Beijedtek Orbán javaslatától a németek, fel is mondták gyorsan a sablondumát
Orbán még mindig nem azt teszi, amit elvárnának tőle a németek.
Orbán Viktor ma sikerként értékelte, hogy sikerült lejjebb szorítani a Magyarországra vonatkozó klímavédelmi követelményeket: ezzel egyértelműen bebizonyította, hogy ugyanúgy csak rövid távon tud gondolkodni, mint Gyurcsány Ferenc, aki 2007-ben pontosan ezt mondta a klímacsúcs után. Az LMP szerint ez a gondolkodásmód felelőtlen, ráadásul hosszútávon súlyos versenyhátrányt okoz az országnak.
„Orbán Viktor ma sikerként értékelte, hogy sikerült lejjebb szorítani a Magyarországra vonatkozó klímavédelmi követelményeket: ezzel egyértelműen bebizonyította, hogy ugyanúgy csak rövid távon tud gondolkodni, mint Gyurcsány Ferenc, aki 2007-ben pontosan ezt mondta a klímacsúcs után. Az LMP szerint ez a gondolkodásmód felelőtlen, ráadásul hosszútávon súlyos versenyhátrányt okoz az országnak. Ugyanakkor látni kell, hogy az unió egésze meglehetősen alacsony szintre tette az önmaga számára állított mércét a klímavédelem kapcsán.
Orbán Viktor láthatóan megkönnyebbült, mivel Magyarországot gyakorlatilag semmire nem kötelezi az uniós megállapodás. A megújulók esetében a tagállamok átlagában kell elérni a 27 százalékos arányt, az energiahatékonysági célkitűzés pedig ajánlás jellegű.
Az LMP szerint ugyanis a csúcs végső eredménye az, hogy az unió hátrasorolta a klímavédelem elleni küzdelmet, kötelező erejű és tagállami szintű vállalások helyett általános érvényű javaslatok születtek a klímacsúcson. Egyetlen pozitívumként azt lehet megemlíteni, hogy minden tagállamnak alkalmassá kell tennie az elektromos hálózatát arra, hogy a saját termelésének 15 százalékát exportálni tudja. Ez egyrészt erősíti a tagállamok közötti együttműködést, másrészt segítség a megújulóknak, amikből néha sokkal több termelődik az adott állam pillanatnyi áramigényénél, ugyanakkor hátrány jelent a zsinóráramot termelő atomnak.
A megállapodásból kitűnik, hogy a klímavédelmi céllal szinte azonos súllyal van jelen az energiabiztonság kérdése, ami a térség Oroszországtól való energiafüggésének csökkentését, a saját forrásokra való minél nagyobb támaszkodást jelenti. Azaz a csúcs után egyértelművé vált, hogy a magyar kormány energiapolitikája teljes egészében szembemegy az Unió egészével.
Kis túlzással a csúcs egyik legnagyobb eredménye magyar szempontból az lehetett volna, hogy Orbán Viktor végre megszólalt a kitiltási botránnyal kapcsolatban, azonban a miniszterelnök is csak az elmúlt egy hétben számtalanszor elismételt, csak az ügy elkenésére alkalmas válaszokat adta.
Szél Bernadett
az LMP társelnöke”