„Örök szerelem, ettől nem lehet elszakadni” – így vallott a visszatéréséről a Mandinernek az olimpiai bajnok
Szász Emese a decemberi országos csapatbajnokságon a gyermekei előtt léphet ismét pástra.
Ami a tegnapi békés tüntetés szervezőit illeti, ők magánszemélyként vettek benne részt, csupán állampolgári jogaikkal éltek. Interjú.
„Mit szól a hétvégi tüntetéshez? Az MSZP jelenleg valószínűleg fele ekkorát sem tudott volna összehozni, de a szervező civilek hangsúlyozottan el akartak határolódni a pártoktól.
Az MSZP új vezetése már több alkalommal egyértelművé tette, hogy fontos számára a civil kontroll. Elengedhetetlennek tartjuk a civil kezdeményezések támogatását, viszont a politika nem szólhat bele e szervezetek és mozgalmak mindennapi életébe. Az MSZP nyitott a civil szervezetek jó szándékú, szakmailag megalapozott kezdeményezéseire, és erősíteni szeretné velük a párbeszédet.
Hogyan került a szervezők közé az MSZP volt kerületi vezetője?
Ami a tegnapi békés tüntetés szervezőit illeti, ők magánszemélyként vettek benne részt, csupán állampolgári jogaikkal éltek. Egyébként pedig minden ilyen jellegű társadalmi kezdeményezést üdvözlök.
Annak idején miért tartotta volna az MSZP kormánypártként bevezethetőnek az internetadót?
A 2008-ban benyújtott javaslat más minőségű volt, amelyet egyébként a szakmai egyeztetések után azonnal visszavont az akkori miniszter, Hiller István.
Mit szól hozzá, hogy Szijjártó Péter előzetes ígérete ellenére mégsem ment el a külügyi bizottság ülésére, amely meghallgatta volna a kitiltási botránnyal kapcsolatban? (A külügyminiszter pekingi látogatáson van – szerk.)
Sajnálatos, hogy a külügyminiszter menekülőre fogta. Szomorú, hogy a kormány és miniszterei nem vállalják a szembesítést a tényekkel, ahogy döntésképtelenségük következményeit sem. Az Orbán-rendszer körül fogy a levegő, mind a bel-, mind a külpolitikában.
Egyre több frontot nyit a kormány, a reklámadó és a Norvég Civil Alap ügye után most itt a kitiltási botrány és az internetadó. Egy ilyen terep ideális lehetőség lenne az ellenzéknek, a kritikusok szerint ezzel a helyzettel az MSZP sem tud jól élni.
T. J.: Egy ellenzéki pártnak ebben a helyzetben az a felelőssége, hogy folyamatosan kérdésekkel bombázza a kabinetet. A kitiltási botránnyal kapcsolatban arról, hogy kik loptak, mikor és milyen felelősség terheli őket, vagy hogy miért nem szerzik be az érintettektől a nyilatkozatot, hogy rajta vannak-e azon a listán. A netadóval kapcsolatban pedig, hogy valóban a XXI. században akarja korlátozni a kormány az információhoz való hozzáférés szabadságát, miközben elvileg országosan ingyenes wifi-hálózatot akar kiépíteni. Ez abszurd, ez nem is költségvetési tétel, itt a szabadság szűkítése folyik. Ugyanaz, mint a reklámadó és a Norvég Alap ügye – minden alternatív nyilvánosságot el akar hallgattatni a kormány.”