A baloldal egyáltalán nem érti az Orbán-jelenséget

2014. október 02. 10:24

Orbán tudja, és ez az egyetlen állandó dolog benne, hogy a politikának a választókról kell szólnia. A baloldal gondolkodásából ez teljes mértékben hiányzik. Interjú.

2014. október 02. 10:24
Török Gábor
Origo

A baloldalon mi fog történni?

A választások után kiderül, kinek mi a stratégiája a belső háborúban. Én arra számítok, hogy Gyurcsány Ferenc elő fog állni azzal, amit már megírt, ő lesz az élharcosa az egységgondolatnak, ami persze nagyon komoly problémákat fog okozni a többieknél. Ki fog derülni, lesz-e egyáltalán az MSZP-nek egységes vezetése. Mesterházy Attila szerintem még nem tett le arról, hogy a baloldalon belül komoly vezető legyen. Kérdés, hogyan folytatódik az Együtt eljelentéktelenedése. Igazából a baloldallal kapcsolatban két fontos kérdés lesz. Egyrészt, hogy elég lesz-e három év a belső hatalmi harc végigviteléhez, és ha igen, akkor a győztes vissza tud-e erősödni 2018-ig a váltópárti szerepbe. A Jobbik és az LMP nagyjából ugyanott tartanak, mint négy évvel ezelőtt. Bár igazából 2010-ben a jövőjük biztatóbbnak tűnt, mint most. Jelenleg se a Jobbik, se az LMP nem látszanak alkalmasnak arra, hogy a váltópárti jelleg kialakuljon körülöttük, pedig erre négy évvel ezelőtt még minden esélyük megvolt. Ahogy telik az idő, egyre inkább a rendszer részévé válnak.

Legutóbbi blogbejegyzésében amellett érvelt, hogy Orbán Viktor kiváló politikus, és jelenleg nincs olyan kihívója, aki legyőzhetné. Ha holnap gründolok egy pártot, mit kell csinálnom a következő három évben, hogy legyőzhessem?

Először is mondjon le arról, hogy ez három éven belül biztosan be fog következni. A hosszú távú gondolkodás nagyon fontos a politikában. Ehhez érdemes megérteni az Orbán-jelenséget. A jó politikusnak van valamilyen célja, ez lehet hatalmi vagy szakpolitikai, és ennek eléréséért éveken keresztül mindent megtesz. Az Orbán-jelenség ennyi, nincs benne semmi titok; egyszerűen elhatározta 93 tájékán, hogy megcsinálja az egységes jobboldalt, mert ott látott politikai űrt. És mindent ennek a célnak rendelt alá. Félreértés ne essék, nem azt mondom, hogy Orbán Viktor államférfi, az politikai megítélés kérdése. Erről van személyes véleményem, de az nem tartozik ide. Csak azt mondom, hogy tudja, hogyan kell politizálni.Ami még nagyon fontos: Orbán tudja, és ez az egyetlen állandó dolog benne, hogy a politikának a választókról kell szólnia. A baloldal gondolkodásából ez teljes mértékben hiányzik. A nyilvánosság előtt nem lehet azt a nyelvet beszélni, ami a bennfentesek politikai világához tartozik. Orbán ezt a hibát sosem követi el, soha nem beszél taktikai kérdésekről, soha nem beszél valós politikai megfontolásokról. Ezt minden versenyképes demokrácia minden sikeres politikusa tudja, nincsen Orbán Viktorban semmi különleges, ami ne lenne benne például bármelyik amerikai elnökben. Ha ön most pártot akar indítani, akkor meg kell tanulnia a választók nyelvén beszélni és a választók fejével gondolkodni.”

 
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 38 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
papulimapuli
2014. október 02. 14:18
a választókról szól..pfff..ja, nem a lóvéról
Onurisz
2014. október 02. 11:55
A „baloldalon” annyira tehetségtelenek, amatőrök, és annyira lejáratódtak a politikusok, s annyira nincs mondanivalójuk és koncepciójuk, hogy érik a helyzet arra, hogy egy ismert vagy valamivel ismertté váló, ám eddig nem politizáló karakteres személyiség belépjen a politikába, új szervezetet hozzon létre és magával vigye a jelenlegi pártok tagjait, választóit és pénzügyi támogatóit. Ha ez megtörténik, az infrastruktúrával rendelkező MSZP maradéka kénytelen lesz betagozódni az új struktúrába, az új vezető pedig megválogathatja, hogy kit visz magával a régiek közül és milyen szereppel. A változásnak valószínűleg lesznek más előfeltételi is, például kell valamilyen hiba, vagy esemény, amely Orbán Viktort jelentősen meggyengíti, illetve „fogást” enged rajta; és kell, hogy legyenek jelentős következményei, mint például az, hogy meg kell változzon az ideológiai közbeszéd tartalma és tónusa a „baloldalon”, mert a jelenlegi (rasszistaság, antiszemitaság, demokrataság, európaiság és piacosság) iránt megkopott a társadalmi érdeklődés. Valamit kell kezdeniük a széljobb által tematizált problémákkal is (rend, cigánybűnözés), mert vissza kell szerezniük onnan a korábbi törzsválasztóik egy részét.
Robinzon Kurzor
2014. október 02. 11:03
Az összes ellenzéki szereplő ott kúrta el, hogy részvételével legitimálja a NER-t, miközben pontosan tudja, hogy kizárólag epizódszerepe lehet.
states
2014. október 02. 10:57
Orbán sikeréhez nagyban hozzájárul, hogy a baloldalon évek óta nincs alkalmas kihívója. És amiről egyáltalán nem esik szó, hogy mi ennek az oka. Meg egyáltalán hogy létezhet, hogy már egy főpolgármesterségre sem telik a baloldalon, nemhogy miniszterelnökségre, és ami ugyanilyen figyelemre méltó, hogy miközben a Fideszben rendre bukkannak fel tehetséges fiatalok, Kocsis Máté, Gulyás Gergely, a baloldalon ennek sincs nyoma. A válasz egyszerű, a Fidesz a teljes középosztályból válogathat, a baloldal káderanyaga kizárólag a lepusztult posztkomcsi társadalmi rétegből verbuválódik, MSZP, vagy ami még rosszabb, ebből a belvárosi marxistából liberálissá vedlett értelmiségi szubkultúrából. Lásd, néhai SZDSZ, ma pedig DK.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!