le, mi fog történni. Egyrészt, itt nincs szó egységes mozgalomról, csak a megnövekedett politikai aktivizmusról, másrészt pedig nem lehet a szűk pártpolitikai térben értelmezni a dolgokat. Nem a 2018-as választások miatt ment ki senki az utcára, nem 4 év elégedetlensége tört a felszínre, hanem az egész jelenlegi politikai elittel szembeni elégedetlenség. Hiszen ha nem így lenne, akkor a most elégedetlen emberek leszavaztak volna valamelyik ellenzéki pártra. A létező kevés kutatásból, és a tüntetésen készített interjúkból pedig tudjuk, ez többnyire nincs így.

Itt a cél, ahogy feljebb írtuk, nem a hatalom megszerzése, hanem a hatalom korlátozása. A jelenlegi tüntetések célja, hogy megmutassa a kormánynak, hogy egyáltalán van ellenállás vele szemben. A mostani tüntetéssorozattól ezért jelenleg mást elvárni, abba mást belelátni, túlzás.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 24 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
catalina9
2014. november 21. 07:47
Centurio Q 2014. november 20. 16:46 Hogy a Fidesz másfél hónap szervezéssel, profi politikai marketingesek és spindoktorok közreműködésével, állami és haveri visszacsorgatott pénzek becsatornázásával több embert ki tud állítani maga mellett. Mondhatnám, hogy ez nem egy nagy kunszt így." Azért nagyobb kunszt, mint így! "...A lap szerint a liberális nyugati újságírók szemében a "jó fiúk" a fiatal radikálisok, a régi kommunisták és a kisebbségiek. A Nyugat számára az egykori Varsói Szerződés országaiban ma a volt kommunisták a kedvenc irányítók, a volt antikommunisták pedig az új ellenség - írta az Investor's Business Daily című, közel 300 ezres példányszámú amerikai üzleti lap. A cikk szerint ma a Nyugat azt akarja, hogy párttagok, apparatcsikok és kémek irányítsák Kelet-Európát. Az Egyesült Államok és európai szövetségesei azon dolgoznak, hogy országról országra legyőzzék a népi jobbközép kormányokat, és azokat baloldali, illetve balközép kormányokra cseréljék. Ezzel - írta a lap - az a cél, hogy a NATO számára megfelelő kormányok legyenek hatalmon, valamint hogy gyorsított ütemben adják el a közjavakat a külföldi befektetőknek...." Na és akkor még nem beszéltünk az Ökotársféle zsoldoscivilekről, Bitókról, Konrádokról és a névtelenül rejtőzködő hazaárulókról..
tevevanegypupu
2014. november 21. 07:40
Miféle értelmiség és mit kell követni??
atila68
2014. november 20. 17:43
Jaj, gyerekek gyerekek! Felnőtök lassan és azt látjátok, hogy bizony még a viszonylagos jólétért is dolgozni kell. Sokat. Nekem itt ne magyarázzatok, hogy kiüresedett a politikai tér vagy mi a rosseb. Eddig tartott, vége a boldog diákéveknek, a reklámokat elhittétek, de száz szónak is egy a vége. Dolgozni kell 'basszátok meg', vagy mehettek a 'picsába'.
Pinter68
2014. november 20. 17:27
Bingó! Szerencsére, néha azért lehet rendes helyzetértékeléseket is olvasni.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!